EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By yacoop
#1088114
remczar pisze:No tak wiem że moc spadnie. Jeśli chodzi o aromat, to najwyżej rozciencze bazą. Powiedzie mi wbtakim razie, mniej wiecej jakie dawkowanie powinienem stosować? Bralem średnio ok 10%-15% bo tak czytałem, że mniej wiecej tyle zalecane jest TPA ale wiadomo, co osoba to inny smak

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


Do tych 3, które użyłeś - 5% mi w zupełności wystarcza. Nie spotkałem się jeszcze aby TPA sugerowali 15% dawkowania jakiegokolwiek ze swoich aro. Co najwyżej - 10% (ale to i tak tylko kilka/kilkanaście smaków). Oczywiście mówię o dawkowaniu solo. W miksach często używa się więcej ;)
By remczar
#1088159
Ok, zaraz sprawdze co i jak i najwyżej od razu rozciencze.

Edit: sprobowalem 2 z nich i aromat ledwo wyczuwalny ale podejrzewam, że to dlatego, iż nie minęła jeszcze nawet doba od mieszania;)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Ostatnio zmieniony 24 maja 2014, 17:33 przez remczar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By sputnik
#1099193
michal2014 pisze:Czy w Polsce da się legalnie kupić samą nikotynę?
Jeśli tak, to czy może ktoś z was wie gdzie?

Bardzo bym był wdzięczny za te informację :)


W kiosku ruchu na przystanku końcowym dwójki :lol:

Myślę że kolega nawet nie wie o co pyta.
Awatar użytkownika
By lukmarq
#1099415
michal2014 pisze:Czy w Polsce da się legalnie kupić samą nikotynę?
Jeśli tak, to czy może ktoś z was wie gdzie?

Bardzo bym był wdzięczny za te informację :)


Pierwszy post na forum i od razu pytanie mrożące krew w żyłach. *BOJE SIE* Niezłe wejście. *BOJE SIE*
Awatar użytkownika
By ShaguaRs
#1099533
lukmarq pisze:
michal2014 pisze:Czy w Polsce da się legalnie kupić samą nikotynę?
Jeśli tak, to czy może ktoś z was wie gdzie?

Bardzo bym był wdzięczny za te informację :)


Pierwszy post na forum i od razu pytanie mrożące krew w żyłach. *BOJE SIE* Niezłe wejście. *BOJE SIE*


Wszyscy powinniśmy się bać *BOJE SIE*

Tapatalknięte palcami. Za błędy przepraszam ;)
Awatar użytkownika
By puzii76
#1104582
Czy szanowne grono forumowych, doświadczonych mieszaczy dodaję "czegoś" aby utrwalić smak..
Czasem mam tak że przez pierwsze dni (4-5) po zalaniu jest ok. Potem smak gdzieś znika, albo jest słabiutko wyczuwalny. A lanie nie wiadomo ile % aromatu jakoś mi się nie uśmiecha...

W.
Awatar użytkownika
By puzii76
#1104606
Też tak na początku uważałem, ale to nie w tym problem...
Np Abisyth znika mi gdzieś po kilku dniach, a anyż jako aromat spożywczy nie... I tak mam kilka aromatów, które znikają...
Awatar użytkownika
By Mutango
#1104626
Etanol (spirytus), maltol, ethylomaltol, kwas jabłkowy, kwas mlekowy, koolada, menthol... To substancje z którymi możesz eksperymentować, dodając niewielką ilość. Mogą zadziałać na smak wzmacniająco lub utrwalająco. Mogą też zmienić smak na korzyść lub na niekorzyść, w zależności od aromatu i gustu. Dlatego trzeba eksperymentować ostrożnie, na niewielkich ilościach. Możesz też zmienić proporcje PG/VG, bardziej na korzyść PG. To też może wzmocnić smak.
Awatar użytkownika
By h_m
#1104629
puzii76 pisze:Czy szanowne grono forumowych, doświadczonych mieszaczy dodaję "czegoś" aby utrwalić smak..
Czasem mam tak że przez pierwsze dni (4-5) po zalaniu jest ok. Potem smak gdzieś znika, albo jest słabiutko wyczuwalny. A lanie nie wiadomo ile % aromatu jakoś mi się nie uśmiecha...

W.


podaj prosze jakie to aromaty, jakiej firmy?
Awatar użytkownika
By puzii76
#1104649
Mutango pisze:Etanol (spirytus), maltol, ethylomaltol, kwas jabłkowy, kwas mlekowy, koolada, menthol... To substancje z którymi możesz eksperymentować, dodając niewielką ilość. Mogą zadziałać na smak wzmacniająco lub utrwalająco. Mogą też zmienić smak na korzyść lub na niekorzyść, w zależności od aromatu i gustu. Dlatego trzeba eksperymentować ostrożnie, na niewielkich ilościach. Możesz też zmienić proporcje PG/VG, bardziej na korzyść PG. To też może wzmocnić smak.


Oo dzięki! Czyli moje rozumowanie szło w dobrym kierunku. Muszę pomyśleć o spirytusie i reszcie dobroci.
To co mi najbardziej "znika", to TPA Abisynth (niby na alkohlu) wymieszany z Double Kiwi i Ananasem i kokosem (TPA).
No to trzeba popróbować..

Dziękuję!

W.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1104662
puzii76 pisze:To co mi najbardziej "znika", to TPA Abisynth (niby na alkohlu)..

Ano widzisz. W rzeczywistości ten aromat nie zawiera alkoholu,
natomiast producent wręcz zaleca, żeby go zmieszać z własnym alkoholem
czytałeś to?
http://www.aromavape.pl/en_US/p/Absinthe/260
po polsku tylko w skrócie
http://www.aromavape.pl/pl/p/Absinthe-Absynt/260
Awatar użytkownika
By puzii76
#1104668
Tak tak, czytałem, ale dziękuję. Po prostu dawałem baardzo małe ilości.. Widać za małe i nie wzmocnione..
Trzeba powalczyć z alkoholem i innymi dodatkami...

Pozdrawiam
W.
By berserker
#1121918
VG raczej osłabia smak, a daje większą, dłużej utrzymującą się w powietrzu chmurę. Przy niektórych delikatnych aromatach wręcz nie jest wskazane dodawania większej zawartości gliceryny, bo smak zupełnie się zgubi. Moim zdaniem proporcje 75PG/25VG lub 70PG/30VG są zupełnie wystarczające, dają zadowalającą chmurkę, a smak jest dużo bardziej wyrazisty niż w przypadku proporcji 50/50. Jeżeli mamy bazy bez zawartości wody demineralizowanej (bo czasem i takie sprzedawane są jako VG lub PG) to lepkość takiej mieszanki też moim zdaniem jest wystarczająca (nie za rzadka, nie za gęsta). A jak ktoś uważa, że ma za małą chmurę, to powinien zmienić parownik :)
Awatar użytkownika
By Wąski
#1122153
wojt771 pisze:podajcie, proszę linka do kalkulatora
http://skrypty.info.pl/kalkulator.html
By Senegal
#1136488
witam

temat przeczytałem cały, ale nie zauważyłem aby ktoś zadał takie pytanie:

Do tej pory wapowałem przede wszystkim liquidy BM (Virginia, M, Rebeca, Cml), Hangsen (ry4, ry6, highway) + jakieś owocówki, czyli nic wyszukanego, specjalnego. Czy aby uzyskać zbliżone smaki we własnych samogonach wystarczy baza (bezsmakowa) + aromat? Czy nawet w takich produkcjach niezbędne będą dodatki w postaci absolutu, acetyl pyrazine, etylmaltol, smooth itp?
Czy aby nie będzie tak że po wymieszaniu bazy i aromatu, mając w porównaniu jedynie tak proste liquidy, mimo wszystko będę odczuwał jakieś braki w smaku?
Awatar użytkownika
By sawas
#1136568
Będziesz. Jeden aromat dodany do bazy nie będzie ambrozją. Zwykle trzeba aromaty wymieszać, lub wzbogacić dodatkami. Mozesz też zainteresować się aromatami z serii elf od evapera. To są gotowe mieszanki aromatów do dodawania do bazy. Ale mają tylko swoje produkcje, które mogą, ale nie muszą Ci posmakować.
Awatar użytkownika
By dzizas
#1137290
@Senegal
Wszystko zależy od aromatu, który zastosujesz.
Jest wiele złożonych aromatów, które nie wymagają dodatków (np. Am4a od Inawery czy Black Honey Tobacco od PA).
Jeśli zaczynasz zabawę, to na początku musisz wytypować "swoje" aromaty i dlatego nie powinieneś robić złożonych kompozycji. Zdarza się tak, że aromaty samodzielnie są fajne, a po złożeniu powstaje coś niewapowalnego.
Żeby na poważnie zabawić się w bimbrownika, to musisz:
1. Przetestować kilkanaście aromatów samodzielnie nie w mieszankach (Ja mam już grubo ponad 200 na sumieniu) i określić swoje preferencje smakowe i stężeniowe (kilka próbek, np. po 5 ml w różnych stężeniach).
2. Zaopatrzyć się w absolut waniliowy lub aromat waniliowy (wytrawny lub słodki - jak lubisz) - Wanilia w moim odczuciu dodaje "ciała" liquidowi. Metodą prób i błędów można nauczyć dodawać się takiej ilości, że nawet nie będzie wyczuwalna w liquidzie.
3. Jak Ci z któregoś aromatu nie wyjdzie fajny liquid, to wtedy możesz go ratować wanilią lub innymi aromatami.
4. Z dodatkami to bym nie przesadzał. Próbowałem wielu, i jak na razie jedyne co stosuję, to etylomaltol i regulator kwasowości (ph-)
5. Co do absolutów tytoniowych to inna bajka. Stosuję, ale tu jest więcej zabawy, bo zwykle absoluty sprzedawane są w takiej postaci, że najpierw trzeba je rozcieńczać. Ja stosuję już rozcieńczone z Inawery. (polecam Dark Tobacco - jednocześnie ostrzegam - jedni go kochają (np. ja), inni nienawidzą). Przy absolutach trzeba się też nastawić na częstsze wymiany grzałek.
6. A po jakimś czasie będziesz gotowy do "wymyślania" mieszanek na bazie doświadczeń.
Awatar użytkownika
By JacekTW
#1205354
Ja mieszam w laboratoryjnych zlewkach szklanych z wylewem. 250 ml bazy mieszam w zlewce 400ml. (Bo w odpowiednio większym naczyniu łatwiej mieszać - nic się nie wychlapie przy energicznym mieszaniu). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieszać w jakiejś odpowiednio dużej szklance, czy innym naczyniu szklanym. Plusem zlewek jest to, że mają dziubek ułatwiający przelanie wymieszanej bazy do butelki. Do mieszania stosuję bagietki szklane, ale dobrej jakości łyżką ze stali nierdzewnej też pewnie można byłoby wymieszać.
Awatar użytkownika
By zarthos
#1217221
Siema,

Będzie to moja pierwsza przygoda z mieszaniem.
Kupiłem sobie aromaty do klonów tribecca i bb (7mio składnikowy z TPA).
Mam już obliczone proporcje. Kupiłem z e-płyny bazę 36mg i 0mg 50/50.
Rozumiem że mam wlać po prostu bazę nikotynową na dno butelki, na to bazę 0mg
potem aromaty, zostawić butelki otwarte przez 24 godziny w zaciemnieniu, zamknąć butelki,
odczekać tydzień i voila ? Dobrze rozumiem? :D
Awatar użytkownika
By prymus140
#1217230
zarthos pisze:Siema,

Będzie to moja pierwsza przygoda z mieszaniem.
Kupiłem sobie aromaty do klonów tribecca i bb (7mio składnikowy z TPA).
Mam już obliczone proporcje. Kupiłem z e-płyny bazę 36mg i 0mg 50/50.
Rozumiem że mam wlać po prostu bazę nikotynową na dno butelki, na to bazę 0mg
potem aromaty, zostawić butelki otwarte przez 24 godziny w zaciemnieniu, zamknąć butelki,
odczekać tydzień i voila ? Dobrze rozumiem? :D

W wielkim skrócie może być. *CZAJNICZEK*
By aily
#1217232
Dodam jeszcze codzienne mieszanie gotowego płynu, zwyczajnym potrząsaniem.
W przypadku BB czekaj ok 3tyg, tribeca jak dla mnie po 12 dniach (tyle mija dzisiaj od wymieszania) jest juz ok. Próbując wcześniej możesz się mocno rozczarować.
Posdrou!
Awatar użytkownika
By sawas
#1217256
(...) tribeca jak dla mnie po 12 dniach (tyle mija dzisiaj od wymieszania) jest juz ok. Próbując wcześniej możesz się mocno rozczarować.
Posdrou!

kwestia gustu, ja tam lubię świeżynkę :D
Awatar użytkownika
By agregat76
#1223844
Jeśli pasują Ci proporcje PG i VG w stosunku 50:50 to dodajesz aromat(-y), mieszasz, czekasz aż się przegryzą minimum 7 dni i wapujesz. To tak w wielkim skrócie.
Poczytaj te tematy:
http://www.e-papierosy-forum.pl/pytania-niedoswiadczonych-mieszaczy-czyli-wy-tworzycie-faq-t11334-1800.html
oraz
http://www.e-papierosy-forum.pl/samodzielne-sporzadzenie-e-liquidu-elementarne-informacje-t6342.html.
Ten też może Ci się przydać: http://www.e-papierosy-forum.pl/steeping-czy-breathing-t60855.html.
Znajdziesz tam dużo przydatnych informacji.
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#1224247
Ja mieszam swojego ulubieńca, który uzyskuje pełnie smaku dopiero po miesiącu leżakowania i żadne podgrzewanie, czy dodatkowe wstrząsanie nie przyśpiesza procesu przegryzania.
Musi, ale to musi odleżeć miesiąc.

--
Tapa tapa z jotki :D
Awatar użytkownika
By dadulek
#1228969
Hej! Jest to mój pierwszy post dlatego na dzień dobry mówię: Dzieńdobry :)

Mam parę pytań dot. mieszania. Ogólnie palę własne samogony od około 8 miesięcy. Przetestowałem jakieś 20 aromatów, z form które mi pasują to w 99% TPA. Stosuję ok 5% dodatek (wychodzi kropla na ml)

Jako, że jakoś dziwnie reaguję na duże stężenia glikolu mieszam w proporcjach 70:30 (VG PG). Liquidy pale słabe max to 1,2 mg ( a zaczynałem od 20 :O )

Ostatnio jednak zauważyłem pewien problem. Niezależnie czy palę świeże samogony (od 20 minut do 3-4 dni) czy leżakowane smak mi się zatraca. Mam do wyboru słodki...albo nie słodki. Wiem, że dużą sprawą są tutaj proporcje- niestety jak mówiłem więcej PG wlać nie mogę. Jakie dodatki polecacie? Mniej więcej jakie ilości zleca się dodawać. I najważniejsze, jak z wpływem tych dodatków na zdrowie- ktoś to gdzieś badał?

/e

Zapomniałem dodać. Pale albo liquidy owocowe, albo wytrawne pokroju czarna herbata, earl grey, zielona herbata. Smaki tytoniowe, czy kawa w ogóle mi nie podchodzą.
Awatar użytkownika
By sawas
#1229932
A może problem tkwi w sprzęcie? Kiepsko zrobione grzałki (także kupne!) spłaczają smak.
z dodatków polecam mentol krystaliczny - praktycznie do każdej mieszanki, w różnych ilościach. Od 2 kropli na 100 ml do 5 kropli na 10 ml (mowa o roztworze nasyconym w pg lub etanolu). Czasem stosuję też kwasy - jabłkowy i askorbinowy. Jabłkowy uwypukla niektóre aromaty (nie na wszystkie działa) a askorbinowy zabezpiecza mieszankę przed utlenianiem nikotyny i w pewien sposób stabilizuje bukiet aromatu. Dobrym dodatkiem jest też ekstrakt wanili, lub aromat wanioliowy. Dobrze dobrany dodaje głębi wielu mieszanką (w niedużych, raczej, ilościach)
Awatar użytkownika
By dadulek
#1230123
Z grzałkami to wątpię. Nigdy nie miałem grzałki kupnej (szczerze, to 2 dni temu byłem w szoku jak cos takiego odkryłem :O ). Przerabiałem masę setup'ów. Na drutach od 0,25 do 0,5 mm od nano przez mikro do makro, dual barrel, chimney, clapton coil. Skręcane z od 2 do 4 drutów o średnicach 0,25 do 0,47mm. Zawsze wychodzą mi (wizualnie) jak te od Brodacza. To raczej nie w tym problem :/
Awatar użytkownika
By Arcadius
#1230162
Pytanie do doświadczonych mieszaczy. Które z aromatów TPA wchodzą w reakcje z plastikiem parownika jak Kayfun czy Orchid? Czy kwasek jabłkowy lub inne dodatki wzmagają w/w reakcję z elementami parownika? Przepraszam z góry, nie przeszukiwałem forum, na tapatalku, wyszukując nie łapie mi nic w temacie. Chyba źle szukałem - wybaczcie.
Awatar użytkownika
By sawas
#1230549
dadulek, tu nie chodzi o rodzaj grzałki, a raczej o dokładność jej wykonania. Czasem lekko odstaje kawałek drutu od knota. Ten kawałek mocniej się nagrzewa i bardzo spłaszcza smak. Może też być problem z transportem i smażysz na półsucho. Piszesz, że mieszasz głównie na glicerynie, może tu jest problem. Jakiej bazy używasz? Może ma za dużą lepkość i transport przez to kuleje? Spróbuj dodać trochę etanolu (najlepszy będzie spirytus spożywczy, od biedy jakaś niesmakowa gorzała).
Gliceryna jest słodkawa i lubi gubić smak samogonu. Może te 5% to dla Ciebie za mało? Spróbuj dosmaczyć aromatem. Większość aro TPA daje się chmurzyć przy stężeniu ok 10% nawet, więc możesz popróbować zwiększyć dawkę.
Jeśli to nie pomoże, to, w mojej opinii, zostaje tylko pokombinować ze sprzętem. *SMOKEKING*
Awatar użytkownika
By azbee
#1230801
dadulek, na dripperze też tak kiepsko? Jeśli tak, to wina raczej nie siedzi w proporcjach VG/PG tylko w grzałce. Jeśli na dripperze jest lepiej niż na kajtku, spróbuj dodać tego spirytusu (tak jak pisze sawas).
Albo zwyczajnie aromaty ci się przejadły...

awerty pisze:Ja bym zainwestował w leprze aromaty trzeba dołożyc parę zł :-) ale warto ..

"leprze" aromaty nie mają tu nic do rzeczy.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 31

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.