EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By Ziellak
#1513662
Witajcie :bry
Piszę ten temat ze względu na rosnące informacje ze świata e-papierosów, o szkodliwości grzałek niklowych. *CZAJNICZEK*
Czytałem iż są one bardzo szkodliwe i w ogóle ence pence. Szukałem po forach itp ale nie znalazłem jednoznacznej informacji. *SZUKAJ2*
Czy grzałka wykonana z drutu niklowego jest szkodliwa? jeżeli tak to w jakich temperaturach / drutach (stężenie niklu) itp.
Chciałbym ujednolicić wszystkie informacje i oddzielić spam i "przypuszczenia" od faktów.
Mam nadzieje na zainteresowanie tym tematem - w końcu chodzi o nasze zdrowie : :D


@Edit
Kolor zmieniłem a forum przeszukane. był temat ale brak w nim konkretnych info. zaraz beda linki :)

@edit2
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/7D1F3B16
( z naszego forum, brakuje mi tu konkretów :/ ) grzalki-subomowe-i-nikiel-wytlumaczcie-t94924.html
http://www.radoslawspiewak.net/2006-3p.htm
http://www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.di ... rd_id=0062
http://towaroznawstwo.p.lodz.pl/pliki/T ... y263x36p4z).pdf
Ostatnio zmieniony 13 lis 2015, 18:27 przez Ziellak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By jsakic19
#1513666
Ziellak pisze:Witajcie
Piszę ten temat ze względu na rosnące informacje ze świata e-papierosów, o szkodliwości grzałek niklowych.

Podasz jakieś źródło? Może wujek, ciocia, sklepowa? Bo z czegoś musiałeś zaczerpnąć tych informacji.
Awatar użytkownika
By bofh
#1513668
A witam, zaraz będziesz miał szkolenie z regulaminu, więc się nie zdziw ;) Podpowiem - p. I.11 oraz II.10 :monkey:
Awatar użytkownika
By Thaniell
#1513675
bofh pisze:A witam, zaraz będziesz miał szkolenie z regulaminu, więc się nie zdziw ;)


W rzeczy samej :mrgreen:

A niechaj tu będzie
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1513789
To może ja kilka słów. Owszem, nikiel jest znanym alergenem, przede wszystkim kontaktowym. I znam jeden przypadek dziewczyny, która reagowała silnie na nikiel obecny w e-fajkach. Musiała je rzucić - nie wiem czy wróciła do analogów.
Co do linków we wpisie - są strasznie sprzeczne.
W pracy pana Śpiewaka czytamy:
"Z drugiej strony, metal ten wykazuje działanie immunotoksyczne i rakotwórcze."
Podczas gdy w danych:
"A5 (not suspected as a human carcinogen)"
Nie znalazłem prac dotyczących kancerogennego działania niklu u ludzi - a zdaje się sporo ich pracuje w fabrykach produkujących choćby drut niklowy.
Mało kto chyba inhaluje to, co wyłazi z rozgrzanej grzałki (na sucho). Jeśli grzałka jest pokryta liquidem, szanse na uwolnienie się niklu są raczej minimalne, zwłaszcza dlatego, że większość płynów ma odczyn zasadowy, a nikiel jest zżerany przez kwasy.

Przypominam też, że nikiel jest obecny w żywności - choćby w orzechach, brokułach, czekoladzie itp.
Pisałem o niklu (i chromie) ponad rok temu:
https://starychemik.wordpress.com/2014/ ... vy-metals/
Fragment:
"Badania pokazały, że przygotowując sos do spaghetti w stalowym garnku też tworzymy swoisty koktajl zawierający nikiel, konkretnie jest go 88 mikrogramów w pojedynczej porcji. To 500 razy więcej niż wchłoniemy w godzinnej sesji chmurzenia. Ale sam sos z makaronem nie jest fajny. Uzupełnijmy go jarzyną, a konkretnie brokułami. 100g brokułów zawiera 16 mikrogramów chromu, czyli tyle, ile wdychamy przez 50 godzin z e-fajek. To i tak nieźle. Małże zawierają ponad 120 mikrogramów chromu w 100g. Smacznego!"
Awatar użytkownika
By suvv
#1513795
Oj tam..dajcie spokój... ;) temat ciekawy, również chciałbym, aby ktoś tu merytorycznie się wypowiedział i poparł to publikacjami... bo gdybać to my sobie możemy... tlen też jest szkodliwy (w dużym stężeniu) *SMOKEKING*

Chemiku, dziękuję :beer:
Awatar użytkownika
By bakushi
#1513827
Ziellak pisze: a forum przeszukane. był temat ale brak w nim konkretnych info
Może niedokładnie czytałeś, bo w kilku wątkach przewija się dlaczego odradza się wygrzewanie grzałek z niklu (przy okazji też tytanu, jakbyś - nie doczytując - znów wpadł na pomysł założenia tematu ;) )
Ziellak pisze:http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/7D1F3B16
Z samego tego tekstu łatwo wyczytać jakie związki niklu są uważane za szkodliwe, w jakim stopniu... łatwo też wyczytać, w jakich dziedzinach występuje największa ekspozycja organizmu na szkodliwe działanie niklu (kontaktowe) i związków niklu.

Ziellak pisze: Chciałbym ujednolicić wszystkie informacje i oddzielić spam i "przypuszczenia" od faktów.
Mam nadzieje na zainteresowanie tym tematem - w końcu chodzi o nasze zdrowie : :D
Super moim zdaniem, bardzo fajna inicjatywa. Myślę, że jak zbierzesz wszystkie informacje - tak, jak zamierzasz - to wielu ludzi chętnie skorzysta z Twojej pracy. Póki co ode mnie leci punk reputacji za chęci, na zachętę do podjęcia wysiłku i ...jako zaliczka na efekty, na które będę czekał.
By Ziellak
#1514132
Wnioskuję w takim razie, po wypowiedzi rzetelnej osoby jaką jest StaryChemik, iż nie ma czym się martwić dopóty, dopóki nie zacznie ona(grzałka) pracować na sucho.
Należy także pamiętać aby takowej grzałki nie przepalać do granic, wystarczy leciutko rozgrzać (to że tytanu nie wolno to czytałem i nie założę nowego tematu ;) )
Może ma ktoś jeszcze jakieś artykuły albo informacje na owy temat?
Podzielę się z wami kolejnym źródłami(wynikami poszukiwań), nie wnoszą one nic wielce odkrywczego, są jedynie elementem doinformującym :)

http://www.food-info.net/pl/metal/nickel.htm
http://archiwum.ciop.pl/28502.html?id=327
I tu troszkę na wesoło na temat nilku i jego "ograniczeniach" w rozprowadzaniu a stanem faktycznym :)
http://qrkoko.pl/ten-ktorego-imienia-ni ... ac-nikiel/
By laqum
#1515293
Nikiel rakotwórczy? Hmmm spotkałem sie z przypadkiem, że znajomy po wdychaniu niklu (rozgrzewaliśmy pręty niklowe) doznał duszności i w szpitalu wyszło, że jest alergikiem. Nie może przygotowywać posiłków w rondlach niklowych itp. Wydaje mi się, że to mit z szkodliwością niklu.
Awatar użytkownika
By bakushi
#1515307
laqum pisze:Wydaje mi się, że to mit z szkodliwością niklu.
Przy jednym znanym przypadku może się wydawać... przy badaniach naukowych jest sporo sprzeczności niemniej jednak są bardziej wiarygodne.
Dlatego lepiej unikać takiego użytkowania, jakie mogłoby zaszkodzić, nie lekceważąc ostrzeżeń i nie zwalając wszystkiego na mit. Bez fanatyzmu i bez niefrasobliwości za to z rozumem.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1515321
Swoją drogą, ludzie od lat używają w e-p chromonikieliny (Nichrome N80), w której jest około 80% niklu. Rozgrzewają to, przepalają, łapią bobry itd... i jakoś nigdy nie było żadnego hałasu o szkodliwości niklu. Dopiero jak pojawiła się czystsza forma niklu Ni200, to nagle pojawił się "wielki problem", pomimo że Ni200 używa się na TC, gdzie przy prawidłowym użytkowaniu, drut nigdy nie ulega przegrzaniu.
Awatar użytkownika
By bakushi
#1515348
@Mutango tak już jest - coś powszechnie używane przy okazji zmian, postępu nagle jest brane pod lupę i znajdujemy mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych i użytecznych informacji. Nie ma w tym nic złego, o ile nie sieje się paniki... Dobrze jest z większą świadomością.

Prace naukowe dobrze jest czytać precyzyjnie i dosłownie.
Na przykład:
Czynniki prawdopodobnie lub przypuszczalnie rakotwórcze dla ludzi. Do grupy tej klasyfikowane są zarówno czynniki, w stosunku do których wykazano prawie wystarczający dowód ich rakotwórczości u ludzi, jak i czynniki, dla których brak jest danych o ich rakotwórczości u ludzi, ale istnieje wystarczający dowód rakotwórczości u zwierząt doświadczalnych
to nie jest przekładalne na potoczne "nikiel jest rakotwórczy" ale może wskazywać na zachowanie ostrożności, jak pomarańczowe światło na przejściu dla pieszych (choć może i bardziej mrugające zielone). Jak wiemy - "prawie" robi wielką różnicę :D
Awatar użytkownika
By Deimond
#1515738
Mutango pisze:Swoją drogą, ludzie od lat używają w e-p chromonikieliny (Nichrome N80), w której jest około 80% niklu. Rozgrzewają to, przepalają, łapią bobry itd... i jakoś nigdy nie było żadnego hałasu o szkodliwości niklu. Dopiero jak pojawiła się czystsza forma niklu Ni200, to nagle pojawił się "wielki problem", pomimo że Ni200 używa się na TC, gdzie przy prawidłowym użytkowaniu, drut nigdy nie ulega przegrzaniu.


Kiedyś dużo budowało się z azbestu i wtedy też nikt nic nie mówił...
Jesteśmy tym pokoleniem doświadczalnym ep- i wszelkie problemy wyjdą właśnie na naszych organizmach.
Czy uważasz że ostrożność nie jest wskazana?
Awatar użytkownika
By Mutango
#1515971
Deimond pisze:
Mutango pisze:Swoją drogą, ludzie od lat używają w e-p chromonikieliny (Nichrome N80), w której jest około 80% niklu. Rozgrzewają to, przepalają, łapią bobry itd... i jakoś nigdy nie było żadnego hałasu o szkodliwości niklu. Dopiero jak pojawiła się czystsza forma niklu Ni200, to nagle pojawił się "wielki problem", pomimo że Ni200 używa się na TC, gdzie przy prawidłowym użytkowaniu, drut nigdy nie ulega przegrzaniu.


Kiedyś dużo budowało się z azbestu i wtedy też nikt nic nie mówił...
Jesteśmy tym pokoleniem doświadczalnym ep- i wszelkie problemy wyjdą właśnie na naszych organizmach.
Czy uważasz że ostrożność nie jest wskazana?

Chodzi o to, że nichrome używane jest od lat, i używane jest do dzisiaj. I do dzisiaj jest przepalane, rozgrzewane do czerwoności. Ale nikt nic nie mówi w tym przypadku o szkodliwości. Wszyscy ostrzegają przed Ni200, nikt nie ostrzega przed nichrome. Jeśli ktoś w jakimś poscie na forum napisze, że przepalił Ni200, to larum grają. Natychmiast pojawia się pięć, dziesięć wpisów, że trucizna. Natomiast jeśli ktoś napisze, że przepalił Nichrome, to nic, kompletnie nic, spoko. To ja się pytam o co chodzi? Czy nikiel zawarty w nichrome jest jakiś inny? Mniej szkodliwy?
Awatar użytkownika
By bakushi
#1516017
Mutango pisze:
Chodzi o to, że nichrome używane jest od lat, i używane jest do dzisiaj. I do dzisiaj jest przepalane, rozgrzewane do czerwoności. Ale nikt nic nie mówi w tym przypadku o szkodliwości. Wszyscy ostrzegają przed Ni200, nikt nie ostrzega przed nichrome. Jeśli ktoś w jakimś poscie na forum napisze, że przepalił Ni200, to larum grają. Natychmiast pojawia się pięć, dziesięć wpisów, że trucizna. Natomiast jeśli ktoś napisze, że przepalił Nichrome, to nic, kompletnie nic, spoko. To ja się pytam o co chodzi? Czy nikiel zawarty w nichrome jest jakiś inny? Mniej szkodliwy?
Nie używałem Nichrome, to się nie wypowiadam. Pewnie tak samo ostrożnie.
Choć - jak pisałem - generalnie trzeba odróżnić ostrożność od fanatyzmu :)
By misiekthcteam
#1547329
Kupiłem i używałem jakiś czas drut niklowy tylko ze względu na brak innego w stacjonarnych sklepach, duże zapotrzebowanie na baterię w porównaniu do SS i problem z microcoil bo nie można go przepalać. Mam już SS316L i jestem zdziwiony że w ogóle ktoś wpadł na tak głupi pomysł żeby używać niklu w ep. Drut stalowy nie ma wątpliwych skutków zdrowotnych i jest pod KAŻDYM względem lepszy od niklu zresztą to samo się tyczy tytanu. Bez sensu jest dalsza sprzedaż tego metalu na grzałki, zarówno nikiel jak i tytan powinny być już dawno wycofane bo nie oferują totalnie niczego więcej niż drut stalowy, a ich wpływ na zdrowie jest wątpliwy.
SS działa zarówno przy kontroli temperatury i w innych trybach, baypass, VW, idealny materiał na grzałki. Nawet kanthale nie mają polotu. Po co kombinować z wątpliwymi materiałami skoro mamy stabilną chemicznie stal???
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1547331
misiekthcteam pisze:SS działa zarówno przy kontroli temperatury i w innych trybach, baypass, VW, idealny materiał na grzałki. Nawet kanthale nie mają polotu. Po co kombinować z wątpliwymi materiałami skoro mamy stabilną chemicznie stal???

A z czego ta Twoja stal się składa? Wiesz?
Awatar użytkownika
By STRUNA
#1547336
misiekthcteam pisze:Kupiłem i używałem jakiś czas drut niklowy tylko ze względu na brak innego w stacjonarnych sklepach, duże zapotrzebowanie na baterię w porównaniu do SS i problem z microcoil bo nie można go przepalać. Mam już SS316L i jestem zdziwiony że w ogóle ktoś wpadł na tak głupi pomysł żeby używać niklu w ep. Drut stalowy nie ma wątpliwych skutków zdrowotnych i jest pod KAŻDYM względem lepszy od niklu zresztą to samo się tyczy tytanu. Bez sensu jest dalsza sprzedaż tego metalu na grzałki, zarówno nikiel jak i tytan powinny być już dawno wycofane bo nie oferują totalnie niczego więcej niż drut stalowy, a ich wpływ na zdrowie jest wątpliwy.
SS działa zarówno przy kontroli temperatury i w innych trybach, baypass, VW, idealny materiał na grzałki. Nawet kanthale nie mają polotu. Po co kombinować z wątpliwymi materiałami skoro mamy stabilną chemicznie stal???

SS jest O.K. ale Ni też, nawet powiem, że nie jest gorszy.
Wszystko zależy od umiejętności i weidzy wapera.
Awatar użytkownika
By jsakic19
#1547345
SS u mnie wygrywa, mniej problemów, nie brudzi tak knota jak pozostałe spiralki z innego materiału, smak jakby lepszy.
Awatar użytkownika
By nester
#1547360
Tylko pytanie czemu drogi jak złoto :lol:
Awatar użytkownika
By Mutango
#1547373
nester pisze:Tylko pytanie czemu drogi jak złoto :lol:

Jeśli drogi jak złoto, to wybierz złoto. Bo złoty drut też się nadaje do TC. Współczynnik TCR 340e-5. Bardzo podobny do tytanu, więc można używać w trybie Ti. Jeszcze bardziej przydatna byłaby platyna. Ma również podobny współczynnik TCR 390e-5, a rezystywność większą od niklu, więc można bardzo sensowne grzałki kręcić.
By szymon1234
#1547381
nester pisze:Tylko pytanie czemu drogi jak złoto :lol:

Kilkanaście zł za 120m to dużo? :o

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By nester
#1547382
Sugeruję się cenami ze sklepów waperskich, gdzie drut stalowy jest parokrotnie droższy od kanthala a nie tymi z chińskich hutrowni.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1547386
nester pisze:Sugeruję się cenami ze sklepów waperskich, gdzie drut stalowy jest parokrotnie droższy od kanthala a nie tymi z chińskich hutrowni.

No ale bez przesady. Wykonanie jednej grzałki z platyny 0.4mm to koszt około 200zł. Wykonanie duala 400zł. A złoto jest w tej chwili jeszcze droższe od platyny. Więc jak to się ma do kosztów grzałki stalowej? Nijak.
Awatar użytkownika
By nester
#1547387
Wybacz ale nie szukam w sklepach pszczelarskich :lol: ale z tego co podają na stronie to " nadaje się do użytku zarówno w pasiekach stacjonarnych jak i wędrownych. "

Podałem przykład polskiego sklepu z akcesoriami do e-papierosów. Nie roznoś głupot?


Mutango: Cenę porównuję z kanthalem, do którego jestem od lat przyzwyczajony
By szymon1234
#1547390
nester pisze:Wybacz ale nie szukam w sklepach pszczelarskich :lol: ale z tego co podają na stronie to " nadaje się do użytku zarówno w pasiekach stacjonarnych jak i wędrownych. "

Podałem przykład polskiego sklepu z akcesoriami do e-papierosów. Nie roznoś głupot?

Posądzałeś mnie o ceny z "z chińskich hutrowni", że poza tym wielka różnica w cenie jest nieprawdziwa.
Pełno ludzi testowało i są zadowoleni.
Niczym się nie różni od "markowego" drutu.

Jak już chcesz vaperski. Przykładowy sklep:
http://e-enzo.pl/pl/akcesoria/druty-pre ... 16l-detail
http://www.e-enzo.pl/pl/akcesoria/503/u ... -a1-detail
2 złote drożej to nie parokrotnie (0,4mm).

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
Ostatnio zmieniony 25 gru 2015, 02:54 przez szymon1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1547391
nester pisze:Mutango: Cenę porównuję z kanthalem, do którego jestem od lat przyzwyczajony

Oj nie wywiniesz się tak łatwo z tego co napisałeś :lol:
cytuję:
nester pisze:Tylko pytanie czemu drogi jak złoto :lol:

w żadnym sklepie drut stalowy nie jest tak drogi jak złoto. To gigantyczna przesada.
By szymon1234
#1547392
Mutango pisze:w żadnym sklepie drut stalowy nie jest tak drogi jak złoto. To gigantyczna przesada.

Powiem inaczej, nester, jak znajdziesz mi 0,12kg złota za 13zł to zrobimy dobry biznes. *BOR*
Awatar użytkownika
By Mutango
#1547395
szymon1234 pisze:
Mutango pisze:w żadnym sklepie drut stalowy nie jest tak drogi jak złoto. To gigantyczna przesada.

Powiem inaczej, nester, jak znajdziesz mi 0,12kg złota za 13zł to zrobimy dobry biznes. *BOR*

A jeszcze inaczej, złoto ma ciężar właściwy pi razy drzwi 2.5 razy większy niż stal. Więc przeliczając z metrów, ze 120m drutu miałbyś 0,30kg złota. A za taką sztabkę, to już ho, ho.. samochód możesz kupować.
No dobra nocne marki, idziem spać :mrgreen:
Awatar użytkownika
By nester
#1547397
Zapomniałem że nie powinno się używać przenośni :lol: Bo czujne oczy forumowiczów tylko czekają, żeby złapać za słowo :mrgreen:

Cenę przytoczyłem ze sklepu waperskiego tj. 5.99 za 2 metry. Więc trzykrotnie większa od ceny kanthalu i jest to cena jednostkowa za pewien ocinek drutu a jak podniosłem sobie tą cenę do kolejnej potęgi przeczytasz niżej.

wracając do drutu, @szymon1234
biorąc pod uwagę fakt, że ten drut musi być wymieniony za każdym razem kiedy wymieniam nośnik w atomizerze a muszę dodać że robię to raz na 3 dni, dodatkowo biorąc pod uwagę kolejny fakt, że robiąc grzałkę lubie sobie uciąć tego drutu więcej, żebym nie musiał się męczyć z 1cm "nóżkami" grzałki, generuje mi to w ten sposób już jakiś "wydatek" miesięczny, który przy kanthalu, który kupiłem ze 3 lata temu 15 metrów i jeszcze się nie skończył daje już znaczną różnicę.
Nie musisz rzucać adresami sklepów, bo na forum jestem nie od wczoraj i zapewniam Cię, że wiem troszeczkę wiecej od Ciebie :mrgreen:

odbijając od tematu, też lubię sobie poszukać alternatywnych źródeł różnych przydatnych rzeczy i tak na przykład moim innym hobby są ekspresy do kawy, do których czasami potrzebny jest specjalny lubrykant, spełniający pewne normy którego alternatywnie mógłbym spróbować sobie poszukać w sklepie dla homoseksualistów smarujących sobie otwory ciała, tudzież gumowe zabawki... dalej pisał nie będe. Konkluzja jest taka, że z poszukiwacza zrobiłem się leniwy i zaopatruje się tylko w sklepach branżowych.




Mutango: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 25 gru 2015, 13:27 przez nester, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Grimoon
#1547409
szymon1234 pisze:
nester pisze:Sugeruję się cenami ze sklepów waperskich, gdzie drut stalowy jest parokrotnie droższy od kanthala a nie tymi z chińskich hutrowni.

Chińska hurtownia *BOJE SIE*
http://www.skleppszczelarski.com.pl/dru ... -p-67.html
Wybacz, ale nie roznoś głupot. :D



Tu jest taniej, bo sprzedaje producent http://allegro.pl/drut-do-ramek-pszczel ... 98714.html

Nie mam oczywiście wiedzy "co siedzi" w tym drucie, ale napisali, że Aisi 304 nadaje się do kontaktu z żywnością i ja im wierzę, bo z takiej stali robi się nawet igły iniekcyjne. Podają do siebie kontakt - ktoś bardziej ogarnięty w temacie może z nimi pogadać na temat charakterystyki drutu. Pewnie nawet TCR by podali.

Jeśli wszystko byłoby OK to za 15 zł zapas drutu dla 2 pokoleń ;)
By misiekthcteam
#1547453
StaryChemik pisze:
misiekthcteam pisze:SS działa zarówno przy kontroli temperatury i w innych trybach, baypass, VW, idealny materiał na grzałki. Nawet kanthale nie mają polotu. Po co kombinować z wątpliwymi materiałami skoro mamy stabilną chemicznie stal???

A z czego ta Twoja stal się składa? Wiesz?


*SZUKAJ2* http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... -0101-0030
http://www.investa.pl/oferta/stal_nierd ... wania.html

Jest to stal do zastosowań medycznych (drugi link) między innymi, miałem z niej śrubę wewnątrz kości piszczelowej przez 1,5 roku. Jest bardzo stabilna chemicznie, odporna na kwasy i wysokie temperatury. Chyba nie uważasz że czysty nikiel jest mniej obojętny dla organizmu??? Istnieją osoby uczulone na nikiel które nie mogą mieć z nim żadnego kontaktu, a nie ma osób uczulonych na ten typ stali.
Tak wiem że jest tam domieszka innych metali, m.in. niklu ale w takim połączeniu osoby uczulone nie mają reakcji alergicznej.

-- [scalono] 25 gru 2015, 12:09 --

jsakic19 pisze:SS u mnie wygrywa, mniej problemów, nie brudzi tak knota jak pozostałe spiralki z innego materiału, smak jakby lepszy.


Dokładnie, po odparowaniu ponad 50ml (200 stopni 35W 0.75ohma) wełna wygląda praktycznie jak po zmontowaniu grzalki, smak bez zmian nadal idealny. Będę jej używał aż smak zacznie się zmieniać, podejrzewam że potrwa to jeszcze grube tygodnie jak nie miesiące. Potem tylko przepalic, nową wata i dalej można jechać. Na niklu dość szybko dało się zauważyć nalot na wacie.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1547574
misiekthcteam pisze:Istnieją osoby uczulone na nikiel które nie mogą mieć z nim żadnego kontaktu, a nie ma osób uczulonych na ten typ stali.
Tak wiem że jest tam domieszka innych metali, m.in. niklu ale w takim połączeniu osoby uczulone nie mają reakcji alergicznej.

Mylisz się. Są produkowane całe serie sztućców i naczyń kuchennych dla alergików. Najczęściej ze stali ferrytycznych nie zawierających niklu w ogóle. Taka stal w porównaniu do austenicznej, jest brzydka, szara, sztućce niezbyt ładne, ale dla niektórych alergików niezbędne. Są też osoby, które na przykład nie mogą nosić zegarków ze stali austenicznej 3xx. Tylko tytan, plastik.. ewentualnie złoto.
By misiekthcteam
#1547578
Możliwe, zapamietam to. Nie jestem uczulony na nic, nie znam też nikogo uczulonego na nikiel. Nie zmienia to faktu że nikiel w takim połączeniu ss316 nie utlenia się i nie uwalnia związków lotnych ze stopu. Nawet nichrome jest już mniej kontrowersyjny niż czysty nikiel. Nie wiem po co ten spór, stopy 316 itp. są nieporównywalnie mniej reaktywne do niklu który jest metalem miekkim i bardzo reaktywnym. Co prawda nie sieje tu paniki bo sam mam jeszcze z 90cm niklu 0.3 i go nie wyrzuce tylko zuzyje sukcesywnie na grzalki. Ryzyko jego używania z TC jest minimalne, gorzej że słyszałem o ludziach którzy używają go w mechanikach
Awatar użytkownika
By Mutango
#1547601
misiekthcteam pisze:Nie jestem uczulony na nic, nie znam też nikogo uczulonego na nikiel.

W realu też nie znam nikogo. Ale takie osoby istnieją. Nawet na naszym forum był ktoś tak uczulony, że nawet nie mógł używać ustników metalowych, tylko plastikowe, szklane, akrylowe itp.. O ile dobrze pamiętam, to kobieta. Zresztą jest wielokrotnie więcej kobiet uczulonych niż mężczyzn. Nie wiem dokładnie dlaczego. Podobno ma to coś wspólnego z przekłuwaniem uszu.
By misiekthcteam
#1547645
No tak istnieja na pewno. Parowniki metalowe są najczęściej ze stali 304/316 tylko że ta stal używana jako grzałka się nie utlenia w tych warunkach, czy są tu osoby które nie mogły jej używać na grzalki? Moja mama nie może używać srebra bo dostaje zapalenia miejscowego i biżuterię musi mieć ze złota. Bez spiny, dąże tylko do tego że z niklem jest więcej problemów niż z SS, ewentualnie z tego z czym mnie uświadomiliscie tytan może być alternatywą dla niektórych osób. Podsumowując dla osób nie uczulonych stal 316/304 jest zdecydowanie lepsza od niklu, dla uczulonych alternatywą pozostaje tytan. Czysty nikiel nigdy nie był nam potrzebny.
Awatar użytkownika
By Vause
#1556040
Sama używam grzałki wyłącznie niklowej, co więcej, mam uczulenie na nikiel.
Posiadając kolczyki, których składnikiem był właśnie on po kilku godzinach zachodziły zmiany skórne, więc obawiałam się używania tej grzałki, coby się przypadkiem nic nie stało.
Ale z tego co obserwuję, a używam tych grzałek dość długo, w moim wypadku brak negatywnych objawów. c:
By szymon1234
#1556046
Bo nie nacierasz się tym niklem, nie wkładasz w żadne otwory (uszne choćby, bez skojarzeń :twisted: ) ani go nie spożywasz.
Póki nikiel nie jest zbytnio rozgrzany (wyżarzanie) i się zbytnio nie utlenia wszystko jest ok.
By misiekthcteam
#1558838
Jednak w koleżanki wypadku bezpieczniej będzie używać SS lub tytanu, ja w tym przypadku nie narażał bym się na przypadkowe narażenie na alergen, oby miała adrenalinę zawsze przy sobie.
Awatar użytkownika
By zarthos
#1582215
Heja,

Od jakiegoś miesiąca używałem grzałek ukręconych z niklu.
Prześladowała mnie ostatnio uciążliwa chrypka.
Tydzień temu, kiedy kolejna niklowa grzałka oddawaniem smaku dała znak że czas na wymianę, złapałem z lenistwa za starego kajtka z prawie świeżą grzałką ukręconą z kanthalu. Przez cały tydzień nie zwróciłem uwagi na fakt że chrypa całkowicie ustała. Dziś kiedy nastał znów czas na wymianę, stwierdziłem że ukręcę kolejną grzałkę niklową do evica. Po kilku chmurach chrypa powróciła.
Zatrybiłem że to na 99% nikiel jest jej powodem.

Borykał się ktoś z Was z uciążliwą chrypą używając grzałek niklowych ?
By szymon1234
#1582234
Może uczulenie. Ja nic takiego nie miałem, choć ss304 lepsze i tańsze. :D
Nie trzeba tak gimnastykować się przy 2 grzałkach i na drucie 0,4mm mod podoła z opornością.
By bgstree
#1603317
Czy ktos z Was czul po niklu bol glowy, zawroty, lub nudnosci? Dzis pierwszy raz na niklu i poczulem sie zle po jakims czasie, nie wiem czy laczyc to z EIN

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Kocior44
#1603368
Witam, jako, że jestem uczulony na nikiel (pewnego dnia okazało się, że niklowane guziki np. spodni albo bransoletka zegarka wywołują u mnie reakcję) temat mnie zainteresował. Wiem po sobie, że parowniki z niklowanymi ustnikami wywołują u mnie kilku godzinach pierzchnięcie, nawet opuchliznę warg. Całkiem proste wydaje mi się dla testu kupić coś bez niklu i powapować dzień jednego i drugiego - porównać. Z mojego doświadczenia to na pożyczonym na kilka godzin od kolegi subtanku (testowałem sobie tc) nie odczuwałem dyskomfortu, ale nie wiem na ile to może się indywidualnie objawiać i po jakim czasie.
Awatar użytkownika
By szpurek13
#1604647
@bgstree
Mi to raczej wygląda na przedawkowanie nikotyny. Mniej chmurz lub obniż moc :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Śliwa
#1605517
Generalnie sporo jest badań na temat obecności metali ciężkich w chmurze, ale w większości są to badania nie dotyczące STRICTE grzałek niklowych, a po prostu samego faktu vapowania. Czyli i bez niklu na drucie, już mamy jego pewną zawartość w chmurze. Zależy kto ile chmurzy i na jakich mocach -> temperaturach.
Słabnięcie wiązań w sieci krystalicznej wraz ze wzrostem dostarczanego ciepła = temperatury, a co za tym idzie możliwość dostawania się cząstek tego pierwiastka do chmury/liquidu moim zdaniem może powodować, że przy bardziej hardkorowym chmurzeniu może być tego pierwiastka w chmurze dość dużo :) Oczywiście "dużo" to dość mało precyzyjne określenie, ale mam tu na myśli, że przy całodziennym dawaniu po płucach w długofalowym patrzeniu mogło by to szkodzić. Zwłaszcza jeśli nieodpowiednio używa się grzałki.

Nie obawiał bym się wszelakich stali nierdzewnych, gdyż Nikiel jest pierwiastkiem rozpuszczającym się w żelazie, tworzy więc roztwór, z roztworu znacznie ciężej czegokolwiek się pozbyć niż z mieszaniny czy (haha) czystego pierwiastka :D

Spoko więc będą druty Kanthalu, które są w zasadzie stopem głównie żelaza, chromu. Przy czym lepsze, składowo jest A1, niż D.
Spoko będą też stale nierdzewne, które są stopami o zawartości głównie chromu no i także niklu. Przy czym tutaj tak jak wspomniałem, nikiel nie jest taki straszny, bo jest rozpuszczony w żelazie. Przy zastanawianiu się czy 316 czy 304... Hmmm... 316 ma dodatek Molibdenu który powoduje jej żarowytrzymałość, pytanie tylko czy jest to potrzebne. 304 jest zaś stalą typowo chromowo niklową, bez innych dodatków stopowych.

NIE spoko będą wszystkie chromonikieliny, w tym nichrome.
NIE spoko będzie czysty niklowy drut.

Nie chodzi o to, czy od tego umrzemy czy nie. Wiem, że nikiel jest powrzechnie występującym pierwiastkiem. W przedmiotach codziennego użytku, w pożywieniu, etc. Ale chodzi o to, że minimalizujemy stopnie ryzyka. Czyli najfajniej by było nie przekraczać pewnych mocy, temperatur, nie chmurzyć na niklu, na tytanie w sumie też, gdyż potrafi się utleniać, a jego tlenki są szkodliwe. Unikać bobrów, dbać o jakość liquidu, o czystość grzały etc. etc. wiecie o co mi chodzi ;) Lepiej dmuchać na zimne.
Awatar użytkownika
By Grimoon
#1605580
Zgadzam się z tym co napisałes, ale... Jak kopciłeś analogi to też dmuchałeś na zimne? :piwo
Awatar użytkownika
By Mutango
#1605604
Śliwa pisze:Nie chodzi o to, czy od tego umrzemy czy nie. Wiem, że nikiel jest powrzechnie występującym pierwiastkiem. W przedmiotach codziennego użytku, w pożywieniu, etc. Ale chodzi o to, że minimalizujemy stopnie ryzyka. Czyli najfajniej by było nie przekraczać pewnych mocy, temperatur, nie chmurzyć na niklu, na tytanie w sumie też, gdyż potrafi się utleniać, a jego tlenki są szkodliwe. Unikać bobrów, dbać o jakość liquidu, o czystość grzały etc. etc. wiecie o co mi chodzi ;) Lepiej dmuchać na zimne.

No i unikać zamieszkiwania w miastach i rejonach przemysłowych. Bo przez jeden dzień oddychania, nawdychasz się więcej metali ciężkich niż z grzałki niklowej przez całe życie. :mrgreen:
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.