EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By tolo
#1178841
Witam,

Użytkowałem e-papierosa przez kilka miesięcy i wszystko było ok do czasu, kiedy zaczęły mnie męczyć duszności astmatyczne (mam astmę ale leciutko nasiloną tylko) i ostry kaszel po kilku/nastu buchach.

Z tego powodu przerwałem e-dymka a wróciłem z powrotem do śmierdziuchów na jakiś miesiąc może. Na analogach jest wszystko ok. Dobra, czasem zakaszle ale to nie to samo co ostre kaszlanie po ep.

Tak sobie pomyślałem teraz, że może mnie podrażnia, któryś konkretny ze składników np. VG, PG albo aromat, dlatego też wpadłem na pomysł, żeby pomieszać sobie bazę 12mg (takie liquidy paliłem) nikotyny same PG i 12 mg nikotyny samo VG. Zamówię takie składniki i zdam relację.

Na prawdę chciałbym wrócić do elektronika, to jest super sprawa, nie chciałbym palić analogów ale nałóg jest silniejszy.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Awatar użytkownika
By matatiti
#1178856
@tolo, przerabiałem to o czym piszesz na swoim przykładzie.
Seria wizyt u pulmonologa, badania, spirometria itd.
Głównym winowajcą okazał się PG wywołujący u mnie duszności astmatyczne, w przypadku jego dużego stężenia w liquidach, czyli w popularnych proporcjach 70/30.


Tapatalk
By tolo
#1178870
@matatiti, Dzięki stary za pomoc.

Myślałem, że tylko ja jedyny mam taki problem i już nigdy nie będę mógł palić elektronika.

Zamówiłem właśnie zarówno PG jak i VG (jak nie wykorzystam to oddam bratu bo on też e-pali). Do tej pory paliłem liquidy i własne mieszanki właśnie PG/VG (70/30)

Miejmy nadzieję, że jak pomieszam sobie na czystym VG to będzie wtedy git majonez :)

A ty jak, palisz własne mieszanki na VG i jest teraz wszystko OK?
By grzes3974
#1178948
matatiti pisze:Aż tak skrajnie w VG nie musisz uciekać. Powinno być już dobrze przy 50/50 ;)

W swoich mieszankach stosuję wlasnie 50/50 jak i 85/15.

Tapatalk


Ale 85 gliceryny i tylko 15glikolu, tak?
I zdaje to egzamin? chmurka , kop jest okz takiej mieszanki?
Zaciekawił mnie ten temat, bo czasem (póki co-z rzadka), też dawał mi się we znaki taki dziwny, uciążliwy kaszel...
Awatar użytkownika
By Prawy
#1178951
matatiti pisze:@tolo, przerabiałem to o czym piszesz na swoim przykładzie.
Głównym winowajcą okazał się PG wywołujący u mnie duszności astmatyczne, w przypadku jego dużego stężenia w liquidach, czyli w popularnych proporcjach 70/30.


Tapatalk

Sam robię na bazie 70/30 i czuję, że czasami brakuje mi powietrza po parunastu machach. Jestem zdrowy normalnie ale coś jest chyba nie tak z tą 70/30. hmmmm - nie wiem co dalej z tym fantem zrobić. Pozostaje mi zmienić proporcje bo ejarania nie rzucę.

-- [scalono] 27 wrz 2014, 17:16 --

matatiti pisze:Tak, dokładnie taką mieszankę miałem na myśli. Owszem zdaje egzamin ale na dripperach, bo przy innych parownikach byłyby już problemy z transportem. Dlatego proponuję 50/50.


Tapatalk

Nie głupi pomysł. Jutro się wezmę do roboty.
By grzes3974
#1178956
matatiti pisze:Tak, dokładnie taką mieszankę miałem na myśli. Owszem zdaje egzamin ale na dripperach, bo przy innych parownikach byłyby już problemy z transportem. Dlatego proponuję 50/50.


Tapatalk


Acha, takie buty...
A poruszenie się na mieszanki o proporcji 60VG na 40PG, może też już stwarzać jakieś problemy z transportem, czy jeszcze będzie ok?
Próbowałeś, eksperymentowałeś móże?
Awatar użytkownika
By matatiti
#1178957
Dzieję się tak za sprawą wspomnianego glikolu, który generalnie uwydatnia smak wapowanych przez nas liqudów, ale w niektórych przypadkach, przy długotrwałym wapowaniu może wywoływać drażniące napady kaszlu i duszności. Nie jest to reguła i dotyczy przypadkow podobnych do moich. Oczywiście zakładam, że wszyscy mamy czyste grzałeczki i pomijamy ewentualnego bobra ;)

Przy ewentualnych problemach z gęstością i transportem, możemy się ratować kilkoma kropelkami wody demineralizowanej.

Tapatalk
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2014, 17:24 przez matatiti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By jsakic19
#1178958
Moim zdaniem oprócz pójścia w stronę płynów o większej zawartości VG warto też pomyśleć o mniejszym stężeniu nikotyny.
By grzes3974
#1178959
grzes3974 pisze:
matatiti pisze:Tak, dokładnie taką mieszankę miałem na myśli. Owszem zdaje egzamin ale na dripperach, bo przy innych parownikach byłyby już problemy z transportem. Dlatego proponuję 50/50.


Tapatalk


Acha, takie buty...
A pokuszenie się na mieszanki o proporcji 60VG na 40PG, może też już stwarzać jakieś problemy z transportem, czy jeszcze będzie ok?
Próbowałeś, eksperymentowałeś móże?
Awatar użytkownika
By Prawy
#1178960
matatiti pisze:Oczywiście zakładam, że wszyscy mamy czyste grzałeczki i pomijamy ewentualnego bobra ;)



Tapatalk

:mrgreen:

Od czego jest skrót myślowy "bóbr"? :)
Awatar użytkownika
By matatiti
#1178963
jsakic19 pisze:Moim zdaniem oprócz pójścia w stronę płynów o większej zawartości VG warto też pomyśleć o mniejszym stężeniu nikotyny.


Zgadza się i dzięki za przypomnienie ;) jsakic19, zwłaszcza kiedy przechodzimy na bardziej wydajny parownik.
Obecnie na 6tce nie raz potrafi mnie przydusić.


Tapatalk
By tolo
#1179147
Zamierzam kupić w przyszłości moda z kayfunem. Na razie palę na Spinnerach. Myślę, że na takim kayfunie można bardziej gęste (VG) mieszanki robić niż do spinnera z vivi nova, mam rację?
Awatar użytkownika
By AVATARKUBA
#1179158
Prawy pisze:
matatiti pisze:Oczywiście zakładam, że wszyscy mamy czyste grzałeczki i pomijamy ewentualnego bobra ;)



Tapatalk

:mrgreen:

Od czego jest skrót myślowy "bóbr"? :)


Bóbr- ścierka, szmata ogólnie mówiąc spalenizna , powodowany osadzeniem się nagaru na grzałce ( brązowy zwierzak -bóbr) :)
Awatar użytkownika
By matatiti
#1179172
tolo pisze:Zamierzam kupić w przyszłości moda z kayfunem. Na razie palę na Spinnerach. Myślę, że na takim kayfunie można bardziej gęste (VG) mieszanki robić niż do spinnera z vivi nova, mam rację?


Widzisz "kisiel" do Kajtka, to nie za bardzo. On ma zbyt małe kanaliki, aby temu podołać.
Możesz ewentualnie takie gęste mieszanki rozrzedzać kilkoma kroplami wody demineralizowanej lub alkoholu i nie będzie tragedii ;)

A Vivka? Stara, poczciwa i niezawodna, da sobie radę ze wszystkim co wlejesz, jak będziesz pamiętał o częstym wahadelkowaniu i namaczaniu sznurków.


Tapatalk
By Mastertext
#1179273
Nie wiedziałem, że Kayfun taki wrażliwy - ja na eGo C (B), ECA, eCab i ViVi Nova STV, ET-S z powodzeniem wapuję Intellicig Rich i Hangsen USA Mix - oba 100% VG.
Awatar użytkownika
By emes
#1179281
matatiti pisze:Widzisz "kisiel" do Kajtka, to nie za bardzo. On ma zbyt małe kanaliki, aby temu podołać.

A Vivka? Stara, poczciwa i niezawodna, da sobie radę ze wszystkim co wlejesz, jak będziesz pamiętał o częstym wahadelkowaniu i namaczaniu sznurków.


Nie jest przypadkiem odwrotnie? W kaytku spokojnie przeleci czysta gliceryna (na kilku testowałem). Jest to oczywiście podyktowane rodzajem grzałki jaki wykonamy. Na spartolonej to i woda będzie jechała bobrem :lol:
Stara poczciwa vivka też da radę. Jednak trzeba poszerzyć kanały w grzałce, bo ma strasznie wąskie - ograniczające przepływ czegokolwiek już na sznurku 2mm. Rozbierz sobie jedną grzałkę i porównaj :)
Awatar użytkownika
By matatiti
#1179312
emes pisze:
matatiti pisze:Widzisz "kisiel" do Kajtka, to nie za bardzo. On ma zbyt małe kanaliki, aby temu podołać.

A Vivka? Stara, poczciwa i niezawodna, da sobie radę ze wszystkim co wlejesz, jak będziesz pamiętał o częstym wahadelkowaniu i namaczaniu sznurków.


Nie jest przypadkiem odwrotnie? W kaytku spokojnie przeleci czysta gliceryna (na kilku testowałem). Jest to oczywiście podyktowane rodzajem grzałki jaki wykonamy. Na spartolonej to i woda będzie jechała bobrem :lol:
Stara poczciwa vivka też da radę. Jednak trzeba poszerzyć kanały w grzałce, bo ma strasznie wąskie - ograniczające przepływ czegokolwiek już na sznurku 2mm. Rozbierz sobie jedną grzałkę i porównaj :)


Owszem masz rację emes. W Vivce poszerzymy kanały albo skrócimy gumkę uszczelniającą grzałkę i tu mało doświadczony user, metodą prób i błędów, sobie jeszcze jakoś poradzi. Natomiast jak przyjdzie mu walczyć z Kayfunem, to może się szybko zniechęcić, choć zgadzam się z Tobą, że przy odpowiednio przygotowanym setupie, powinno to ładnie hulać.
Awatar użytkownika
By emes
#1179313
matatiti pisze:Owszem masz rację emes. W Vivce poszerzymy kanały albo skrócimy gumkę uszczelniającą grzałkę i tu mało doświadczony user, metodą prób i błędów, sobie jeszcze jakoś poradzi. Natomiast jak przyjdzie mu walczyć z Kayfunem, to może się szybko zniechęcić, choć zgadzam się z Tobą, że przy odpowiednio przygotowanym setupie, powinno to ładnie hulać.


Powiem szczerze, że wracając myślami do vivki wolał bym chyba kombinować z kaytkiem ;) Jak by nie patrzeć tak czy siak trzeba grzebać przy grzałce, gdzie kaytek jest IMO bardziej otwarty na działania użytkownika.
Mimo wszystko zawsze trzeba coś zakombinować niezależnie od parownika na którym ma się zamiar wapować czyste VG. Dlatego każdemu polecam najpierw na spokojnie poczytać i zagłębić się chociaż w minimalnym stopniu w tajniki własnych grzałek. *CZAJNICZEK*
By tolo
#1179383
Też czytałem na zagranicznych forach, że z odpowiednim buildem ludzie wapują na kajtku 100% VG.
Jeżeli by się jednak nie dało, to jaki parownik do 100% VG byście mogli polecić do nemesisa? Ale nie dripper.
Myślę, jednak, że jakoś z kajtkiem bym sobie poradził. Zawsze można liquid czystym alkoholem albo wodą rozcieńczyć.

A może by od razu takiej bazy używać?
https://www.e-dym.pl/Bazy_i_aromaty/ATM ... 100ml.html
15% wody.
Awatar użytkownika
By pol
#1179384
tolo pisze:Też czytałem na zagranicznych forach, że z odpowiednim buildem ludzie wapują na kajtku 100% VG.
Jeżeli by się jednak nie dało, to jaki parownik do 100% VG byście mogli polecić do nemesisa? Ale nie dripper.
Myślę, jednak, że jakoś z kajtkiem bym sobie poradził. Zawsze można liquid czystym alkoholem albo wodą rozcieńczyć.

A może by od razu takiej bazy używać?
https://www.e-dym.pl/Bazy_i_aromaty/ATM ... 100ml.html
15% wody.

Prawie na każdym parowniku tak rozcieńczona (zmniejszona lepkość) gliceryna będzie dobra.

Możesz spróbować z gliceryną z apteki. (30g - 2zł) Gliceryna apteczna 86% (14% woda).

P.S.
Z czystym alkoholem uważaj.
Spirytus spożywczy 99% można dodać kilka kropli na 10ml e-liquidu.
Gdy jest za dużo spirytusu to można poważnie poparzyć nie tylko śluzówkę w ustach, ale można poparzyć płuca.
Bezpieczniej jest użyć czystej wódki 40%.
Awatar użytkownika
By vokalek
#1179443
Tia 5% wódeczki i transport taaaaaaaki ze morda sie cieszy :) tylko uwazac z wodeczka zeby nie zaduzo bo bedzie zalewac

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
By TRNCzarny
#1179509
matatiti pisze:
tolo pisze:Zamierzam kupić w przyszłości moda z kayfunem. Na razie palę na Spinnerach. Myślę, że na takim kayfunie można bardziej gęste (VG) mieszanki robić niż do spinnera z vivi nova, mam rację?


Widzisz "kisiel" do Kajtka, to nie za bardzo. On ma zbyt małe kanaliki, aby temu podołać.
Możesz ewentualnie takie gęste mieszanki rozrzedzać kilkoma kroplami wody demineralizowanej lub alkoholu i nie będzie tragedii ;)

A Vivka? Stara, poczciwa i niezawodna, da sobie radę ze wszystkim co wlejesz, jak będziesz pamiętał o częstym wahadelkowaniu i namaczaniu sznurków.


Tapatalk


ostatnio wapuje liquidy 80% vg na kajtku bez zadnego problemu. Klucz do sukcesu : grzalka 2.5 mm i japonska bawelna ;)
By tolo
#1179919
Znalazłem u mnie w szafce mieszanke RY Double z TPA pomieszaną 50/50 PG/VG. Jest trochę lepiej ale dalej mnie dusi i kaszlę.
Jak przyjdą bazy VG to pomieszam i zdam relację czy kaszel i duszności ustały.
By tolo
#1182556
U mnie odwrotnie niż u kolegi, problemy powoduje VG.
Jeszce muszę dokładnie PG przetestować bo po nim też coś troszkę kaszlę, ale to może dlatego, że podrażniłem sobie płuca przez VG. Na razie na 100% PG jest o niebo lepiej.
Zobaczę jak będzie jutro. Jak będę dalej kaszleć też po PG to nici z wapowania.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.