EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By freeanke
#119251
potrzeba matką wynalazku. może komuś się przyda. cylinder zrobiony ze strzykawki (tu: 2ml).
na dolnym zdjęciu widać co ze strzykawki zostaje. środkowy element (resztka tłoka) można sobie zostawić do zmieniania objętości "cylindra". trzecia część jest zwykłym śmieciem :)

zalety:
- cena
- dostępność
- dowolna pojemność (w granicach objętości strzykawki)

jeżeli popełniłam jakieś chemiczne faux pas proszę o informację!

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
By Piotr_M
#119410
Dobry wynalazek. Jak tak zrobiłem za Twoim przykładem ze strzykawki 5 ml, a na górnej krawędzi zrobiłem średnio rozgrzanym grubym gwoździem dziobek. Działa.
By maniak
#119420
Świetne... Tylko jeszcze wylew by się przydał... Ale patent dobry - na pewno się komuś przyda (muszę zobaczyć czy mam duże strzykawki...)
Awatar użytkownika
By freeanke
#119483
jestem właśnie po pierwszych testach. zadziałało zgodnie z planem (bałam się trochę czy nie będzie się gibać na boczki). dziubek faktycznie by się przydał - niezły pomysł z tym gwoździem.

mam już więc gotową bazę do liquidu. teraz czekam tylko na kropelki z inawery i GS. mam nadzieję, że jutro się pojawią...
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#119487
Tylko nie rozgrzewaj za mocno gwoździa, bo PP dość szybko mięknie.
Chylę czoła - pomysł przedni!

Przypomina się stary Sękowski... niezapomniane cudne książki z lat 60. i 70. Ciekawe czy ktoś pamięta...
Awatar użytkownika
By freeanke
#119492
nie miałam okazji, a może szkoda - w szkole chemia to była zmora i przekleństwo. za to książka Adama Słodowego uruchamiała wyobraźnię :D
ps. pochwała ze strony Starego Chemika w tym dziale to jak... jak... brak słów :wink:
By sad25
#121027
Matka chrzestna jest chemiczką, dała mi kiedyś "Ciekawe Doświadczenia cz.1" i "Pierwiastki w moim Laboratorium" na urodziny, chyba w 1998roku.
Od 12 lat są w dobrym stanie i myślę iść z nimi do introligatorni by je oprawić w skórę. ( z tłoczonym tytułem i autorem ;) )
Wydanie mam z 1986roku.
a "Między zabawą a chemią" to już mi się 3 lata temu doszczętnie rozleciały ;(
Przez to zamiłowanie do chemii :) ( matura z chemii, potem policelana Fototechnika -> po tym ITF w Opavie)

Ps. ok dość spamu bo nas zjedzą :twisted:

hmmm. gdzieś nawet miałem jedną cześć "Twoje Laboratorium"

Szkoda że nie ma teraz takich książek jak Pana Sękowskiego.
Przydałby się młodym chemikom.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#121031
Aaaaa.. no tak, to szedłeś dobrą drogą. Fakt, oprawić warto. A może nawet spróbować zdobyć autograf autora.
A patrząc na ciąg dalszy - widzę, że nieobce Ci takie pojęcia jak metol, tiosiarczan i inne tajniki ciemni.
By sad25
#121045
Jestem na etapie budowy pełnej pracowni fotograficznej do procesów czarno-białych, szlachetnych i cyfrowych.
Tylko trzeba wykończyć piętro, i mam 2 własne pokoje po 5x4m i 5x6m.
5x6m idzie na pracownie.
Nie wiem czy to powód do chwały, ale już w wieku 12lat przeprowadziłem destylację o wysokiej jakości , płynnych produktów przemian węglowodorów przez organizmy jednokomórkowe.
Górnicy byli zachwyceni ;)
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#121059
Mów mi tak dalej... to za jakiś czas Cię odwiedzę. Odczuwam nostalgię za własnoręcznym naświetleniem i oczywiście wywołaniem filmu cz-b, a potem zabawą w ciemni. Moment, w którym obraz się zaczyna wyłaniać w wywoływaczu to coś, co jest fascynujące.

A o tych jednokomórkowcach to jakby mnie pytali, to nic nie zrozumiałem. I tej wersji będę się trzymał :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
By pilon
#121562
StaryChemik pisze:Tylko nie rozgrzewaj za mocno gwoździa, bo PP dość szybko mięknie.
Chylę czoła - pomysł przedni!

Przypomina się stary Sękowski... niezapomniane cudne książki z lat 60. i 70. Ciekawe czy ktoś pamięta...

Stary Sękowski stary, ale wciąż jary. Wychowałem się na Sękowskim (a rocznik mój to 1984) i w zasadzie to on i jego świetny, popularnonaukowy język na tyle na mnie podziałały, że ukończyłem biotechnologię i technologię chemiczną ze specjalizacją w chemii medycznej. Czyli od piaskownicy chemicznej do modelowania molekularnego... Ale Stefcia zawsze miło wspomnieć :)
By Pilot353
#121569
Ja nabieram każdy składnik po kolei strzykawką i od razu do buteleczki. Sprawdza się. Tylko jeden mały problem. W pewnym momencie igła jest za krótka aby z butelki pociągnąć. Głównie chodzi o bazę. Glikol czy gliceryna nawet jak trochę się rozleje to nic. Przy bazie nie chcę dopuścić do tego. Ostatnio przechylałem butelkę z bazą aby nabrać w strzykawkę ale i to nie jest za dobry pomysł.
Tak myślę nad innym pojemnikiem aby pozostała bazę przelać i wtedy strzykawką nabrać celem odmierzenia.
By jaga
#123416
StaryChemik pisze:Tylko nie rozgrzewaj za mocno gwoździa, bo PP dość szybko mięknie.
Chylę czoła - pomysł przedni!

Przypomina się stary Sękowski... niezapomniane cudne książki z lat 60. i 70. Ciekawe czy ktoś pamięta...


Stary Chemiku,
Ja też pamietam, dzięki tym książkom w LO trafiłam do klasy o profilu bio-chem., choc z zamilowania i wykształcenia jestem zdeklarowaną humanistką. A najmilszy mój prezent pod choinką to był "Młody Chemik" produkcji sowieckiej, którego zażądałam od rodziców pod wpływem lektury "Ciekawych Doświadczeń" Sękowskiego. Teraz przypomina się dzieciństwo przy produkcji własnego e-liquidu. Serdeczne dzięki za wszystkie twoje rady. Korzystam w obfitości.
Awatar użytkownika
By freeanke
#123704
Ach, jaki piękny off-top nam się tu zrobił :D . I to z moderatorem w roli głównej :!:
W tej sytuacji, korzystając z okazji, chciałabym pozdrowić mamę, ciocię Zosię i chomika sąsiada :zakrecony
A tak serio to jestem po pierwszym upichconym, własnym liquidzie i spotkało mnie spore rozczarowanie. Ale się jeszcze nie poddaję i może, jak dorosnę, też zostanę Wielkim AlChemikiem.
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.