Papierosyforum.pl - Wszystko o e-papierosach

E-papierosy-forum.pl

forum dyskusyjne o elektronicznych papierosach

www.e-papierosy-forum.pl
www.e-papieros.pl

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Poradnik: jak naprawić baterię eGo (ego-t)?
PostNapisane: 16 gru 2012, 21:07 
Nowy użytkownik

Moje ePapierosy: ego-t ; volish
Punkty reputacji: 1
Witam to mój debiutancki wpis ale chciałem się podzielić jak w miarę zdiagnozować i naprawić baterię. Ja posiadam eGo-t być może w podobnych modelach będzie tak samo. Przyda się początkującym.

Po kilku miesiącach używania nagle przestała działać. W pierwszej chwili pomyślałem że się zużyła bo o wcześniejszej godzinie w ciągu dnia musiałem już ładować a poza tym ktoś chyba mnie wprowadził w błąd że z pół roku i kaput nową trzeba...

Co zrobić jak "nie działa" nie chmurzy?

1. jak nie ładuje baterii
- oczyścić pin w baterii i w ładowarce (mi wystarczy papier toaletowy ale nie syfiący się)
- jeżeli powyższe nie daje efektu to podnieść pin w baterii najlepiej czymś nie metalowym. Mi wystarczy kilka razy zaczepić i pociągnąć lekko. Po kilku "pstryknięciach" wraca do normy.

2. jak świeci guzik i nie daje pary i nie działa podpunkt napisany powyżej.
- widocznie coś wewnątrz... albo coś z elektroniką albo tak jak u mnie drut biegnący wzdłuż baterii wewnątrz nie łączy się z obudową.
link do instrukcji jak naprawić za pomocą lutownicy: http://www.youtube.com/watch?v=JaOVmidfMhU

Jeśli nie mamy lutownicy: U mnie na spodzie pakietu czyli samego akumulatora bez obudowy rozlutował się kabelek z denkiem obudowy. Wyjąłem pakiet i wybiłem denko tak jak na filmiku. Wziąłem drucik wyjęty z takiego drucika krótkiego co są kable zawijane od różnych urządzeń nowych. Włożyłem pakiet do obudowy i na spodzie zawinąłem końcówkę drucika o drut masy. Skróciłem drucik, zawinąłem lekko i nałożyłem denko upewniając się by drucik dotykał go po zamknięciu. Gotowe. Zaoszczędzony hajs na nową baterię co mi bardzo pomogło.

3. Jak nie świeci guzik i nie daje pary:
- no tu albo elektronika padła albo coś się rozlutowało innego
- elektronikę można dokupić jakby ktoś nie wiedział - całkiem tanio :)

Uwaga: konkluzja jest taka że bateria jest narażona w jakimś stopniu na uderzenia. Być może było tak i u mnie.

Mam nadzieję że komuś się przydadzą porady. Jak macie jakieś jeszcze konkretne diagnozy to napiszcie dla nowego "narybku".

Tytuł: Re: Poradnik: jak naprawić baterię eGo (ego-t)?
PostNapisane: 16 gru 2012, 22:08 
Grupa Bazar
Grupa Bazar

Moje ePapierosy: różniste buchacze :)
Punkty reputacji: 60
Dzięki za posta. Dobry pomysł :)

ad. 1:
- dobrym zwyczajem jest wycieranie głowicy baterii wraz z pinem oraz styków ładowarki przed rozpoczęciem ładowania
- pin plusowy można podnieść i czymś metalowym (słynny spinacz biurowy, niezbędnik każdego wapera), ale wtedy przed operacją należy bezwzględnie wyłączyć baterię! jeszcze się co wciśnie... ;)

ad. 2:
- aby rozebrać baterię należy nakręcić na nią jakiś zużyty parownik (najlepiej nakręcany gwintem zewnętrznym) i wyginając lekko oraz obracając zestaw doprowadzić do wysunięcia się głowicy z kubka; uwaga! na sam koniec baaardzo ostrożnie, żeby nie pourywać kabelków! wysunięcie Twista zajęło mi kilkanaście sekund, wysunięcie baterii iMista koło 10 minut...
- bez lutownicy cała zabawa nie ma sensu, połączenia "na styk" grzeją się okrutnie i zmniejszają podawaną do parownika moc

ad. 3:
Do zabawy z baterią bezwzględnie potrzebna jest:
- lutownica + tinol (cyna z kalafonią w środku)
- stary parownik, najlepiej solidny kartomizer
- cienka pęseta
Przyda się:
- miernik nawet za 20 zł z marketu
- cierpliwość

Wymiana samej elektroniki jest bardzo prosta:
- wyłączamy baterię!
- wyciągamy pęsetą pin plusowy, odlutowujemy drucik, jeśli pin wyszedł z silikonkiem upychamy silikonek z powrotem
- zdejmujemy głowicę przez jej "gimnastykowanie"
- żeby nie bawić się z lutowaniem na spodzie kubka odcinamy wysoko czarny przewód minusa
- odlutowujemy czerwony kabelek od baterii (uwaga na zwarcia do masy!)
- wyciągamy trochę akumulator, ale ostrożnie, żeby nie urwać kabelka minusa na spodzie kubka, będzie łatwiej lutować; odkrywamy plusa baterii
- wyciągamy elektronikę z koszyczkiem z głowicy uważając, żeby nie zgubić przycisku
- nową elektronikę umieszczamy w koszyczku, przycisk wsadzamy na miejsce, odwracamy, żeby był "od spodu" i pojedyńczy żółty/czerwony kabelek (plus) przetykamy przez otwór pina żeby wystawał na zewnątrz
- upychamy elektronikę do głowicy; dobrze jest to zrobić tak, żeby nie latała, można użyć kawałka papieru jako "uszczelniacza" ;)
- sprawdzamy czy przycisk działa pewnie, nie zacina się i czy elektronika siedzi pewnie bez skłonności do przemieszczeń, w razie potrzeby używamy cierpliwości
- czarne kable (minus) ucinamy tak, żeby po zlutowaniu upchały się w kubku, lutujemy
- czerwony kabelek lutujemy do plusa baterii; nie należy przestraszyć się faktem zapalenia się diodek pod przyciskiem ;)
- zabezpieczamy plusa baterii tak jak był, można dokleić taśmy izolacyjnej jak ktoś by miał wątpliwości
- składamy wstępnie głowicę z baterią, dolutowujemy pin plusowy do wystającego, żółtego/czerwonego kabelka i upychamy go na swoje miejsce (wskazana cienka pęseta)
- sprawdzamy działanie
- dopychamy głowicę do baterii, można delikatnie dopukać jakimś drewnianym klockiem

Do wymiany elektroniki na stabilizowaną doskonale się nadają baterie eGo-W, o napięciu naładowania ok 3,8V. Baterie o napięciu naładowania 4,2V po założeniu stabilizacji potrafią się nagrzewać podczas ładowania! Proces należy kontrolować żeby nie zrobić bum!

Ja wymieniłem już parę bebechów na stabilizowane i bateryjki działają pięknie. Elektronikę brałem od Peleona - można też kupić u niego kompletną głowicę ze stabilizacją 3,4V, ale nie zawsze jest na stanie.
Głowica http://www.peleon.pl/product.php?id_product=1883 odcięcie 10s
Elektronika http://www.peleon.pl/product.php?id_product=955 odcięcie 8s

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]