EPF
W TV, prasie, internecie o elektronicznych papierosach.
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1281326
Dr. Gilberta Rossa znam,bo często na niego trafiam,ale o Prof. Brad Rodu nie slyszałem...
Jeśli chcecie i macie jakiś ciekawy link,to mogę zaraz przełożyć...na ludzki język... :-P
Awatar użytkownika
By Rob_cig
#1281356
TAK. o wczorajszy.
Krytyka "badania" opisanego w NEJM.
Burza na ten temat zbliża się do nas.
Już widzę te napisy w TVN...
Lepiej wiedzieć wcześniej jak bardzo chore są te "badania"

-- [scalono] 23 sty 2015, 21:22 --

TAK. o wczorajszy.
Krytyka "badania" opisanego w NEJM.
Burza na ten temat zbliża się do nas.
Już widzę te napisy w TVN...
Lepiej wiedzieć wcześniej jak bardzo chore są te "badania"

Ewentualnie ten artykuł o tym samym "badaniu" opisanym w NEJM
http://tobaccoanalysis.blogspot.com/201 ... ted.html?s
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1281365
Rob_cig pisze:TAK. o wczorajszy.
Krytyka "badania" opisanego w NEJM.
Burza na ten temat zbliża się do nas.
Już widzę te napisy w TVN...
Lepiej wiedzieć wcześniej jak bardzo chore są te "badania"


OK. Zrobi się!
Ja myślę ( a rzadko myślę) :wink: że my powinniśmy wiedzieć więcej. I w tej wiedzy być o kilka kroków przed "wrogiem" :-P
I jeszcze myślę,że powinniśmy te rzetelne artykuły jak najszerzej propagować! :)
Awatar użytkownika
By Rob_cig
#1281398
No to z nas dwóch można by cos sensownego sklecić, bo ja myśle stanowczo za dużo :)
Wróg dostał (jego zdaniem) naukowy dowód szkodliwości e-papsów.
Kolejny raz ktoś celowo zabobrzył straszliwie i zbadał, że (WOW!) tam wydziela się formaldehyd!

Z Twittera:
Brad Rodu @BradRodu · 22 sty
Defective research in #NEJM yields bogus, headline-making claim of formaldehyde in #ecigs. http://tinyurl.com/ka63tfj
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1281929
TommyBlack pisze:
Rob_cig pisze:TAK. o wczorajszy.
Krytyka "badania" opisanego w NEJM.
Burza na ten temat zbliża się do nas.
Już widzę te napisy w TVN...
Lepiej wiedzieć wcześniej jak bardzo chore są te "badania"

OK. Zrobi się!


To się zrobiło Robercie... :wink:,przy okazji drugi artykulik z 13 stycznia korespondujący z tym pierwszym...

Badania formaldehydu w E-papierosach

„The New England Journal of Medicine” opublikowało list, twierdząc, że e-papierosy zawierają „ukryty” formaldehyd na o wiele wyższym poziomie niż papierosy. Informacja ta obiegła nagłówki na całym świecie. To sprzeczne z raportem omawianym w zeszłym tygodniu, informującym, że poziom formaldehydu w e-papierosach był znacznie niższy niż w tradycyjnych papierosach.
R.Paul Jensen i jego koledzy z Portland State Univeristy przedstawili nowe wyniki badań dotyczące przegrzania e-papierosów – substancja powstająca w wyniku przegrzania, smakuje tak źle, że żaden palacz nie jest w stanie jej wdychać. Innymi słowy, formaldehyd wytwarzany w niewłaściwych warunkach nie jest ani trochę ukryty, ponieważ użytkownicy uważają go za nie do przyjęcia.
Dr Konstantinos Farsalinos, kardiolog z University of Patras w Grecji i uznany ekspert w dziedzinie e-papierosów, udokumentował, że wyniki na temat formaldehydu są fałszywe: "Brak doświadczenia w dziedzinie e-papierosów i bez kontaktu z vaperami może powodować takie błędne i nierealistyczne wyniki, które mogą tworzyć zamieszanie i dezinformację, zarówno w środowisku naukowym jak i wśród użytkowników i potencjalnych użytkowników e-papierosów ...Autorzy badania NEJM powinni przeczytać nasze badania i powinni wiedzieć o istnieniu tego zjawiska.”
Jeden z autorów nowego studium, James Pankow, opublikował inne, siejące panikę sprawozdanie. Stwierdził, że niektóre smaki bezdymnego tytoniu są niebezpieczne i współtworząc studium teoretyczne na ten temat zaalarmował, że szczególnie narażone na jego wdychanie są niemowlęta i dzieci.
Współczesne samochody cechują się zadziwiająco niską emisją zanieczyszczeń, ale każdy kto kiedykolwiek znajdował się w pobliżu przegrzanego czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzonego samochodu czuje spaliny, które wytwarza. Za pomocą New England Journal of Medicine, Jensen i jego koledzy stworzyli światowe nagłówki na podstawie wadliwego e-papierosowego eksperymentu, siejąc zanieczyszczenie w dziedzinie nauki.


Formaldehyd vs. Fakty – Jego stężenie jest niższe w e-papierosach niż w tradycyjnych

Badacz Naoki Kunugita z Japońskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wszczął niedawno anty e-papierosową histerię niezweryfikowanym twierdzeniem: „ W jednej z marek e-papierosów odkryto 10-cio krotnie wyższe stężenie kancerogenów niż zwarte jest w regularnym papierosie.”
Formaldehyd jest wszędzie, nawet w powietrzu, którym oddychamy. Według Światowej Organizacji Zdrowia każda osoba wdycha około 1000 mikrogramów dziennie, a mikrogram to bardzo mała ilość - jedna milionowa grama.
Japońscy naukowcy otrzymywali od 0 do 34 mikrogramów z 10 kłębów e-papierosów – co stanowi najwyżej około jednej trzydziestej normalnej codziennej ekspozycji z powietrza. W przeciwieństwie do 10 pociągnięć papierosa, która dostarcza od 150 do 200 mikrogramów.
Najwyraźniej, po przeprowadzeniu kontrolowanego badania Kunugita zarejestrował 1,600 mikrogramów (10-krotnie więcej niż w przypadku regularnego papierosa) używając kolejnej marki e-papierosów.
Ta informacja obiegła światowe nagłówki. Nie tylko to odkrycie jest skandaliczne w odniesieniu do jakichkolwiek innych badań, jest również nieweryfikowanle.
Publikowanie sprawozdania naukowego wykazującego niski poziom formaldehydu, a następnie bezpodstawne rozpowszechnienie twierdzenia o 10-krotnym stężeniu rakotwórczym jest nieodpowiedzialne. Ogłoszenie zostało słusznie potępione przez ekspertów w dziedzinie e-papierosów, m.in. doktora Konstantinosa Farsalinosa na jego blogu badawczym.

Ta niezweryfikowana informacja podważa słuszność nauki i wysyła palaczom straszną wiadomość: „Palcie dalej, bo e-papierosy są jeszcze bardziej niebezpieczne”.
Awatar użytkownika
By Rob_cig
#1281985
Dzięki Tommy!
Formaldehydowe g**no wkrótce uderzy także w Polski wentylator...
Cytuję:
Ta niezweryfikowana informacja podważa słuszność nauki i wysyła palaczom straszną wiadomość: „Palcie dalej, bo e-papierosy są jeszcze bardziej niebezpieczne”.

W mojej (swobodnej) transkrypcji zabrzmi tak:
Palcie dalej, bo mamy coraz mniej kasy na armię polityków i urzędasów.
Awatar użytkownika
By stacho
#1282135
Czyżby to http://m.onet.pl/biznes/branze/przemysl,6y081 ( z tematu "fajny filmik..." w tym dziale ) przykład tego o czym pisze @Rob_cig ?
Zasiać wątpliwości, kontrola bo może być niebezpieczne - jakie to przewrotne :(
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1282175
stacho pisze:Czyżby to http://m.onet.pl/biznes/branze/przemysl,6y081 ( z tematu "fajny filmik..." w tym dziale ) przykład tego o czym pisze @Rob_cig ?
Zasiać wątpliwości, kontrola bo może być niebezpieczne - jakie to przewrotne :(


W pewien sposób przewrotne jest to że tej wypaczonej i wypranej z istotnej treści informacji, Onet -Biznes nie potrafi nawet umiejscowić!
W przywołanej jako źródło tego paszkwilu - The New York Times Syndication nic się nie mogło ukazać.
Mogło natomiast w The New York Times News Service Syndicate. :wink: :-P
Awatar użytkownika
By refurbished
#1283279
The New England Journal of Medicine.

Wydawnictwo, które jako pierwsze przebiło 50 punktów impact factor, czyli ma najwyższą ilość cytowań na świecie.

Kolegium redakcyjne widać nie uchroniło się przed zamieszczeniem artykułu, który co do prawidłowości przeprowadzenia badań nie budzi zastrzeżeń, natomiast jest całkowicie chybiony co do rzetelności założeń i wyciągniętych wniosków.

Plama o zasięgu światowym. Spodziewałem się więcej od redaktorów NEJM.

Najgorsze, że to jest źródło, na które chętnie powołałbym się w dyskusji. Już nie.
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1283313
refurbished pisze:The New England Journal of Medicine.

Wydawnictwo, które jako pierwsze przebiło 50 punktów impact factor, czyli ma najwyższą ilość cytowań na świecie.

Kolegium redakcyjne widać nie uchroniło się przed zamieszczeniem artykułu, który co do prawidłowości przeprowadzenia badań nie budzi zastrzeżeń, natomiast jest całkowicie chybiony co do rzetelności założeń i wyciągniętych wniosków.

Plama o zasięgu światowym. Spodziewałem się więcej od redaktorów NEJM.

Najgorsze, że to jest źródło, na które chętnie powołałbym się w dyskusji. Już nie.


No,może nie aż tak,ale ja straciłem zaufanie do NEJM od czasu odejścia wieloletniej naczelnej Marcii Angell.Warto,gdybyś trafił,przeczytać jej książkę
„Prawda o firmach farmaceutycznych”
Tu mała zachęta:

Big Pharma ma wielki wpływ na politykę zdrowotną większości krajów świata, na decyzje lekarzy przepisujących leki i wreszcie wybory pacjentów, których bombarduje reklamami. Finansuje badania naukowe i może wręcz wpływać na to, co zostanie uznane za jednostkę chorobową. Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła ostatnio umowny próg nadciśnienia, wielu lekarzy dopatrzyło się w tym działań Big Pharmy. Farmaceutyczne giganty nie tylko uczestniczą więc w rynkowej grze, ale także ustalają jej zasady. To trochę tak, jakby McDonald’s decydował o tym, która żywność jest zdrowa i dietetyczna, a Sony – jakiej płyty na jakim odtwarzaczu posłuchamy wieczorem.
Awatar użytkownika
By Skryba
#1289805
„Prawda o firmach farmaceutycznych”
Znalazłem, przeczytam. Od podszewki znam kilka firm.


Bardzo interesujące opracowanie, szczególnie dlatego, że przekaz jest prosty i zrozumiały chyba dla każdego . W mojej ocenie jednak niczego odkrywczego Pani Marciia nie ujawniła, tak działa wielki biznes i większość o tym wie. Chciał bym raczej zwrócić uwagę jak duże znaczenie Autorka przypisuje społecznemu niezadowoleniu z antyludzkiego działania BigPharma wzywając do wyrażania niezadowolenia z tak rozumianej "dbałości o zdrowie publiczne". Pani Marciia Angell pomimo świadomości potęgi finansowej farmaceutycznego giganta nie traci nadziei, że dzięki społecznemu protestowi uda się takie praktyki ukrócić, a chyba jako wieloletniej Naczelnej NEJM wiedzy i doświadczenia raczej odmówić się Jej nie da. Może jest to per analogiam wskazówka i dla nas Waperów, szczególnie tych, którzy sceptycznie oceniają jakiekolwiek formy przeciwdziałania tamu co przeciwko Nam się dzieje
Awatar użytkownika
By matatiti
#1290466
bullet pisze:http://technowinki.onet.pl/gadzety/wirus-na-e-papierosie/42wgn?utm_source=fb&utm_medium=fb_tech&utm_campaign=fb_mp
hahahahahha


:D możemy się pośmiać, ale gdy przyszło mi przeczytać wpisy internautów pod tym artykułem, to już nie wiedziałem, czy się śmiać, czy płakać. Żenujący brak wiedzy i słomiana ciemnota tych wpisów, uświadamia mnie w smutnym przekonaniu, że ogół społeczeństwa jest wielce niedoinformowana w tematyce e-papierosów.
Awatar użytkownika
By Wąski
#1290569
matatiti pisze:Żenujący brak wiedzy i słomiana ciemnota tych wpisów, uświadamia mnie w smutnym przekonaniu, że ogół społeczeństwa jest wielce niedoinformowana w tematyce e-papierosów.

Jest gorzej... Większość spotkanych przeze mnie wapujących, w ogóle poprzestaje na wiedzy zdobytej u sprzedającego pierwszy zestaw. Fora internetowe czy choćby google nie interesują ich jako źródło poszerzenia wiedzy.
By marek_k62
#1290773
Wąski pisze:Jest gorzej... Większość spotkanych przeze mnie wapujących, w ogóle poprzestaje na wiedzy zdobytej u sprzedającego pierwszy zestaw. Fora internetowe czy choćby google nie interesują ich jako źródło poszerzenia wiedzy.


ale taka jest rzeczywistość i to w każdym względzie. Jaki procent posiadaczy telewizorów wchodzi na fora o nich? Jaki procent wędkarzy (jest ich ca 800tys) szuka wiedzy lub towarzystwa w sieci? (ok 0,5% a aktywnie 1/10 z tego - to akurat wiem :)). Jaki procent samochodziarzy, fotopstrykaczy, cyklistów, gospodyń domowych, panienek przydrożnych...? itede itepe...
Nie dziw się więc...
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1290780
marek_k62 pisze:
Wąski pisze:Jest gorzej... Większość spotkanych przeze mnie wapujących, w ogóle poprzestaje na wiedzy zdobytej u sprzedającego pierwszy zestaw. Fora internetowe czy choćby google nie interesują ich jako źródło poszerzenia wiedzy.


ale taka jest rzeczywistość i to w każdym względzie. Jaki procent posiadaczy telewizorów wchodzi na fora o nich? Jaki procent wędkarzy (jest ich ca 800tys) szuka wiedzy lub towarzystwa w sieci? (ok 0,5% a aktywnie 1/10 z tego - to akurat wiem :)). Jaki procent samochodziarzy, fotopstrykaczy, cyklistów, gospodyń domowych, panienek przydrożnych...? itede itepe...
Nie dziw się więc...


O Marek rozwinął nieco niewąską myśl Wąskiego... :wink:
Sorry za off...ale interesuje mnie wszelkie poszerzanie...są fora panienek przydrożnych? Jakieś adresy...? :wink: :-P

A tak już poważnie.Szkoda że popularne gazety i ( lub) :wink: czasopisma,nie mają kącików dla e-palaczy!
By marek_k62
#1291029
i raczej nie będzie... Ep jak wiadomo zdrowe nie jest, lecz tylko mniej szkodliwe. Nikt się na taki kącik nie zdecyduje...
To już prędzej na "przydróżki"... ;-)
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1291063
marek_k62 pisze:i raczej nie będzie... Ep jak wiadomo zdrowe nie jest, lecz tylko mniej szkodliwe. Nikt się na taki kącik nie zdecyduje...
To już prędzej na "przydróżki"... ;-)


No tak, ale One też nie zawsze są zdrowe! :wink:

Myślę właśnie czy nie zarazić miesięcznika Playboy takim pomysłem?
Awatar użytkownika
By e_sat
#1291069
TommyBlack pisze:
marek_k62 pisze:i raczej nie będzie... Ep jak wiadomo zdrowe nie jest, lecz tylko mniej szkodliwe. Nikt się na taki kącik nie zdecyduje...
To już prędzej na "przydróżki"... ;-)


No tak, ale One też nie zawsze są zdrowe! :wink:

Myślę właśnie czy nie zarazić miesięcznika Playboy takim pomysłem?


dobry pomysł :lol:
By marek_k62
#1291090
na ep, czy przydróżki? ;-)
One już mają swoje kąciki w zafoliowanych pismach...
Myślę, że można - jak jest dojście - podrzucić wątek o wychodzeniu z nałogu i w nim - jako jedną z dróg - pokazać ep. Bo na razie to bardziej kojarzą to z "Wolnymi Konopiami" niż z czymś pożytecznym...
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1291142
To całkiem dobry pomysł. Swego czasu w Men's Health był artykuł, we współpracy ze mną - sami się zgłosili. Trzeba się pchać wszędzie, gdzie się da.
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1291177
StaryChemik pisze:To całkiem dobry pomysł. Swego czasu w Men's Health był artykuł, we współpracy ze mną - sami się zgłosili. Trzeba się pchać wszędzie, gdzie się da.


I właśnie o to chodzi.Nie należy się bać prasy.Zwłaszcza tej z ładnymi,kolorowymi obrazkami! :wink:
Jutro napiszę do redaktora Rafała Księżyka,to naczelny Playboya.
Przecież to pismo dla nas: :-P

Czytelnik to wykształcony, spełniony zawodowo mężczyzna, o wysokiej kulturze osobistej, zainteresowany sztuką,
otwarty na świat i inne kultury. Jest aktywny, nowoczesny, ceni wygodę i wysoki standard życia…


PS
Tym razem już uważniej... :wink:
Awatar użytkownika
By Rob_cig
#1291372
Totally Wicked potrzebuje naszego waperskiego wsparcia w prawnej bitwie przeciwko wprowadzeniu w zycie Art. 20 Dyrektywy Tytoniowej.
http://article20legalchallenge.com/

Być może powinien to być osobny temat...

Ja wsparłem bez najmniejszego wahania.
Imię, nazwisko,e-mail, miasto.
Nic więcej.

nawet jeśli nie wygraja (choć CHCĘ WIERZYĆ, że TAK) -moga przynajmniej opóznić wprowadzenie art 20 w życie.
Awatar użytkownika
By kch
#1291398
Zrobione. Jak każdy wolny człowiek, żyjący w podobno wolnym Kraju, chcę mieć nieskrępowany wybór a nie wypociny gadających głów
Awatar użytkownika
By nosferatu997
#1291423
Forbes kolejny raz "na plus":

http://www.forbes.com/sites/sallysatel/ ... arettes-2/

@Rob_cig, Totally Wicked wsparte ;)
Awatar użytkownika
By Rob_cig
#1293930
Posłowie do Brytyjskiego parlamentu maja 2 wyznaczone miejsca do CHMURZENIA w budynku Parlamentu. (Bar i atrium) Trzecim jest ich własne parlamentarne biuro. Nie musza już marznąć z palaczammi na mrozie. Długo o to ponoć walczyli.
http://www.buzzfeed.com/emilyashton/mps ... parliament

Na mój gust- jest to ciekawy precedens, na który warto się ew. powoływac (choć wiem, że w PL precedensy nie rządzą jeszcze...)
Awatar użytkownika
By tstss
#1294217
liquidy będziemy kupować jako olejki do ciast!
Będą substytuty nikotynowe i samemu mieszane-dopiero zrobi się bajzel na rynku.
Kasy szukają!
Śledzę wszystkie doniesienia na ten temat i eu opodatkuje akcyzą wszystko z nikotyną!Jedyna nadzieja w zakwalifikowaniu ep jako urządzeń medycznych-ale to nie przejdzie.
Awatar użytkownika
By nessie
#1294487
Wiadomo było, że kiedyś się za nas wezmą. Ale jeśli akcyza wzrośnie tylko na liquidy, to i tak wyjdziemy na tym lepiej ( i zdrowiej). Na razie czekamy i robimy zapasy!
Awatar użytkownika
By e_sat
#1294541
Może " zrekompensować spadek wpływów z akcyzy z tradycyjnych wyrobów", albo "wzrost wpływów do budżetu" ... to jest najważniejsze, całe sedno sprawy. *IRYTACJA*
Awatar użytkownika
By bullet
#1295092
moze i nie prasowka , ale na calym fejsbuku , lata ta stronka http://www.liquid-t hc.pl/ (usun spacje..) . Boze zabijcie takich , takie rzeczy tylko nam szkodza ... *IRYTACJA* :evil:
Awatar użytkownika
By jupiajo
#1295100
bullet pisze:moze i nie prasowka , ale na calym fejsbuku , lata ta stronka http://www.liquid-t hc.pl/ (usun spacje..) . Boze zabijcie takich , takie rzeczy tylko nam szkodza ... *IRYTACJA* :evil:


To jest przynęta do jakiegoś wałka z płatnymi sms.
Awatar użytkownika
By bullet
#1295118
jupiajo pisze:
bullet pisze:moze i nie prasowka , ale na calym fejsbuku , lata ta stronka http://www.liquid-t hc.pl/ (usun spacje..) . Boze zabijcie takich , takie rzeczy tylko nam szkodza ... *IRYTACJA* :evil:


To jest przynęta do jakiegoś wałka z płatnymi sms.

A jutro na onecie 'E papierosy sluzom mlodziezy do zazywania narkotykow' ...
Awatar użytkownika
By tstss
#1295846
no to jeden z bardziej obiektywnych artykułów jakie ostatnio się ukazały.
Przedstawiono dwie strony konfliktu-wnioski-potrzeba badań.
i tyle.
to że ep nie są "zdrowe",wszystko co wdychamy nam szkodzi,to każdy wie.
Ja osobiście jestem za badaniami!Czy są bardziej czy mniej szkodliwe od analogów-ważne abyśmy byli tego świadomi!

-- [scalono] 06 lut 2015, 13:33 --

a najważniejszą kwestią w badaniach-żeby naukowcy wzieli jakiegoś wapera co będzie miał pojęcie co do czego i jak używać.
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1295854
matatiti pisze:Kolejne nowinki. Tym razem z myszami w roli głównej.
http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/e-papierosy-nie-takie-bezpieczne,512712.html


Wersja oryginalna artykułu z BBC jest trochę bardziej rozbudowana.

Manipulanci z TVN usunęli np. to:
He added: "In reality, this research indicates that for people using the products as intended, e-cigarettes really do offer significant harm reduction compared with smoking, and appear to have a remarkably low toxic effect."


http://www.bbc.com/news/health-31146418
Awatar użytkownika
By nosferatu997
#1304340
Propozycja zbanowania Health Canada za banowanie wszystkiego bez zastanowienia ;)

http://www.thestarphoenix.com/touch/sto ... d=10807362
By Yeniah
#1305751
Jako że jest to relatywnie nowy produkt, brakuje długoterminowych danych, które świadczyłyby o tym, że są one bezpieczne.

Bezpieczne można rozumieć na kilka innych sposobów, Czy mogą wybuchać, zapalać się samoczynnie, czy chodzi o bezpieczność organizmu człowieka, ale pewnie chodzi o to ostatnie. Nic nigdy nie będzie bezpieczne, pijąc możemy się 'utopić'. Znajdą od tak jakąś jedną rakotwórczą substancje w e-p i porównują, że jest tak samo albo i nawet bardziej niż ponad 40 które 'są' w papierosach.

W doświadczeniach przeprowadzonych na myszach amerykańscy naukowcy odkryli, że dym z elektronicznego papierosa może uszkodzić płuca i uczynić je bardziej podatnymi na infekcje dróg oddechowych.


Dobra dobra, pierw dajcie im dawkę odpowiednio mniejszą niż dla człowieka, albo chociaż znajdźcie sobie jakiegoś 'królika doświadczalnego' i na nim w końcu zacznijcie testować, a nie będziecie robić to na zwierzętach... Szkoda gadać, debile..

Poza tym żyjemy w Polsce, dzisiaj tvn24 pisze, że są złe, a za tydzień będą gadać, że są 20 razy mniej szkodliwe.
Wystarczy, że wpiszemy w google 'e-papieros a zwykły papieros' Jeden, że gorsze, drugi, że mniej szkodliwe...
:palm :palm :palm :palm
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 29

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.