EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Haze
#1151449
Świat idzie do przodu, czasy się zmieniają :wink: , pojawia się coraz więcej modów na baterie 26650 więc trzeba im się przyjrzeć :D
Na dzień dzisiejszy test będzie biedny bo mam tylko 2 takie batki, ale w sumie to bardziej chodziło mi o ogólne porównanie ich do wyników 18650-tek. Czy warto w ogóle rozważać przejście na takie grubasy? Zobaczymy...

METODYKA POMIARÓW
Tutaj nic się właściwie nie zmieniło w stosunku do moich poprzednich pomiarów. Jedynie do pomiaru temperatury zastosowałem tym razem multimetr - i układ pomiarowy wyglądał tak:

Obrazek
* bateria została osadzona w ładowarce, w której oczywiście zaizolowałem piny,
* obciążeniem batki był rezystor mocy 0,5 ohma (max. 50W) podłączony poprzez łącznik,
* do zacisków baterii zostały doprowadzone:
- woltomierz (multimetr),
- termopara z "dużego" multimetru (w okolice pina plusowego).

Pomiary były kończone w momencie kiedy napięcie baterii osiągało okolice 3V (czasami trochę mniej jeśli brakowało paru sekund do pełnej minuty). Przy takim napięciu na mechaniku praktycznie nie da się już wapować ...


OBIEKTY POMIARÓW
i przy okazji porównanie wielkości do AW 18350 oraz JM22 w wersji 18500.

Obrazek

1. Efest 3500 mAh standardowy czerwony (nazywany dalej EFEST std).
2. Efest 3500 mAh fioletowy (nazywany dalej EFEST purple).

Baterie świeżo po wyjęciu z pudełka i jednokrotnym naładowaniu. Moje doświadczenia wykazują, że większość batek Li-Mn nie wymaga "układania" przez kilkukrotne rozładowanie i naładowanie, chociaż nie wiadomo czy w przypadku tych grubasów nie jest jednak inaczej. Ale o tym później.

W miarę możliwości będę dodawał kolejne batki; już w tej chwili lecą do mnie TF IMR z FastTecha, ale wiadomo - znając ich czasy dostawy baterii to mogą dotrzeć w okolicach Gwiazdki ...


FILMIK
Flaki z olejem, tylko że jeszcze dłuższe niż przy innych batkach :mrgreen: więc nie zamieszczam. Chyba że ktoś bardzo by chciał...


WYNIKI
Ponieważ pierwsze co chciałem zrobić to porównanie do 18650, więc na wykresach znajduje się też przebieg uzyskany przez najlepszą z testowanych przeze mnie 650-tek (Samsung INR18650-29E).

NAPIĘCIE
Obrazek

Hmm... w przypadku fioletowego Efesta jest nieźle - ciągnie to 0,5 ohma z palcem w nosie. Bardzo mały spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej.
Czerwony Efest to lekka porażka :shock: Drastyczny spadek napięcia od samego początku, do 9 minuty testu mniejszy Samsung jest od niego LEPSZY.
W dodatku obydwie bateryjki łba nie urywają jeśli chodzi o czas działania - tylko 5 minut więcej niż 18650??

Aż mi się nie chce wierzyć w takie wyniki. Dlatego proszę je na razie traktować jako REKONESANS - powtórzę te pomiary po kilku naładowaniach tych batek.


TEMPERATURA
Obrazek

Tu jest bardzo fajnie - obciążenie prądem ~8A nie robi właściwie żadnego wrażenia na bateriach. Ale ... dotyczy to tylko "fioletów". Kiedy wyjmowałem je po teście faktycznie były ledwo "letnie". Kiedy jednak dotknąłem po teście czerwonego Efesta był wyraźnie ciepły, żeby nie powiedzieć gorący. Okazuje się, że pomiar temperatury na pinie plusowym nie jest całkowicie miarodajny - przy kolejnych testach będę ją mierzył na koszulce batek.


I jeszcze jedna UWAGA - na ładowarkach Nitecore i innych jest napisane, że obsługują ogniwa 26650. I jest to prawda, ale prawda do podzielenia przez dwa :mrgreen: - np. do i4 wchodzą 2 batki 26650:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 sie 2014, 15:59 przez Haze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Skinner
#1151741
Nie mam takich akusów, ale w przypadku i4 spróbowałbym je umieścić w skrajnych pozycjach (1 i 4) wtedy każde ogniwo leci z osobnego kanału więc ładowanie powinno być szybsze :)
Awatar użytkownika
By xacax
#1151774
Skinner pisze:Nie mam takich akusów, ale w przypadku i4 spróbowałbym je umieścić w skrajnych pozycjach (1 i 4) wtedy każde ogniwo leci z osobnego kanału więc ładowanie powinno być szybsze :)


O tym samym pomyślałem :beer:

Summa sumarum, czerwony efest popisu nie dał, o ile napięcie spada mniej drastycznie niż w przypadku testowanej '650 to zjeżdżanie napięcia od 20 minuty jest marne. Mimo to, zjechanie do 3V zajmuje ~17% czasu więcej.
Nie mniej jednak, należy pamiętać że to dopiero dwa pierwsze akusy większego kalibru, nie największej dostępnej pojemności, a już widać że radzą sobie dużo lepiej niż powszechnie stosowane osiemnastki.
Jeśli tak jest w istocie, to bardzo prawdopodobny jest mój powrót do mechaników :mrgreen:
Z niecierpliwością czekam na kolejnych kandydatów do testów.
Awatar użytkownika
By Haze
#1151786
noman, xacax <- oczywiście macie rację - widać, że napięcie purpurowego Efesta spada do 3,6V dopiero w 14 minucie. Dla 650-tki jest to już piąta minuta. Czyli można powiedzieć, że mamy TRZY RAZY WIĘCEJ pufania na solidnym napięciu!

Skinner <- racja, dzięki.
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1151827
Objętość ogniwa 26650 jest przeszło 2 razy większa niż 18650 i raczej dziwią kiepskie wyniki tych dużych.
O ile można kupić w detalu 18650 o pojemności ~3000mAh i prądach rozładowania około 20A, a może i wyżej, to nie ma ogniw 26650 o pojemności 6000mAh jak wynikałoby z przyrostu objętości.
Niestety nie znam przyczyny tego ograniczenia. Może z czasem zostanie to zniwelowane.

Przedstawione przez kolegę Haze zestawienie, jest na podstawie pomiarów przy obciążeniu 0,5 Om.
Moim zadaniem, obecnie, na tej wielkości grzałce, dłużej można pojarać, na mało zmieniającej się mocy, na dwóch dobrych ogniwach 18650 niż choćby najlepszym ale jednym 26650.

Te większe pokazują przewagę przy małych rezystancjach obciążenia, z moich pomiarów wynika, że poniżej 0,20-0,25 Om.
Wtedy wyraźnie widać, że mniej się nagrzewają i mają mniejszą rezystancję wewnętrzną.

Ale co kto lubi.
Awatar użytkownika
By Haze
#1159743
Swojego pierwszego postu nie mogę już edytować, więc tylko zaktualizowałem obrazki, a tutaj komentarz:

1. Doszło parę batek.
2. Lekko zmieniłem układ pomiarowy:
* inne mierniki temperatury,
* sonda temp. baterii włożona tym razem na pin minusowy - ponieważ wapując na m-80 to właśnie przycisk dość mocno grzeje,
* założyłem o wiele grubsze kable.
3. WSZYSTKIE baterie są po 4-5 cyklach ładownia, tylko Keeppower po dwóch.
4. Wyniki obydwu Efestów nie są przepisane z pierwszego razu, tylko jeszcze raz pomierzone (aczkolwiek dużych rozbieżności nie ma).

Wszystkie opisy niespecjalnie teraz pasują do obrazków w tym pierwszym poście, tak że proszę mieć na uwadze to przesunięcie czasowe.

PS. Bardzo dziękuję Koledze donjohn za przesłanie na testy MNKE i Keeppower.
Awatar użytkownika
By Haze
#1160166
Pokusiłem się też jeszcze o wyliczenie "pracy" jaką wykonało ogniwo podczas testu czyli jego pojemności użytecznej. Podkreślam słowo UŻYTECZNA ponieważ nie należy jej mylić z pojemnością całkowitą ogniwa. Ja policzyłem pojemność UŻYTECZNĄ z punktu widzenia epalacza, czyli przy rozładowywaniu do napięcia 3V i obciążeniu 0,5 ohma.
No i tak to wygląda:

Obrazek

Szacuję, że błąd metody spowodowany uśrednianiem napięcia w przedziałach jednominutowych wynosi jakieś ±5%, ale poza tym jest ona całkowicie wiarygodna bo pojemność jest wyznaczona "na żywca", na podstawie rzeczywistego pomiaru.
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1160175
Wydaje mi się, że pojemność MNKE jest trochę zaniżona.
Co prawda nie robiłem pomiarów dla 0,5 Om, tylko dla 0,25 i 0,2.
I otrzymałem odpowiednio 3382mAh oraz 3391mAh.
Wyniki tutaj http://tayvoy.com/mnke-imr-26650/
Pliki rejestracji:
https://www.dropbox.com/s/w30iae7hrg1es ... p.txt?dl=0
https://www.dropbox.com/s/e08tvm1fx4mqr ... p.txt?dl=0

Chyba że w międzyczasie ogniwo osłabło. Ja mierzyłem 28 i 29 czerwca..
Awatar użytkownika
By Haze
#1160192
tajwoj <- myślę, że te 10% różnicy możemy śmiało zrzucić na inną konfigurację układów pomiarowych (straty na łączach, grubość kabli, itp.) oraz przyjętą metodę obliczeniową - ja wyliczałem tę pojemność sumując przedziały jednominutowe, uśredniając napięcie na cały taki przedział.
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1160204
To może być przyczyna.
Ja sumuję prąd co sekundę.
Na moich wykresach widać, że MNKE ma takie "wygarbienie".
Może przy dłuższym okresie między pomiarami to trochę się spłaszczyło.
Nie mam już tego ogniwa, bo z ciekawości bym je podłączył na 0,5 Om.
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1165910
Dzięki uprzejmości kolegów donjohn i Haze oraz ofiarności Poczty Polskiej, dostałem to ogniwo.

Rzeczywiście jego pojemnośc jest mniejsza niż egzemplarza, który miałem poprzednio.
Wykres z rozładowania przez rezystancję 0,5 Om:


Energia - 10.56 Wh
Pojemność - 3075 mAh
Przyrost temperatury - 20.5 *C

Ponieważ poprzedniego ogniwa nie mierzyłem przy takiej rezystancji obciążenia, więc porównałem obydwa przy pracy na 0,25 Om



Poprzednie ogniwo:
Energia - 11.74 Wh
Pojemność - 3382 mAh
Przyrost temperatury - 26.1 *C ˜
Ogniwo z tego tematu:
Energia - 10.02 Wh
Pojemność - 3074 mAh
Przyrost temperatury - 40.0 *C

Na wykresie widać znaczącą róznicę między ogniwami.
Ponadto rezystancja wewnętrzna tego ogniwa była półtora raza wyższa niż poprzednio.
Oprócz tego był bardzo słaby styk między biegunem dodatnim a stykami rozałdowarki.
Styk jest czteropunktowy z niezależnym dociskiem.
Przy obciążeniu 0,5 Om spadek napięcia na rzeczonym styku wynosił przawie 0,3V, podczas gdy na ujemnym był na poziomie 3 mV.
Po przetarciu bieguna dodatniego papierem ściernym gradacji 1000 rezystancja przejścia znacznie zmalała.

Porównanie tych dwóch ogniw może prowadzić do wniosków, że to słabsze ogniwo umknęło z oka kontroli jakości producenta lub że dystrybutor sprzedaje towar o przypadkowej jakości (być może podróbki) albo że firma MNKE nie gwarantuje powtarzalności parametrów.
Niestety, jest za mało danych żeby twardo obstawać przy jednym z nich.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1165939
tajwoj pisze:Objętość ogniwa 26650 jest przeszło 2 razy większa niż 18650 i raczej dziwią kiepskie wyniki tych dużych.
O ile można kupić w detalu 18650 o pojemności ~3000mAh i prądach rozładowania około 20A, a może i wyżej, to nie ma ogniw 26650 o pojemności 6000mAh jak wynikałoby z przyrostu objętości.
Niestety nie znam przyczyny tego ograniczenia. Może z czasem zostanie to zniwelowane.

Czyli co? Na dzień dzisiejszy dwa równolegle połączone ogniwa 18650 biją na łeb pojedyncze ogniwo 26650?
Awatar użytkownika
By Haze
#1166019
@tajwoj <- tak na oko to u Ciebie ta batka trochę lepiej trzymała napięcie (wyżej). Ale ostateczny wynik dla pojemności jest całkowicie porównywalny tak że fajnie :D .

@Mutango <- zważywszy, że ten niebieski Samsung 18650 uzyskał w tym teście wynik ~2600 mAh to właściwie można powiedzieć, że 2 takie sztuki pobiją na łeb 26650. Ale trzeba pamiętać, że ten Samsung uzyskał u mnie wynik wybitny więc trzeba by go porównywać do również wybitnego Keeppowera - i wtedy nie ma już mowy o "biciu na łeb" ...
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1166316
-> Haze

Trzymała napięcie lepiej chyba dlatego, że rejestrację zrobiłem po oczyszczeniu bieguna "+" papierem ściernym.
To dodało co najmniej 0,2V.
Biegun "+" w tym MNKE jest wykonany chyba z kwasówki, bo magnes nie przyciąga. A obudowa ze stali węglowej. Dziwne.
W Panasonic 26650A i ogniwach Sony, plus jest ze stali węglowej.
By abbs
#1195172
Właśnie tak miałem jak w m80 położyłem magnes na pin plus. Dobrze ze szybko rozkrecilem. osmalilo mi tylko przycisk i przypalilo izolator. Magnes wysoki pin batki szeroki i kłopoty gotowe. Od tej pory żadnych magnesów na pin plus nie kładę. Szkoda zdrowia [SMILING FACE WITH SMILING EYES]
Awatar użytkownika
By Haze
#1195207
treblaa pisze:Haze masz możliwość podłączenia 2x18650 pod taki sam układ pomiarowy? Jako taka ciekawostka? Niekoniecznie Samsungi 29E ;)

A wiesz, że to w sumie niezły pomysł! :beer: Oczywiście nie żeby znowu mierzyć pierdyliard par 18650, ale jakąś jedną taką ze środka puli można by porównać... Będę działał, dzięki!
Awatar użytkownika
By treblaa
#1195209
Haze pisze:
treblaa pisze:Haze masz możliwość podłączenia 2x18650 pod taki sam układ pomiarowy? Jako taka ciekawostka? Niekoniecznie Samsungi 29E ;)

A wiesz, że to w sumie niezły pomysł! :beer: Oczywiście nie żeby znowu mierzyć pierdyliard par 18650, ale jakąś jedną taką ze środka puli można by porównać... Będę działał, dzięki!

Dokładnie ;) Chodziło mi tylko o 1 parę tak dla ciekawostki i porównania jak to się ma do 26650.
Awatar użytkownika
By Miotła
#1340468
Keepowery o mniejszej pojemności trzymają ponad jeszcze raz dłużej? Wina mniejszego amperażu, czy błąd się wkradł?
Awatar użytkownika
By Haze
#1340582
Miotła pisze:Keepowery o mniejszej pojemności trzymają ponad jeszcze raz dłużej? Wina mniejszego amperażu, czy błąd się wkradł?

Metodyka tych pomiarów jest taka, że dość trudno o błąd, tak że nic się nie wkradło.

PS. A co powiesz o Keeppowerach 5200? :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Mutango
#1340593
Pojemności są inne w zależności od prądu rozładowania. Inna pojemność będzie przy 2A, inna przy 5A, a jeszcze inna przy 8A. Producent podaje jako pojemność znamionową, tą która jest najkorzystniejsza wiadomo, czyli zazwyczaj przy niskich prądach rozładowania. Widocznie tutaj jest tak, że przy stosunkowo dużym prądzie rozładowania na grzałce 0.5Ω, ogniwa zamieniły się rolami, czyli ta o mniejszej pojemności znamionowej ma wyższą pojemność rzeczywistą od tej która ma wyższą pojemność znamionową. To jest jeszcze jeden przykład, że nie zawsze warto zwracać uwagę na to co jest napisane na ogniwie. Natomiast warto wiedzieć, do czego będzie ogniwo służyć, czyli jak będzie rozładowywane, i w zależności od tego podpierać się odpowiednimi testami.
Awatar użytkownika
By Miotła
#1341580
Haze pisze:
Miotła pisze:Keepowery o mniejszej pojemności trzymają ponad jeszcze raz dłużej? Wina mniejszego amperażu, czy błąd się wkradł?

Metodyka tych pomiarów jest taka, że dość trudno o błąd, tak że nic się nie wkradło.

PS. A co powiesz o Keeppowerach 5200? :mrgreen:


Chodziło mi o błąd pomylenia 5200 z 4200 :D
Keepowery mam 350 i 500 i zauważyłem ostatnio(bo mnie na mechanika coś złapało znowu), że podczas pracy moda piny się same szlifują przez chropowate piny batki, fajna opcja :D
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1611231
Mam KeepPower 4200mAh
ale wytrzymują jedynie 2959mAh według pomiaru moda Dicodes No6.
Mierzyłem od w pełni naładowanego akumulatora do całkowitego go wycyckania (Error:5 Low Batt).
Minimalny poziom rozładowania baterii ustawiony był 2.5V.
Wapowałem na 235ºC, 35W, Ni200.

Ciekawe skąd taki wynik i na ile pomiar modem jest dokładny.
Awatar użytkownika
By Haze
#1611270
SzamanDM pisze:... ale wytrzymują jedynie 2959mAh według pomiaru moda Dicodes No6.

Jeśli spodziewałeś się, że bateria odda tyle ile ma napisane to polecam popatrzeć na moje tematy "bateryjne" :mrgreen:

PS. Jeśli chodzi o pomiar energii to mod robi to w sposób najbardziej wiarygodny.
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1611273
Spodziewać się nie spodziewałem, ale na Twoim wykresie w tym temacie pokazujesz dla tych akumulatorów 3826mAh.
Co prawda w innych nieco warunkach.
Awatar użytkownika
By Haze
#1611285
Większość batek, zwłaszcza tych wysokoprądowych, lepiej wypada w surowym teście a'la mechanik niż w elektronikach. Jednym z powodów mogą być straty na przetwornicy - wbrew temu co deklarują producenci obstawiam, że mogą sięgać nawet 10%.
W każdym razie z mojego KP4200 No6 wydoił ostatnio 3005 mAh (na nieco niższej mocy niż u Ciebie) więc Twój wynik się potwierdza.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1611402
SzamanDM pisze:Spodziewać się nie spodziewałem, ale na Twoim wykresie w tym temacie pokazujesz dla tych akumulatorów 3826mAh.

Możliwe że w testach tylko świeże ogniwo wykazało się tak dobrą pojemnością. Po stu, dwustu cyklach ładowania, mogło że się tak wyrażę "dorównać" do innych. Z pełnym szacunkiem do pracy, którą Haze wykonuje, ale trzeba podchodzić do tych testów z dystansem, i liczyć się z tym, że mogą wystąpić anomalia. Gdyby testy miały być bardziej wiarygodne, Haze musiałby robić coś, na co go pewnie nie stać. Czyli badać większe ilości ogniw z danego typu, wyciągać z tego jakieś średnie. Ponadto wykonywać duże ilości ładowań i rozładowań, tak aby badać zachowanie ogniwa w ciągu jego całego życia. Szczerze mówiąc mnie by bardziej interesował test porównawczy ogniw, które mają powiedzmy około 200 cykli za sobą. Bo bardziej interesujące jest, jak się mają ogniwa w średnim wieku, niż wtedy kiedy są piękne i młode ;)
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1611541
Moje są młode. :)
Mniej niż 10 cykli.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1611557
W przypadku niektórych ogniw, pojemność może wzrosnąć po 10-20 cyklach. Takie zjawisko "rozbujania" się występowało o ile pamiętam w przypadku AW IMR. Jeśli ogniwa są młode, to pewnie są z zupełnie innej serii, niż te które rok temu Haze testował. Być może nawet pochodzą z innej fabryki, i zrobione są z innych materiałów. Ciul ich tam wie...
Awatar użytkownika
By Haze
#1645937
jomat pisze:A jeśli 1 Maja kupisz to:
https://www.fasttech.com/products/1421/10021780/4721901
i wpiszesz LABORDAY (-15%) to będziesz mógł niemal za darmochę także podawać rezystancje wewnętrzne testowanych akumulatorów :D

Fajne toto :D Wprawdzie mam "dużego" Opusa i generalnie to na ten pomiar Rw patrzę z lekkim przymrużeniem oka, ale za taką cenę grzech nie kupić :mrgreen: Tak że dzięki za info :beer:
Awatar użytkownika
By jomat
#1645940
Testuję od wczoraj, kupiłem ją na GB, na razie wygląda na to, że jest najlepsza z jednokomorowych.
Np. różnica pomiaru napięcia Opus a woltomierzem Fluke wynosi tylko 8mV
a automatyka prądu ładowania jest ustawiana właśnie na podstawie Rw nawet do 2A
i ewentualnie potem prąd jest obniżany jeśli temperatura nie teges.
Minusów za te pieniądze nawet nie śmiem widzieć :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Haze
#1645951
Jaki jest max prąd ładowania? Bo w opisie parametrów są błędy ("output type: 12V")... Ale nawet gdyby był tylko 1A to tak jak mówisz: w tej cenie (nawet bez rabatu) to bardzo dobry strzał.
Zasilacza oczywiście nie ma w zestawie?
Awatar użytkownika
By jomat
#1645955
Zasilacz (12V) jest w zestawie, w dodatku bardzo fajowy bo jack z zatrzaskiem i nie wyskoczy "przypadkiem".
Maksymalny prąd ładownia to 2A ale najpierw testuje aku, moje LG HG2 puszcza maksymalnie na 1,6A ,
2A puści przy bardzo małych Rw
Opis faktycznie jest do bani.
Dodatkowo może działać jako Power Bank i naładować np. telefon
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2016, 23:38 przez jomat, łącznie zmieniany 1 raz.

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.