EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71397
mam nieodgadnione dla mnie pytanko: Ile ml to jedna kropelka z dozownika janty :?:
ni jak nie moge tego zmierzyc :? , a przez to obliczyc sobie dawke..., tylko w jednodniowym przyblizeniu, stwierdzajac ile mi z buteleczki ubylo *BOR*

nie moge tego na forum znalezc w starych post'ach
Awatar użytkownika
By Mareckimt
#71399
lucekxxx pisze:...Ile ml to jedna kropelka z dozownika janty :?:
Jeśli masz strzykawkę, to zakraplaj do niej i licz krople. Gdy napykasz 1 ml to już tylko matematyka :D
Awatar użytkownika
By malina
#71400
Weź strzykawkę i licz krople ile wejdzie na 1 ml potem podzielisz i będziesz miał informacje najdokładniejsze bo z twojej buteleczki


Ups
Widzę,że Mareckimt był szybszy :D
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71407
, :roll: jasne, ze na to nie wpadlem,jasne, ze na to nie wpadlem
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#71420
Błąd przy takim pomiarze będzie niestety spory. Zakraplanie DO strzykawki wiąże się z podstawowym problemem pomiaru objętości cieczy, a mianowicie z tzw. meniskiem.
Szybkie pytanie - kto próbował szacować objętość kropli w opisany sposób - ręka do góry?
Jeśli ktoś ma dokładną wagę (taką z dokładnością do 0,01g), jest sposób prostszy. ! ml płynu ma masę mniej więcej 1,05g. Ustawiamy jakiś pusty pojemnik na wadze, tarujemy i zaczynamy nakraplać aż osiągniemy masę 1,05g (lub, lepiej, wielokrotność). Załóżmy, że tych kropli wyjdzie 25, wtedy dzielimy 1/25=0,04 ml (czyli 40 mikrolitrów) i mamy objętość pojedynczej kropli.
Uważam, że błąd mojego pomiaru wyniesie nie więcej niż 5%, natomiast błąd pomiaru 'strzykawkowego' może sięgnąć 15-20%.
Aha - jeśli ktoś uzna, że błąd 20% jest akceptowalny, to podam mu wynik bez żadnych pomiarów. Jeśli jest to kropla uzyskiwana zwykłym wkraplaczem, to ma objętość od 0,04 do 0,05 ml.
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71425
woow, wreszcie dobra i satysfakcjonujaca mnie odp., bez laboratorium sie obeszlo :lol:
By maniak
#71430
StaryChemik pisze:natomiast błąd pomiaru 'strzykawkowego' może sięgnąć 15-20%.

Szczególnie, że używane przez nas strzykawki to zwykłe "apteczne" a nie laboratoryjne i skala na nich jest ... powiedzmy "umowna". Tyle, że tak naprawdę do naszych "liquidowych" zastosowań nie potrzebujemy dużej dokładności.
Dopisano:
StaryChemik pisze:ml płynu ma masę mniej więcej 1,05g

Bierzesz pod uwagę gęstość gliceryny, glikolu (którego?) czy uwzględniasz mieszaninę powyższych+dodatki?
1,05g/ml to chyba tylko nieco więcej niż czysty glikol - a co z płynami z dużym dodatkiem gliceryny?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, 12:50 przez maniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71431
Jeśli jest to kropla uzyskiwana zwykłym wkraplaczem, to ma objętość od 0,04 do 0,05 ml. przyjmujac takie zalozenie, Starego Chemika mnie to satysfakcjonuje i w przyblizeniu wiem ile pale nikotyny, nawet zakladajac podawany blad %,to jakis obraz przyblizony mamy :mrgreen:
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71437
:mrgreen: zaczyna sie :wink:
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#71444
maniak pisze:[trzebujemy dużej dokładności.
Dopisano:
StaryChemik pisze:ml płynu ma masę mniej więcej 1,05g

Bierzesz pod uwagę gęstość gliceryny, glikolu (którego?) czy uwzględniasz mieszaninę powyższych+dodatki?
1,05g/ml to chyba tylko nieco więcej niż czysty glikol - a co z płynami z dużym dodatkiem gliceryny?

Zakładałem najprostszy płyn GP+drobne dodatki. Część aromatów (a bywa, że dodatki stanowią do 10%) jest robiona na etanolu, co zmniejsza gęstość.
Oczywiście to wszystko wygląda zupełnie inaczej dla płynów na bazie gliceryny (gęstość 1,26 g/ml). Wtedy zresztą i kropla ma zdecydowanie większą objętość - ze względu na inną lepkość i napięcie powierzchniowe. No, ale to już takie dokładniejsze dywagacje.

Generalnie uważam, że do wszystkich e-fajkowych zastosowań można przyjąć, że na 1 ml standardowego płynu opartego na GP wchodzi 20-25 kropel.
Awatar użytkownika
By Tomba
#71446
StaryChemik pisze:Generalnie uważam, że do wszystkich e-fajkowych zastosowań można przyjąć, że na 1 ml standardowego płynu opartego na GP wchodzi 20-25 kropel.

No to wreszcie coś rozumiem :)
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#71455
lucekxxx pisze:Jeśli jest to kropla uzyskiwana zwykłym wkraplaczem, to ma objętość od 0,04 do 0,05 ml. przyjmujac takie zalozenie, Starego Chemika mnie to satysfakcjonuje i w przyblizeniu wiem ile pale nikotyny, nawet zakladajac podawany blad %,to jakis obraz przyblizony mamy :mrgreen:

Zgadza się - do szacowania ilości wchłanianej nikosi zupełnie wystarczy to przybliżenie.
Awatar użytkownika
By Tomba
#71457
Ja mam jeszcze jedną metodę na określenie ilości nikosi niezbędnej dla mojego organizmu.
Jak już czuję, że przesadziłem i się nainhalowałem, to kończę. Z reguły jest to przed zaśnięciem :)
Ale mojej metody nie polecam każdemu :)
PS. Po ostatnim spotkaniu e-palaczy Szczuro też tak miał :)
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71461
*SMOKEKING* dosc ryzykowny czujnik, bo wlasny :mrgreen:
By maniak
#71485
A ja Wam życzę, żebyście się pohamowali ZANIM zadziała czujnik...
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#71488
, a na ten N.Y. zycze Wam wszystkiego naj... :roll:
, z zona, czy bez... :P
By maniak
#71491
tomba pisze:Maniak, czy Ty musisz być jak moja żona :mrgreen: :mrgreen:

Nie miałem przyjemności poznać Twojej szanownej małżonki ale rozumiem, że masz na myśli długość włosów?
Mam nadzieję, że pod innymi względami jej nie przypominam...
By maniak
#71494
Dba i troszczy się o Ciebie kobieta a Ty jeszcze narzekasz...
Awatar użytkownika
By dzisu
#71514
A wracając do tematu - w ulotce dołączonej do liquidów rm1 stoi, że "1 kropla jest mniej więcej odpowiednikiem jednego papierosa tradycyjnego" Hm...
Awatar użytkownika
By Zeter
#85132
dzisu pisze:A wracając do tematu - w ulotce dołączonej do liquidów rm1 stoi, że "1 kropla jest mniej więcej odpowiednikiem jednego papierosa tradycyjnego" Hm...




I może coś w tym jest. Zapuszczam se jedną kropelkę na atomka i popykam trochę i tyle. Właśnie tak traktuję jedną kropelkę, jako jednego "papieroska" *SMOKEKING*
By maupa
#128516
StaryChemik pisze:Błąd przy takim pomiarze będzie niestety spory. Zakraplanie DO strzykawki wiąże się z podstawowym problemem pomiaru objętości cieczy, a mianowicie z tzw. meniskiem.


Problem menisku można relatywnie prosto wyeliminować. Zakraplamy strzykawkę na tyle, żeby zakryć dno, żeby powstał menisk i dalej, do najbliższej podziałki. Następnie zaczynamy liczyć krople i zakraplamy do kolejnej podziałki. Menisk się przestaje liczyć, niezależnie czy jest wklęsły czy wypukły. To takie małe uzupełnienie dot. metody. :)
By Pilot353
#128770
A mi kurcze jakbym nie mierzył jedna kropla to jedna kropla, dwie to dwie.

A wiesz czym się różni kropelka?
Ma jedną stronę troszkę bardziej niż drugą
reed

:o
By maupa
#129178
No w sumie racja, jak dosłownie odczytać pytanie w topiku, to rzeczywiście - jedna kropla liquidu to jedna kropla liquidu :). Ale czasem warto nad kontekstem się zastanowić.A innym razem nie warto ;)
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.