EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By Sakus
#1269145
Witam

Powiem tak - najważniejszy jest dla mnie sport, dokładniej kolarstwo.
Wydolność płuc to bardzo ważny element w tej dziedzinie, chciałbym aby moje płuca były w jak najlepszej formie.
Nawet na przystanku kiedy ktoś fajkę odpala odchodzę jak najdalej, byleby nie poczuć smrodu i nie wdychać syfu z jego dymu.
Mam jednak efajkę, wapowałem kiedyś, mam ją do dziś.
O nikotynie nic nie mówię - smakowałem zerówki.
Wapowałem dla smaku i aromatu - uwielbiam czuć jakiś fajny smak/zapach, takie upodobanie :)

Od paru tygodni nawet się tym fajkiem nie zaciągam, ciągne, chwile trzymam dym i go wypuszczam - mam smak jak i zapach, więc cel osiągnięty.

Pytanie - ma to jakiś wpływ na płuca?
O wodzie w płucach słyszałem - uważam to za mit.
Jak już mówiłem - zależy mi na maksymalnej wydolności płuc, efajkiem się nie zaciągam.
Co o tym sądzicie?

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
By pok14
#1269151
Jeśli zadasz sobie trochę trudu i poszukasz na Forum to dowiesz się kilku ciekawych rzeczy.
Wapowanie to nie tylko nikotyna w liquidzie. Składniki każdego liquidu (także tego o mocy 0), pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają różne związki.
Wchłanianie nikotyny i innych substancji nie odbywa się tylko w płucach a także przez śluzówkę.
W ustach masz jej opór.
Chcesz smaku i zapachu to może zamiast e-p kup jakieś cukierki inhalacyjne.
Dla sportowca będzie to z większą korzyścią jak wapowanie.
Awatar użytkownika
By hrb
#1269152
Sakus pisze:/.../
Co o tym sądzicie?/.../

Sądzimy, że w Twoim wykonaniu to głupota.
"Wciągnij" lepiej jabłko, mandarynkę, kiwi, kilka truskawek, czekoladkę... Będziesz miał witaminy, sole mineralne lub choćby tylko kalorie... Lepsze, zdrowsze, bardziej naturalne i znacznie korzystniejsze dla kolarzy.
By Sakus
#1269167
Ja doskonale rozumiem, że wapowanie dla samego smaku mija się z celem, bo smak można uzyskać w inny sposób, jednakże chciałem się dowiedzieć jak bardzo wpływa to na płuca, czysta ciekawość.

Mam już efajkę, dlatego chciałbym wiedzieć czy wapowanie od czasu do czasu nie "uszkodzi" zbytnio moich płuc :)
Awatar użytkownika
By Mutango
#1269176
Nie wiemy. Sami uważamy się za króliki doświadczalne.
Generalnie, ludzie czują się lepiej. Ale tylko w konfrontacji ze zwykłymi śmierdzielami.
Awatar użytkownika
By Semen_K
#1269177
Poczytaj ten wątek: zerowki-a-palenie-t79809.html
Myślę, że znajdziesz tutaj wiele dla siebie, bo pytasz praktycznie o to samo, ale masz "przeciwwagę", coś, czego nie chcesz stracić - sport.
I tak zrobisz co zechcesz, wszak masz wolną wolę i skoro zarejestrowałeś się na forum to potwierdziłeś swoją pełnoletniość (miejmy nadzieję bez oszukiwania :D).

Mam jednak nadzieję, że argumenty z zalinkowanego wątku Cię przekonają, że nie warto zaczynać z nałogiem.

Side note: Ja sam jestem kolarzem - amatorem, co prawda zacząłem już po przejściu na e-p, jeżdżę na szosie, nie startuję w zawodach, nie ścigam się. Nie odczuwam takiego dyskomfortu jaki powodował wysiłek fizyczny kiedy paliłem, ale nie wiem jak by to było gdybym nie chmurzył. Prawie na pewno mógłbym jeździć szybciej i dłużej.

Szerokiej drogi :)
By Pilot353
#1269187
Zapytam dosadnie. Jesteś sportowiec czy piz-a a nie sportowiec? Skąd wam do głowy takie pomysły przychodzą? Wapowanie dla smaku, ja pedole, pociupciaj se jeszcze lalę dmuchaną, tylko wpierw getry zdejm. Sorki za bezpośredniość. To jest po prostu jeden wielki bezsens!
Awatar użytkownika
By hrb
#1269194
Sakus pisze:Ja doskonale rozumiem, że wapowanie dla samego smaku mija się z celem, bo smak można uzyskać w inny sposób, jednakże chciałem się dowiedzieć jak bardzo wpływa to na płuca, czysta ciekawość.

Wapowanie jest mniej szkodliwe od analogów. Dotychczasowe badania wskazują, że działanie krótkoterminowe nie jest jakoś mocno szkodliwe, co do działania długoterminowego, po 20-30-40-tu latach - nikt Ci nic nie powie. E-p są zbyt nowym wynalazkiem, by była możliwość takie badania przeprowadzić. W świetle tego co jest, można z dużą dozą prawdopodobieństwa podejrzewać, że wielkiego wpływu nie mają.
Badano wpływ długotrwałego wdychania par glikolu na szczury, badano (prawdopodobnie) wpływ spożycia aromatów... Niby bardzo nie szkodzą...
Weź jednak pod uwagę, że coś z odparowanego liquidu mimo wszystko do płuc się dostaje, a tkanka w płucach jest bardzo delikatna i nie regeneruje się tak jak naskórek. Dlatego - Nie musisz - nie wapuj
Mam już efajkę, dlatego chciałbym wiedzieć czy wapowanie od czasu do czasu nie "uszkodzi" zbytnio moich płuc :)

Zbytnio to uszkodzą widły. Wapowanie może uszkodzić wyłącznie dostatecznie (i zaśmiał się kretyńskim śmiechem z głupiego dowcipu)
Awatar użytkownika
By Uxi666
#1269198
Pilot353 pisze:Zapytam dosadnie. Jesteś sportowiec czy piz-a a nie sportowiec? Skąd wam do głowy takie pomysły przychodzą? Wapowanie dla smaku, ja pedole, pociupciaj se jeszcze lalę dmuchaną, tylko wpierw getry zdejm. Sorki za bezpośredniość. To jest po prostu jeden wielki bezsens!


Dlaczego ? MArit Bjoergen też sie inhaluje i jak popieprza na nartach :lol:
Awatar użytkownika
By mokwas
#1269214
Sakus pisze:Pytanie - ma to jakiś wpływ na płuca?
O wodzie w płucach słyszałem - uważam to za mit.
Jak już mówiłem - zależy mi na maksymalnej wydolności płuc, efajkiem się nie zaciągam.
Co o tym sądzicie?


Ehh, co niektórzy dbają o wydolność płuc, a o wydolności mózgu zapominają...

Skontaktuj się ze swoim lekarzem sportowym, on będzie więcej wiedział na ten temat.
Jego pytaj - on specjalista, a nie nas maluczkich na tym forum....

I od razu mi się przypomina fragment filmu S. Bareji "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?":
- Proszę Pana ale tu się nie pali!
- Wiem, ale ja się nie zaciągam..
By AndyOO
#1269222
Sakus pisze:...Powiem tak - najważniejszy jest dla mnie sport, dokładniej kolarstwo...


I niech tak pozostanie, a e-fajka wyrzuć, bądź podaruj jakiemuś zatwardziałemu palaczowi analogów :idea:
By Tay'
#1269323
O, widzę, że podobnie jak ja. Zrobisz jak chcesz i tyle. Jak nie będziesz wapował to na pewno lepiej to wpłynie na osiągnięcia w sporcie. O jakim nasileniu to ciężko stwierdzić.
By Nasgoth
#1848181
Wiem, że za ten post powinienem dostać złotą łopatę albo inne trofeum, ale jest tu jeden link do którego "nie mam uprawnień"
Poczytaj ten wątek: zerowki-a-palenie-t79809.html
Myślę, że znajdziesz tutaj wiele dla siebie, bo pytasz praktycznie o to samo, ale masz "przeciwwagę", coś, czego nie chcesz stracić - sport.
I tak zrobisz co zechcesz, wszak masz wolną wolę i skoro zarejestrowałeś się na forum to potwierdziłeś swoją pełnoletniość (miejmy nadzieję bez oszukiwania :D).

Mam jednak nadzieję, że argumenty z zalinkowanego wątku Cię przekonają, że nie warto zaczynać z nałogiem.

Side note: Ja sam jestem kolarzem - amatorem, co prawda zacząłem już po przejściu na e-p, jeżdżę na szosie, nie startuję w zawodach, nie ścigam się. Nie odczuwam takiego dyskomfortu jaki powodował wysiłek fizyczny kiedy paliłem, ale nie wiem jak by to było gdybym nie chmurzył. Prawie na pewno mógłbym jeździć szybciej i dłużej.

Szerokiej drogi :)
, a od kilku dni szukam jakichś badań, wypowiedzi osób które mają pojęcie na temat szkodliwości wapowania zerówek. Nie znalazłem żadnych badań na ten temat, przeszukałem forum, blog chemika i niestety nie znalazłem żadnych satysfakcjonujących mnie odpowiedzi. Może ma ktoś jakieś badania? Jestem bardziej głodny wiedzy, niż nikotyny której już nie potrzebuje od długiego czasu :) Z góry dzięki i przepraszam za odkop tematu.
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

Jak to jest z tymi deserówkami?

Witajcie :wink: Temat troszke nostalgiczny bym p[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.