EPF
O e-paleniu w Polsce i za granicą
Awatar użytkownika
By Semen_K
#1289309
:bry

Szukałem, szukałem i nie znalazłem. Dopiero od niedawna interesuję się piwami kraftowymi, smak i jakość popularnych i ogólnodostępnych sklepowych piw mi nie odpowiada, na inne alkohole mam chyba za słabą głowę :roll:

Nie próbowałem do tej pory wielu gatunków ani ekstrawagancji typu Black Tokyo Horizon, ale upodobałem sobie piwa z gatunku IPA. Mają tą goryczkę która wykręca trzewia, mają cytrusowy aromat, który bardzo lubię. Problemem jest to, że mój ulubiony, mentholowy liquid nie łączy się z nimi zbyt dobrze.
Tak też dziś, podczas degustacji Hop Sasa z Ale Browaru w mojej głowie narodził się ten karkołomny pomysł: wątek o piwach i liquidach.
Jeśli wśród trwanikowców jest ktoś, kogo gusta piwne, tak jak moje, wychodzą ponad Perłę, Tyskie lub Grolscha (Nikomu nie ubliżając! Gusta i smaki każdy ma różne.) - zachęcam do dyskusji, wymiany uwag i spostrzeżeń.

Jakie smaki łączycie z jakimi gatunkami piwa?
Wymieńcie smaki, proporcje a także na czym palicie, wszak jeden liquid będzie smakował inaczej na meshu i inaczej na watce.

Jeśli temat znalazł się w niewłaściwym miejscu, lub nie powinien znaleźć się na forum wcale, proszę o nie ciskanie we mnie wielkich gromów, te zupełnie malutkie wystarczą :)
By Max_Stone
#1289334
Wiesz, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Może dlatego, że nie wapuję mentoli. Do piwa typu lager (czyli sklepowizna zwyczajna) najbardziej podchodzi mi tribeca. Ogólnie wapuję złożone lq (dragonsblood, bobas, gorillasjuice, tribeca) które nie gryzą mi się z żadnymi alkoholami (a że dobre trunki lubię, to bym jakieś niesmaczenie zauważył). Myślę, abyś do zupki chmielowej wapował lq tytoniowe (cubana, 555 lub old capitan).

Max
By TRNCzarny
#1289359
Do ipy dobre są sŁodkie liquidy bobasopodobne albo czekolaaadka ;) do przeniczniaków lubię owocówki albo poczciwe lemon tea ;) a proporcje ? Nie mniej niż cztery :lol:
By allanelli
#1289363
Do piw z gatunku Ale fajnie komponuje sie smoczy owoc. Do lagerów tribeca i inne tytoniówki. Ale to akurat moje gusta. Jak wiadomo co dla jednego przysmakiem, dla innego trucizną.
Awatar użytkownika
By Finero
#1289379
Ja jedynie co mogę odradzić to wapowanie czarnej porzeczki do piwa ,kiedyś nie miałem nic innego pod ręką.Mieszanka ta dała smak jabola porzeczkowego ,więc odradzam(Chyba że są tu degustatorzy tych trunków)
Awatar użytkownika
By Peter007
#1290022
Przecież każdy ma inne preferencje smakowe i coś co dla jednego będzie smakowało jak jabol dla drugiego będzie delicją.
Awatar użytkownika
By knak
#1290056
Jeśli myślisz na liquid paringiem (wymyśliłem właśnie określenie?:P) to do IPY na amerykańskich chmielach polecał bym 2 rzeczy - ostre jak np Fotia z AL lub wszelakie cynamony :) Tak samo do np Rosyjskich Stoutów Imperialnych.

Do stoutów generalnie orzecha bym polecił - 555 Gold lub Orzech Arachidowy z Inawery.

Do lambików delikatnie słodkie owocówki (lub z małą ilością aromatu).

Choć osobiście do degustacji piwnych preferuję jednak czystą bazę :)

Pozdrawiam
KnaK
Piwowar amator :)
Awatar użytkownika
By .kokakola
#1290057
Jak dla mnie: piwa smakowe typu Redds = ciasteczkowy liquid
Awatar użytkownika
By wilkuuu
#1290067
A mi do piwa każdy lq podchodzi dobrze :zakrecony *CZAJNICZEK* I zawsze czuję smak piwa :D *CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By Semen_K
#1290085
knak pisze:Jeśli myślisz na liquid paringiem (wymyśliłem właśnie określenie?:P)


Właśnie nad tym myślałem, to określenie też mi przyszło do głowy w pewnym momencie :D
Dzięki informacjom z tego wątku chciałem w przyszłości zrobić może nie tyle bazę danych co po prostu spis tego co ludzie polecają.
Wiem, że każdy ma inne kubki smakowe, ale jeśli 10 osób poda podobne przykłady tego co lubią i tego, czego nie lubią parować z piwem (gra słów niezamierzona) to już jakieś konkretniejsze wnioski będzie można wysnuć :)
Awatar użytkownika
By saradonin
#1290113
Coś w takich kombinacjach jednak jest...
  • do wyrazistych, goryczkowych IPA - Puros z HoL (choć jak dla mnie to on dobry do wszystkiego), do szczególnie mocno chmielonych również bardzo ładnie mi pasuje Perique
  • do porterów i/lub stoutów - Puros Dark z HoL (nieco lżejsza wersja Purosa zaprawiona kawą i gorzką czekoladą - dobrze IMO uzupełnia smak słodów palonych)
  • do belgów - lekki, słodkawy tytek RY4-pochodny (np. G-phora z YaY) lub lekki tytek zaprawiony owocowo (np. Eden)

Do win też mam swoje kombinacje, ale to inny temat ... :)
Awatar użytkownika
By sawas
#1292950
Temat można by rozwinąć, gdyż liquidy skamują zupełnie inaczej, gdy inhalacji towarzyszy spożywanie pokarmu/napoju. Inne odczucia z wapowania mam jedząc jabłko, inne pijąc kawę (kawa + mięta = paw) inne do różnych alkoholi. Tylko, że rozwinięcie tematu może nas doprowadzić do wniosków opisujących każdy smak - każdemu podejdzie to inaczej.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.