EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#54829
Co użytkownik e-papierosów o nikotynie wiedzieć powinien?

Musimy pamiętać, że większość z nas używa e-liquidów zawierających w składzie nikotynę. Zwykle jest jej tam od 6 do 36 mg/ml (choć można dostać też liquidy do rozcieńczania zawierające nawet 54 mg/ml). Jeśli przeliczymy to na stężenia procentowe, to otrzymamy 0,6-3,6% (54 mg/ml = 5,4%).
Dlaczego ważna jest znajomość tych stężeń i zawartości nikotyny w liquidzie? To proste – nikotyna jest naprawdę silną trucizną. Dawka śmiertelna wynosi ok. 60 mg (dla człowieka dorosłego, w przypadku dziecka jest to znacznie mniej), tak więc musimy pamiętać, że praktycznie każdy z naszych 10-mililitrowych pojemników zawiera zabójczą dawkę tej substancji. Nikotyna (w czystej postaci!) jest silniej toksyczna niż arszenik czy też znany wszystkim cyjanowodór.

Dlatego też używając e-liquidów należy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim trzymajmy nasze e-liquidy w miejscu bezpiecznym, chroniąc dzieci przed dostępem do nich. Większość e-liquidów ma smak słodki, niektóre dodatkowo całkiem ładnie pachną, więc mogą stanowić istotne niebezpieczeństwo dla nieletnich (oraz dla zwierzaków domowych typu psy i koty).
Warto też dbać o to, aby w trakcie wszelkich operacji z liquidem (zakraplanie, mieszanie, przelewanie) robić to spokojnie i w takich warunkach, aby nie dostała się na skórę, ponieważ nikotyna w tych warunkach bardzo łatwo ulega wchłonięciu (a kropla liquidu 24 mg/ml zawiera około 1 mg czystej nikotyny).
W przypadku kontaktu liquidu ze skórą należy miejsce to zmyć po prostu wodą z mydłem. Analogicznie należy postąpić, jeśli przypadkowo ciecz dostanie się do oka. W przypadku problemów z widzeniem lub przedłużającego się zaczerwienienia oka należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Warto pamiętać też, że nikotyna jest wrażliwa na dwa czynniki – tlen oraz światło. Dlatego też e-liquidy powinno się przechowywać szczelnie zamknięte, chroniąc je przed światłem. Nie ma potrzeby przechowywania ich w lodówce a już zupełnie odradzam wkładanie do zamrażarki (czytałem o takich pomysłach). Wystarczy włożyć je do pudełka i schować na półce w miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci.

Działanie nikotyny na organizm ludzki w przypadku przedawkowania
Zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W większych dawkach występuje zamroczenie pola widzenia, mogą pojawić się halucynacje. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki i zgon.

W przypadku stwierdzenia u siebie objawów podobnych do opisanych powyżej należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

ISTOTNA UWAGA!!! Jeśli zaczynasz przygodę z e-papierosami będąc w danym momencie poddawanym nikotynowej terapii zastępczej (NTZ) przy użyciu plastrów zawierających nikotynę lub też gumy do żucia z zawartością nikotyny albo też stosujesz innego rodzaju sposób aplikowania nikotyny do organizmu, lepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem zanim sięgniesz po e-papierosa. Łączenie dawek nikotyny uwalnianych z e-liquidu z tymi, które pochodzą z plastrów lub gum do żucia zawierających nikotynę może spowodować poważne problemy zdrowotne!
Oczywiście w przypadku, gdy zamierzasz stosować liquidy o zerowej zawartości nikotyny (ale tylko i wyłącznie takie), nie musisz się specjalnie martwić. W takiej sytuacji nikotyna dostarczana organizmowi przy pomocy plastra czy gumy zaspokoi głód fizyczny, natomiast e-papieros zaspokoi klasyczne u palacza tzw. odruchy behawioralne, czyli związane z samym rytuałem palenia.

Kilka uwag dla domorosłych eksperymentatorów

Wielokrotnie czytałem na różnych forach posty ludzi, którzy chcą własnoręcznie popróbować mieszanie liquidów od zera, to znaczy zaczynając od pierwotnych składników (nikotyna, glikol, aromaty itp.)
Moja osobista rada jako człowieka, który ponad 30 lat spędził w laboratorium, pracując także z wieloma silnie toksycznymi związkami, brzmi – jeśli nie jesteś na 100% pewien swoich umiejętności i nie masz dostępu do prawdziwego laboratorium wyposażonego m.in. w sprawny wyciąg oraz sprzęt do poradzenia sobie w przypadku rozbicia butelki z nikotyną, TO NIE BIERZ SIĘ ZA TO!

To, że możesz zrobić sobie samemu/samej krzywdę, to jedna sprawa. Możesz jednak narazić na ciężkie zatrucie lub nawet na śmierć ludzi z Twojego otoczenia. Naprawdę nie warto.
Butelka zawierająca 100 ml nikotyny zawiera dawkę śmiertelną dla tysiąca ludzi, a można z niej otrzymać zaledwie 2 litry liquidu bazowego o stężeniu 50 mg/ml.
Nikotyna jako substancja oznaczona znakiem T+ (silnie trująca) nie jest sprzedawana w czystej formie każdemu. Można ją oczywiście nabyć stosując pewne fortele, ale tu znów zaczyna się problem z czystością związku, sposobem przechowywania, a co za tym idzie jakością. Trzeba pamiętać, że przygotowany liquid jest wprowadzany do organizmu człowieka, a to nie jest zabawa.
Do znudzenia będę powtarzał – nikotyna w formie czystej jest bardziej toksyczna niż arszenik i cyjanek potasu, a w związku z tym że jest cieczą i paruje w temperaturze pokojowej, jest tym bardziej groźna.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na moim blogu znajdującym się na znanym Wam równoległym forum.

Wszelkie pytania, uwagi i komentarze są mile widziane - pozwolą mi uzupełnić i poprawić ten tekst.

(c) by StaryChemik - jeśli chcesz wykorzystać całość lub fragment tekstu, skontaktuj się z autorem
Bąbelki wypływające z atomizera

Witam, mam problem z wypływającymi bąbelkami z ato[…]

https://i.ibb.co/B60CxKN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.