EPF
W TV, prasie, internecie o elektronicznych papierosach.
Awatar użytkownika
By Deimond
#1560722
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... rosow.read

Podgrzewanie niezabronione
E-papierosy pokazały, że przyzwyczajenia palaczy da się zmienić. Teraz producenci tradycyjnych papierosów chcą wprowadzić nowość, dzięki której można przestać palić, ale nadal się zaciągać.


IQOS, imitację papierosa, trzeba podczas palenia umieścić w ceramicznej oprawce, by upakowany ciasno tytoń mógł się w niej podgrzać do około 300 st. C.


Pod koniec sierpnia Mariko Tai, dziennikarz piszący dla „Nikkei Asian Review”, poczuł się jak na planie filmowej sceny z „Ojca chrzestnego”. Siedzący naprzeciw mężczyzna, nie wyjmując papierosa z ust, cicho i w zamyśleniu odpowiadał na jego pytania: „Czy jestem optymistą? Nigdy nie byłem. Ale jestem przekonany do tej wartej 2 mld dol. inwestycji”.

Nie była to tajna pogawędka gangsterów na przedmieściach Tokio, lecz wywiad z Laurentem Boissartem, prezesem japońskiego oddziału firmy Philip Morris, w przeszklonym wieżowcu w samym centrum miasta. W Japonii obowiązują restrykcyjne zakazy palenia tytoniu podobne do wprowadzonych w Europie, choć tzw. kadra zarządzająca – dla której papieros jest w tym kraju wyznacznikiem wyższego statusu – może pozwolić sobie na więcej. Szefowie korporacji muszą jednak pamiętać o etykiecie, więc nawet w siedzibie firmy, która bogaci się na sprzedaży wyrobów tytoniowych, podczas wywiadu nie złamano żadnego punktu regulaminu. Choć prezes kurzył jak smok, w gabinecie, gdzie odbywało się spotkanie, nie pojawił się drażniący oczy dym ani nieprzyjemny zapach, którym mogłoby przesiąknąć ubranie dziennikarza.

Boissart, który we wrześniu powrócił do Europy, trzymał w ustach dość niezwykły papieros o nazwie IQOS, którym jego firma stara się od pewnego czasu podbić świat palaczy. Tych papierosów się nie pali, tylko znajdujący się w nich tytoń podgrzewa. Na pierwszy ogień poszła Japonia, bo tutaj nowinki technologiczne cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Nie bez znaczenia jest też słabość Japończyków do rzeczy kosztownych, a innowacyjny IQOS to gadżet droższy od paczki tradycyjnych papierosów. Poza tym z IQOS, czyli I Quit Ordinary Smoking (Rzucam palenie zwykłych papierosów), ma być przede wszystkim zdrowiej. Czy te obietnice nie są na wyrost?
Intratny występek

Trwająca od lat nagonka na nikotynistów miała doprowadzić do likwidacji palenia. W rzeczywistości otworzyła przed tytoniowym przemysłem nowe horyzonty. W ręce palaczy, przyzwyczajonych do papierosów, cygaretek i fajek, trafiła najpierw w połowie ubiegłego wieku marka Kent, wyposażona w innowacyjne filtry, potem nadeszły cieniutkie slimy oraz lighty, mające ograniczyć ilość przedostających się do płuc substancji rakotwórczych, a w końcu 10 lat temu zasilane baterią urządzenia inhalacyjne (zwane e-papierosem). Wydawało się, że w tej dziedzinie wszystko jest już poukładane, ale ostatnie restrykcje wymusiły dość nieoczekiwane rozwiązania. Teraz, zamiast zaciągać się dymem, e-papierosy chmurzy się lub wapuje, a to jeszcze nie koniec przeobrażeń. Skoro spalanie tytoniu odchodzi do lamusa na rzecz (ponoć zdrowszego) podgrzewania, czeka nas kolejna zmiana nomenklatury, związana z przemianowaniem palaczy na podgrzewaczy.

Pierwsze próby stworzenia bezpiecznego papierosa, sięgające połowy XX w., zakończyły się klęską. Lecz jak widać na przykładzie IQOS, koncerny tytoniowe nie ustają w poszukiwaniach. Czy ich wyroby muszą być niezdrowe? – Używka z definicji nie musi szkodzić – odpowiada prof. Przemysław Bieńkowski, kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – Używka sprawia przyjemność, więc może być nią każdy trafiający do organizmu artykuł spożywczy, który poprawia konsumentowi samopoczucie. Herbata, kawa, ale patrząc szerzej – słodki pączek również.

Prof. Bieńkowski zwraca uwagę, że poza nikotyną w papierosach nie ma prawdopodobnie nic, czym palacze byliby zainteresowani: – Były już próby sprzedaży papierosów beznikotynowych, ale, inaczej niż w przypadku bezkofeinowej kawy lub bezalkoholowego piwa, produkt ten nie okazał się atrakcyjny dla konsumentów.

Porównanie z alkoholem jest jak najbardziej na miejscu. Papieros i kieliszek wódki stały się we współczesnej kulturze synonimami niezdrowych używek, choć nie wszystkie badania jednoznacznie je potępiają (alkohol w niewielkich ilościach korzystnie wpływa na serce, a pobudzanie w mózgu receptora nikotynowego zdaniem neurobiologów usprawnia pamięć i chroni neurony przed otępieniem). Nikt też nie zamierza usuwać ich z naszego otoczenia – takie próby ośmieszyła pouczająca historia prohibicji, z której wyciągnięto racjonalne wnioski.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2016, 23:15 przez Deimond, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By Deimond
#1560730
A ktoś pamięta lub ma linka gdzie był ten film z jakiejś komisji gdzie przedstawiciele Philipa Morrisa postulowali opodatkowanie Ep bardziej niż tego wynalazku?
Bardzo byłbym wdzięczny za linka bo szukam już długo.
By berto
#1560802
zarthos pisze:Wkleisz może całość artykułu ?

Okazuje się że wykorzystałem miesięczny limit artykułów, nawet nie wiem kiedy...


Ja też ale jest na to prosta rada. Na samej górze strony jest belka:
Kup dostęp do Polityki Cyfrowej • Tylko 15,99 miesięcznie! Zobacz darmową wersję demo

Klikamy - "Zobacz darmową wersję demo" po czym wracamy i odświeżamy stronę.
I mamy dostęp do całego artykułu w którym nic ciekawego nie ma. :lol:

Wkleiłbym tu całość ale to jest materiał chroniony prawem autorskim a ja nie chcę mieć kłopotów.

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.