EPF
By esdoen
#841928
Cześć,

Nie mam pojęcia, czy dobrze wpasowałem się w forum, w razie czego poproszę o przeniesienie. Zakładam go, bo nie znalazłem wzmianki na forum o mikrogrzałkach, a to bardzo ciekawe zagadnienie, i może niektórym ułatwi kręcenie grzałek, albo odkryje nowe pomysły :)

Czym są mikrogrzałki (microcoils)?
Mikrogrzałki to grzałki kręcone z reguły z druta 0,25 albo 0,30. Ogólna idea zaprzecza dotychczasowym teoriom, że najlepszy smak/dym uzyskuje się na jak najmniejszej liczbie zwoi/oporze. Oczekiwany efekt można uzyskać stosując jak największą liczbę zwoi, nawijając je jak najciaśniej, tak, żeby się stykały, i zachowując bardzo małą średnicę. Opór takiej grzałki powinien wynieść między 1-2Ohma, ale to oczywiście wszystko kwestia preferencji.

Po co?
W ten sposób standardowo zwiększa się powierzchnia kontaktu grzałki z liquidem, co niesie pozytywne rezultaty.

Jak kręcić?
Mikrogrzałki kręci się, wbrew pozorom, sporo łatwiej niż zwykłe grzałki. Wystarczy wziąć np. wykałaczkę, albo wiertło do wiertarki o bardzo niskiej średnicy. Standardowo opalamy drut palnikiem, następnie nakręcamy kilka zwoi (7, 8, 9, 10 to raczej standardowe ilości) na wykałaczce, jak najbliżej siebie, tak, żeby się stykały. Zwoje zaciskamy mocno, żeby wszystkie przylegały do wykałaczki. Po nakręceniu, zsuwamy z wykałaczki grzałkę.

Co potem?
Chwytamy grzałkę między szczypce (są raczej konieczne), ściskając zwoje do siebie. Opalamy je palnikiem, oksydując, oraz sprawiając, że pozbędziemy się ewentualnych przerw między zwojami. Następnie tak przygotowaną grzałkę mocujemy jak każdą inną grzałkę w naszym atomizerze. Pozostaje tylko wsunąć bawełnę (najprościej, najszybciej można ją wymieniać), albo sznur (tu już jest więcej zabawy z przeciąganiem, plus trzeba dobrać odpowiednią średnicę grzałki do odpowiedniego sznura). Zakraplamy, podajemy napięcie, i można kopcić.

Prywatne wnioski
Nie byłem przekonany do stykających się zwojów (wiedząc, jakie niosły efekty), ale miło się zaskoczyłem. Pierwsza mikrogrzałka, 8 zwojów, Kanthal 0.2 (niestety nie mam 0.25 ani 0.3 pod ręką), wsunięta bawełna, zakroplone... I za pierwszym razem chmura, smak, kop, sporo lepsza, niż udawało się uzyskać na normalnej grzałce. Podejrzewam, że zwiększając liczbę zwojów (i zmieniając drut), efekt będzie jeszcze lepszy. Kręci się to banalnie prosto, jest w 100% powtarzalne (nie ma czynnika "za luźno/za ciasno/zbyt małe przerwy), i na pewno będę dalej eksperymentował.

Poniżej fotka poglądowa, jak to wygląda na RBA:
Obrazek

Oraz dwa filmiki na youtubie:
Jak powinny się rozpalać zwoje: http://www.youtube.com/watch?v=TE45iI6E_lo
Jak kopci owa grzałka: http://www.youtube.com/watch?v=8hN4WbiP-yE

Jak ktoś ma jakieś pytania, zadawać, sporo zdążyłem poczytać w ostatnich dniach na ten temat :)
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 22:33 przez esdoen, łącznie zmieniany 2 razy.
By esdoen
#841940
Pewnie nijak, nie widziałem nic takiego :D To raczej rozwiązanie dla sznurkowców, a zwłaszcza dripujących (chociaż widziałem już setupy dla innych urządzeń).
By esdoen
#841957
Oczywiście, że znany, jeśli czytuje się zagraniczne fora, sam tego nie wymyśliłem :) Na tym forum nie znalazłem żadnej wzmianki o tym (za to znalazłem tonę postów z pytaniami "jak robić grzałki" - nawet sam niedawno takie zadawałem), pomyśliłem, że streszczę mniej więcej co i jak.
Awatar użytkownika
By pol
#841960
esdoen pisze:Oczywiście, że znany, jeśli czytuje się zagraniczne fora, sam tego nie wymyśliłem :) Na tym forum nie znalazłem żadnej wzmianki o tym (za to znalazłem tonę postów z pytaniami "jak robić grzałki" - nawet sam niedawno takie zadawałem), pomyśliłem, że streszczę mniej więcej co i jak.

Dlatego nazwałem Twe opracowanie brykiem.
Szkoda tylko, że nie podałeś źródeł skąd to zebrałeś.

Zdjęcie zapewne Twoje.
By esdoen
#841964
Zdjęcie moje, filmiki moje, opracowanie z pamięci na podstawie przeczytanych materiałów z /r/electronic_cigarette i oglądanych tutoriali na youtubie (których było kilka/naście) :)
Awatar użytkownika
By pol
#841988
Dla chcących spróbować...
Ekologiczne wata kosmetyczna w kulkach
http://www.ecokraina.pl/wata-kosmetyczn ... -p-70.html

Kanthal A1 - 0.25mm - 28.0 ohm/m (AWG 30)
http://www.papierosek.pl/pl/dla-majster ... 025mm.html
http://e-plyny.pl/Kanthal-A1-025

Kanthal A1 - 0.30mm - 19.60 ohm/m (AWG 29)
http://www.papierosek.pl/pl/dla-majster ... 030mm.html
http://e-plyny.pl/Kanthal-A1-030

Kanthal A1 - 0.32mm - 17,97 ohm/m (AWG 28)
http://e-plyny.pl/Kanthal-A1-032

Kanthal A1 - 0.35mm - 14.58 ohm/m (AWG 27)
http://www.papierosek.pl/pl/dla-majster ... 035mm.html

================
Micro Coil w Mini Protank
Awatar użytkownika
By krzych.s
#842061
A ja mam pytanie - rozumiem, że w tym przypadku (microcoil) styk zwojów w grzałce nie jest efektem niepożądanym, a wprost przeciwnie - jakimś cudem, sumaryczna oporność i tak jest na tyle wysoka, że nie ma z tym problemów. Zawsze zastanawiałem się nad zwykłymi grzałkami czy styk w czymkolwiek przeszkadza, bo rozgrzewające się zwoje i tak w końcu pokrywają się nieprzewodzącym "czymkolwiek" co powoduje uaktywnienie "zwartych" zwojów i normalną pracę grzałki... czy ja to dobrze interpretuję? Bo wychodzi na to, że jedyna odkrywcza rzecz w tych microcoilach to ich długość i powierzchnia zatem? Czy nie zrozumiałem idei?
Awatar użytkownika
By pol
#842066
Idea MicroCoils: grzałka nawinięta na jak najmniejszej średnicy, ze ściśniętymi zwojamia (zwój przy zwoju, bez odstępu), a za knot robi przeciągnięta przez nią bawełna.
By esdoen
#842067
Z tego, co ja zrozumiałem z czytania, głównym plusem jest faktycznie to, że można uzyskać dużą liczbę zwojów przy w miarę normalnym oporze.
Dodatkowym atutem jest to, że każdy zwój jest idealnie taki sam, grzałka rozgrzewa się idealnie równomiernie, więc odparowuje liquid również tak samo.

W zasadzie trzeba spróbować, ciekawe głosy się podnoszą, że ilość dymu/smaku na grzałkach 2+Ohm przewyższa gloryfikowane grzałki na mechanikach 1,3Ohm.
Awatar użytkownika
By krzych.s
#842073
AAle ja cały czas mówiłem, że stabilne _słabe_ grzanie (czyli prawdziwe parowanie) jest o wiele lepsze niż _mocne_ grzanie na chama (czyli w zasadzie gotowanie, smażenie zwał jak zwał) mimo, że nowy jestem w tym biznesie - za to zauważyłem, że jest taki moment na bateriach bez regulacji (i na eVicu też, bo mimo, że z regulacją, pod sam koniec baterii poniże 10% słabnie) gdzie ledwo grzałka ciągnie, ale smak jest najlepszy. Niestety jest to krótki moment, bo póżniej ogniwo jest już za słabe na parowanie sensowne. Od kiedy paruję płyny, ciągle staram się złapać ten moment i to co tu zaprezentowaliście jest chyba obietnicą możliwą do spełnienia, bo w tym przypadku grzałka może być mocno zalana (http://www.youtube.com/watch?v=xrvwOf13U-s) i nadal pracuje dobrze, co spowoduje prawdopodobnie właśnie brak smażenia. To samo powoduje bawełna - wielokrotnie większe nasycenie, czyli _osłabienie_ grzałki (ochłodzenie).

Tak ja to na razie widzę. A czy dobrze widzę to jeszcze się przekonam :).
Awatar użytkownika
By Lutor
#842086
esdoen pisze:Pewnie nijak, nie widziałem nic takiego :D To raczej rozwiązanie dla sznurkowców, a zwłaszcza dripujących (chociaż widziałem już setupy dla innych urządzeń).

doskonale działa zobacz filmy Zębacza
np http://www.youtube.com/watch?v=F6UV3YS0nSQ
Awatar użytkownika
By refurbished
#842233
No tak.
Grube knoty miały dawać większą tolerancję na błędy.
Mały żółty brat skopiował DIDa oprócz otworu na knot. Prorok jakiś czy co?
Ceramika --> mesh --> linka stalowa --> światłowód --> cieńsze włókna szklane --> splecione włókna szklane i wracamy do Ekowool Silica?

Quo vadis ?

Rację ma MrJacek w swojej sygnaturze:

Na nic sprzętu kupa jak z wapera :dupa
By esdoen
#842726
Ja dzisiaj spróbowałem na sznurze - microcoil 6 zwoi (za mało, ale nie mam lepszego druta pod ręką na takie średnice).

Średnica grzałki 2,8mm - sznur od peleona 2,5mm złożony na dwa - RDA - przeszło ze spooooro większym trudem niż na filmiku, ale i tak zostały luzy, bo sznur złożony na pół nie wyszedł idealnie okrągły jak zwoje. Zgodnie z przewidywaniami, metaliczny posmak i mało dymu, do kosza.

Średnica grzałki 2,5mm - sznur ekowool 2mm złożony na dwa - przeszło ze sporym trudem, ale przylega ładnie do grzałki. Po dwóch buchach zaczyna bobrzyć, więc pewnie transport leży (zresztą nigdy nie byłem przekonany do Ekowoola). Obładowałem watą dookoła, i kopci pięknie.

Spróbuję jutro tak, jak na filmiku, czyli odrobinę więcej luzu.
Awatar użytkownika
By pol
#842730
esdoen pisze:Spróbuję jutro tak, jak na filmiku, czyli odrobinę więcej luzu.

Nie więcej luzu tylko cieńszy sznurek.
Spirala ma mieć małą średnicę.
Awatar użytkownika
By xacax
#842740
jeżeli de facto przy microcoil'ach celem jest utworzenie pewnego rodzaju "tuby grzewczej"...
to jak spisałaby się wąska taśma przy kręceniu? Powierzchnie grzewczą taśma ma większą, tym samym w teorii wyszłoby ta sama wielkość elementu grzewczego przy mniejszej ilości zwojów i punktów stykowych...
Jak to jest w praktyce, co sądzicie?

(chyba że właśnie celem microcoil jest utworzenie grzałki z jak największą liczbą punktów styku drutu. Jeśli tak to przepraszam za niezrozumienie przyświecającej idei i własną interpretację :P)
Awatar użytkownika
By kuuubicki
#842776
mam taśme chyba spróbuje bo zasade działania zrozumiałem podobnie ;)
Awatar użytkownika
By okrzemek
#842781
Zrobilem do tridenta microcoila. 10 zwojow kanthal a1 0,32 na srubokecie do goldiboxa. W to wysunąłem sznurek 2,5 mm. Piekny smak i chmura. Nie osusza tak fajnie jak grzalka nawinieta bezposrednio na sznurze. Boberek pojawia sie wczesniej.
tak czy siak rozwiazanie rozwojowe.
Awatar użytkownika
By pol
#842788
okrzemek pisze:Zrobilem do tridenta microcoila. 10 zwojow kanthal a1 0,32 na srubokecie do goldiboxa. W to wysunąłem sznurek 2,5 mm. Piekny smak i chmura. Nie osusza tak fajnie jak grzalka nawinieta bezposrednio na sznurze. Boberek pojawia sie wczesniej.
tak czy siak rozwiazanie rozwojowe.

Za gruby sznurek.
Awatar użytkownika
By PrezesArQ
#842836
tak po prawdzie to nie wiem, czym się zachwycacie.
Pooglądałem wszystkie filmiki z postów i powiem szczerze, że chmura nie jest jakaś wielka. Rozumiem zatem, że smak musi tak dawać w czapkę, że mózg staje w poprzek.
Owszem, spróbuje, jak wszystkiego. Ale na ten moment widzę, że nie ma szału. Na siatce w połączonej z linką mam smak w zasadzie idealny więc może będę sceptyczny, ale spróbuję :) Nie wiem też, co da bawełna.


Pytanie tylko, na ile wydala transport przy niskich średnicach ?

Właśnie po to rozwiercałem parownik, żeby transport był lepszy :D


I może ameryki nie odkryje, ale na taśmie 0,5 x 0,1 przy 2 zwojach (0.8 ohm) chmura (na filmie) jest duużo większa :)
Wiem, bo sam nieraz sprawdzałem, jak się ma przy nagraniach a jak faktycznie. I wystarczy zwykły nawilżacz powietrza żeby zrobić Smoloeńsk nawet na egonie :) Tyle w temacie, napiszę, jak spróbuję i mnie na kolana powali :)
Awatar użytkownika
By Barjavel
#842841
Włąsnie też zastanawia mnie "fenomen" tego rozwiązania - jak pamiętam w gbb-20- był otwór na knot mesh`owy 2,5 i wszyscy płakali że na takim cienkim knocie się nie da jarać - a teraz zastosowanie jeszcze cieńszego knota ma dawać radę?? rozumiem że to zasłufa większej powierzchni grzałki?
Jeżeli jednak dobrze rozumuję to grubszy knot = więcej LQ cieńszy knot jest go mniej więc jak z transportem LQ - cieńszy szybciej ciągnie towar??
czy przy takiej "cienkiej" konfiguracji pozwoli to na łapanie bucha za buchem?? - pewnie musiałbym to sam sprawdzić ale może ktoś już próbował i odpowie?
Awatar użytkownika
By Wąski
#842851
Też cały czas chodzi mi po głowie, jaka jest zaleta microcoilsa? Lepszy smak kosztem mniejszej chmury? Bo że będzie mniejsza, to wydaje się o3wiste...
A dlaczego smak miałby być lepszy? Niższa temperatura grzałki? Taż to wystarczy pobawić się w zmniejszanie mocy... :mrgreen: Jak nie ma kicka, robi się to zwiększając długość grzałki i już.
Te wszystkie zabawy z watami, voltami, ohmami, transportem i powierzchniami grzewczymi, to zmiana temperatury grzałki i powierzchni odparowywania - nic więcej.
Bo ja wiem?!
Awatar użytkownika
By mdf
#842861
Z ciekawości zastosowałem taką grzałeczkę w RSST. Knot wyszedł grubości niecałych 2mm, mesh 200, grzałka 6 lub 7 zwojów FeCrAl 0.30mm x 0.15mm, 1,7 Ω. Po połowie zbiorniczka mogę stwierdzić, że jest dobrze a nawet bardzo dobrze. Transport świetny, smak również, chmura duża. Na Vamo już od 6W można spokojnie chmurzyć. Warto sprawdzić.
Awatar użytkownika
By noman1
#842866
Barjavel pisze:czy przy takiej "cienkiej" konfiguracji pozwoli to na łapanie bucha za buchem??

Raczej wątpię.
Zrobiłem podobnie na gienku tytanowym. Malutki to gienek i otwór także mikry.
Knot (na oko) ok 1 mm, 6 zwojów 0,25 A1, 1,8 Ohm, smakuje bardzo dobrze, na 4V dymi tak sobie, transport...... jest ok przy małych przerwach na buchy.


esdoen pisze:Średnica grzałki 2,5mm - sznur ekowool 2mm złożony na dwa.... Po dwóch buchach zaczyna bobrzyć, więc pewnie transport leży ....

Zwykła grzałka:
Ekoowool wyrabia jesli jest gruby knot, 4x 2mm, 4 zwoje 0,25 i nie ma prawa być bobra, lq to 70%VG ;)

Może to działa tylko na bawełnie, bo na pewno inne sznurki nie zdążą z transportem, jesli to ma dobrze dymić, biorąc bucha za buchem.

Gruby knot=duży magazyn lq, który wystarczy na kilka buchów, więc płyn zdąży napłynąć, cienki knot........
Awatar użytkownika
By mdf
#842881
Też próbowałem na takim ok 1 mm i transport niestety kulał. Na troszkę grubszym knocie powinno być ok. U mnie na średnicy ok 1,8 mm transport jest świetny, bez żadnego przechylania i z zatkanym wlewem. Przed chwilą wsadziłem linkę 2mm 7x7 niestety transport aż za duży, jarać da się tylko w pionie. Skończył mi się mesh i drut więc kombinować będę kiedy indziej.
Awatar użytkownika
By okrzemek
#842884
pol pisze:
okrzemek pisze:Zrobilem do tridenta microcoila. 10 zwojow kanthal a1 0,32 na srubokecie do goldiboxa. W to wysunąłem sznurek 2,5 mm. Piekny smak i chmura. Nie osusza tak fajnie jak grzalka nawinieta bezposrednio na sznurze. Boberek pojawia sie wczesniej.
tak czy siak rozwiazanie rozwojowe.

Za gruby sznurek.


Jak za gruby *BOJE SIE* ? Luzno chodzi w grzałce. Nawloklem go jak nitke i igle.
Awatar użytkownika
By xacax
#842899
IGO-L, 8-9 zwojów wąskiej taśmy z edym'u, oporność 1.7, bawełna...
Jest... Fajnie! W kwestii smaku muszę powiedzieć że jest bardzo dobrze, niczym dobrze zrobiona grzałka na meshu. Niestety trzeba robić przerwy pomiędzy buchami, a tego niestety nie lubię, ale... temat na pewno rozwinę układając kolejną grzłkę właśnie na meshu bo efekty przyznam że pozytywnie mnie zaskoczyły.
Awatar użytkownika
By gooflak
#842947
Zrobiłem do Bully Next (Cobra mini) z rozwierconym otworem na 2.7 mm.
Drut kanthal 0.2 z 9,10 zwojów nawiniętych na szpilce do szaszłyków (średnica ok. 1.16 mm).
Faktycznie mikro.
Opór wyszedł 2 Ohm, zaś wewnętrzna średnica grzałki tak z 1.2 mm i taki też knocik się zmieścił.
Dodatkowy rulonik z mesha wciśnięty w otwór pod knot (po co ja go rozwiercałem :? ).
Wysokość grzałki ok. 2 mm.
Zero hotspotów, odkręcony wlew, transport przyzwoity,nie bobrzy, palenie raczej w poziomie.
Wszystko jest i smak i chmura i kop.
Wapuje się to naprawdę fajnie (2 Ohmy - napięcie 4.2 V) i dwa baniaczki od wczoraj wieczór opróżnione.

I nareszcie na eVicu z meshem można kopcić *SMOKEKING* .

Uuuu... jest dobrze :D !
Awatar użytkownika
By okrzemek
#842991
Na zapytania czym tu się ekscytować odpowiem - niczym.
Po prostu kolejny sposób, na dodatek fajny i bardzo, bardzo prosty na ogarnięcie mesha (na dodatek na sznurku też daje fajne rezultaty).
Jak wchodziła linka stalowa to też się dużo ludzi stukało w głowę, a teraz linka ma wielu zwolenników.

Ukręciłem setup pod Arashi mini:

Obrazek

Otwór na knot 2 mm, grzałka kręcona na wiertle 2mm, 10 zwojów kanthal a1 0,32mm. Oporności nie znam, ale kis pozwala kręcić dosyć wysoko, obstawiam 1,3-1,4Ohm. Zresztą pomiar linijką analogicznej długości drutu pokazuje 1,4Ohm.
Knot grubszy od tego z filmiku Scotta, ma 2mm, słomka.
Tak łatwo mi się grzałek na meshu nie robiło nigdy. Siatki nawet nie umyłem, uciąłem pasek szerokości 1,5cm, żadnej oksydacji, nic, wsunąłem na ciasno w wkęconą w parownik i ułożoną grzałkę, chwilka klikania na kisboxie i pięknie świeci cała od środka.
Żadnego układania grzałki, walki z upierdliwym hotspotem, to się robi samo.
Odnoszę wrażenie, że porównywalną chmurkę uzyskuje się na niższym napięciu, na napięciach do których jestem przyzwyczajony smak jest troszeczkę przepalony, jak przy za małym airhole.

Kolejna próba:
w środek knota wsunąłem linkę 1,5mm, żeby zwiększyć bufor na liquid chociaż nie jestem przekonany czy jest to potrzebne, bo knot z samego mesha nadążał z transportem. Odczucia generalnie podobne. Też nie mam problemu z bobrem.

Moim zdaniem jak ktoś ma problem z ogarnięciem grzałki na meshu i pozbyciem się hotspotów to jest to fajna metoda, bo jest banalnie prosta. Cały setup to chwilka, nie ma problemu z hotspotami, przebiciami, świecącymi odcinkami do pinów. Banał.
Fakt, że prościej to ogarnąć na grubym drucie, bo grzałkę można męczyć wciskając knot i nic się nie rozjedzie.
Uważam, że temat jest rozwojowy i trochę pomęczę takie setupy.
By esdoen
#842995
noman1 pisze:Zwykła grzałka:
Ekoowool wyrabia jesli jest gruby knot, 4x 2mm, 4 zwoje 0,25 i nie ma prawa być bobra, lq to 70%VG ;)

Może to działa tylko na bawełnie, bo na pewno inne sznurki nie zdążą z transportem, jesli to ma dobrze dymić, biorąc bucha za buchem.

Gruby knot=duży magazyn lq, który wystarczy na kilka buchów, więc płyn zdąży napłynąć, cienki knot........


Hm, dzięki, spróbuję :D Może na Spheroidzie 2x2mm będzie działać lepiej niż na RDA (bo na zwykłych grzałkach właśnie takiego sznura używam). Albo po prostu pokombinuję ze sznurkami bawełnianymi, bo podoba mi się smak liquidu z bawełny.

Tamten setup zmieniłem, pakując watę dookoła (szalone pomysły - podkradzione z http://imgur.com/a/wUvxV), i zaczęło kopcić nawet lepiej (pewnie wata dotykająca grzałki też zaczęła parować), i transport się poprawił, bo Ekowool zaczął ściągać z waty obok.

W przyszłym tygodniu przyjdą mi dwa nowe zwoje drutu (0,25 i 0,3), to będę eksperymentował dalej ze średnicami :)
Awatar użytkownika
By Mutango
#843010
Hmm... dotychczas myślałem, że takie mikrogrzałki to raczej tylko do dripperów (ze względu na transport). Ale widzę że ludzie kombinują.. :shock:
Awatar użytkownika
By Lutor
#843016
nic nowego i odkrywczego,
zmniejszyli grzałki bo chcieli zejść z oporem zachowując walory smakowe dużych grzałek przy mniejszych oporach, wszystko to już było nic nowego i odkrywczego dla starszych vaperów, nowość dla tych co tylko mieli kontakt z gienkami z grzałkami poniżej 1oma i 3 zwojami
ta "nowość" od 2 lat stosowana przez niektórych w gtanku
co do sznura to samo każdy mający rda eksperymentował z grzałkami
by podołać z transportem na sznurku wystarczy zrobić ją na normalnym sznurku 2x 2mm, dać 2 grzałki po 10-12 zwojów drut 0,2 i jest to samo bez problemów z transportem

dla mnie odgrzewany kotlet to całe zamieszanie
Awatar użytkownika
By krawatos
#843023
Lutor pisze:nic nowego i odkrywczego,
zmniejszyli grzałki bo chcieli zejść z oporem zachowując walory smakowe dużych grzałek przy mniejszych oporach, wszystko to już było nic nowego i odkrywczego dla starszych vaperów, nowość dla tych co tylko mieli kontakt z gienkami z grzałkami poniżej 1oma i 3 zwojami
ta "nowość" od 2 lat stosowana przez niektórych w gtanku
co do sznura to samo każdy mający rda eksperymentował z grzałkami
by podołać z transportem na sznurku wystarczy zrobić ją na normalnym sznurku 2x 2mm, dać 2 grzałki po 10-12 zwojów drut 0,2 i jest to samo bez problemów z transportem

dla mnie odgrzewany kotlet to całe zamieszanie

Nic nowego, stare jak świat i tego typu komentarze niewiele wnoszące do tematu moglibyście sobie darować. Dla tych co sobie teraz kręcą, łącznie ze mną, to nowy krok w epaleniu a i tak wszystkim chodzi o pogoń za idealnym smakiem lub kolejny pomysł do dłubania. Stare to czy nowe, a jakie to ma znaczenie ja się pytam?
Awatar użytkownika
By Suit
#843028
Wczoraj ukręciłem sobie grzałkę na tridenta z ekowool silica i 10 zwojów 0,30 i powiem że pali bardzo fajnie jednak ten sznureczek ma to do siebie że dobrze wchłania liquid ale potrafi ładnie przyboberkować więc taki setup na dripera średnio mi odpowia .

Na meshu działa bez zarzutów , wrzuciłem sobie do mini dida 9x 0,30(nawijane na śrubokręcie ) na prowizorycznie zaoksydowany knot z siatki 400 , transport jest bardzo dobry jak i w smaku tak i w chmurce , nie ma męczenia się z hot-spotami i przepalonym , pourywanym meshem . Z chęcią zrobię sobie dla testów parę innym setupów microcoil'a bo naprawdę warto eksperymentować :)
Awatar użytkownika
By okrzemek
#843043
Lutor pisze:nic nowego i odkrywczego,
zmniejszyli grzałki bo chcieli zejść z oporem zachowując walory smakowe dużych grzałek przy mniejszych oporach, wszystko to już było nic nowego i odkrywczego dla starszych vaperów, nowość dla tych co tylko mieli kontakt z gienkami z grzałkami poniżej 1oma i 3 zwojami
ta "nowość" od 2 lat stosowana przez niektórych w gtanku
co do sznura to samo każdy mający rda eksperymentował z grzałkami
by podołać z transportem na sznurku wystarczy zrobić ją na normalnym sznurku 2x 2mm, dać 2 grzałki po 10-12 zwojów drut 0,2 i jest to samo bez problemów z transportem

dla mnie odgrzewany kotlet to całe zamieszanie


Wiem, że stare, miałem takie coś w oryginale w DRA3, zawsze cię zastanawiałem co to było i dlaczego tak kiepsko działało. Teraz już wiem i sobie parowniczek przewinę tak jak "poeta miał na myśli".
GTanka mam, przekopałem kiedyś cały wątek i czegoś takiego nie znalazłem, a idea fajna pomimo, że odgrzewany kotlet i właśnie GTank od razu przyszedł mi do głowy. Może masz jakiś optymalny setup, żebym nie musiał szukać?
Mam jedno przemyślenie - z tym zejściem z oporem to mi nie do końca pasuje, ukręciłem już kilkanaście różnych setupów i opór zawsze wychodzi mi wyższy niż przy "gienku z grzałkami poniżej 1oma i 3 zwojami", natomiast pomimo wyższego oporu fajnie kopci na małym napięciu.
No i jeszcze jedno, grzałki które kręcę wg tej metody na pewno nie są mniejsze niż "tradycyjne", powiedziałbym, że są większe :)
przykład:
Obrazek
Awatar użytkownika
By Lutor
#843128
okrzemek
nigdy nie byłem zwolennikiem grzałek 1 omowych,
w gtanku mam przy drucie 0,22 tych zwojów 8, więcej już mi się nie mieści opór mam 1,6 oma
siatka 400 i nie kombinuje z formą praktycznie zawsze jest to ten sam koślawy trapez o podstawie dł 3cm, po zwinięciu knot ma 1,3-1,4mm średnicy


co do fotki mam identyczne właśnie również nie są mniejsze bo nie widzę potrzeby,

robiąc mniejsze na igle/ wiertle 1-1,2 mm i przewlekając później przez nie sznur ciężko uzyskać dobry transport
taka grzałka zdaje egzamin tylko w gienku na lince lub siatce

co do sformułowania zejście z oporem
chodziło mi że zmniejszamy opór grzałki zmniejszając jej średnice przy większej ilości uzwojenia, mierząc opór może nam wyjść to samo lub więcej ale dostaliśmy np 5-8 dodatkowych uzwojeń
Awatar użytkownika
By krzych.s
#843194
Lutor pisze:co do sformułowania zejście z oporem
chodziło mi że zmniejszamy opór grzałki zmniejszając jej średnice przy większej ilości uzwojenia, mierząc opór może nam wyjść to samo lub więcej ale dostaliśmy np 5-8 dodatkowych uzwojeń

I jak myślisz, co to powoduje, skoro całkowita długość drutu jest w Twoim przypadku identyczna? Wtedy nie masz żadnych "dodatkowych uzwojeń" tylko inny kształt grzałki. No chyba, że bierzesz pod uwagę jej indukcyjność to tak, to chyba jedyne co może ulec zmianie w takim przypadku :D
Awatar użytkownika
By noman1
#843341
esdoen pisze:Po co?
W ten sposób standardowo zwiększa się powierzchnia kontaktu grzałki z liquidem, co niesie pozytywne rezultaty.)

Chyba za mało napisałeś, mam pytanie:
mając dwa identyczne kawałki drutu, jeden nawijamy na średnicy 1mm a drugi na średnicy 2mm,
która grzałka będzie miała większą powierzchnię grzania ?

Nie chodzi tylko o to żeby pozostawić taką samą rezystancję i tylko zmniejszyć średnicę grzałki, bez zmiany mocy to tylko może pogorszyć.

Moje wnioski są takie:
Nawijamy raczej grzałki o większej oporności (nie 1 Ohm), zwoje muszą byc bardzo blisko siebie, dzięki temu powierzchnia transportująca liquid nagrzewa się równomiernie i mocniej niż przy rozrzuconych zwojach, dzieki temu możemy zmniejszyć moc - stąd rezystancja może być większa.
Większa rezystancja = więcej zwojów = wieksza powierzchnia grzania.
Mniejsza moc zapobiegnie gotowaniu liquidu, dlatego smak może być lepszy.

Już dawne temu Taywoy postawił pytanie:
Jak zatem zwiększyć ilość pary nie zwiększając drastycznie dostarczonej mocy?

http://tayvoy.com/grzalka-dwuwarstwowa/
Awatar użytkownika
By pol
#843382
okrzemek pisze:
pol pisze:
okrzemek pisze:Zrobilem do tridenta microcoila. 10 zwojow kanthal a1 0,32 na srubokecie do goldiboxa. W to wysunąłem sznurek 2,5 mm. Piekny smak i chmura. Nie osusza tak fajnie jak grzalka nawinieta bezposrednio na sznurze. Boberek pojawia sie wczesniej.
tak czy siak rozwiazanie rozwojowe.

Za gruby sznurek.


Jak za gruby *BOJE SIE* ? Luzno chodzi w grzałce. Nawloklem go jak nitke i igle.

Jak udało Ci się wcisnąć sznurek 2.5 do spirali o wewnętrznej średnicy 1mm?
Awatar użytkownika
By krokodylowy
#843390
Eksperyment na meshu wykonany.
Nie wiem czy w przypadku tak ciasno zrolowanego knota jest rożnica pomiędzy meshem 200 a 400.Faktem jest na pewno,że precyzja rolowania na znaczenie ( knot 1mm, 10 zwojów 0,25,mechanik)
Koniec końcow na 200 tce zapodanej do aga-s jest możliwie,ale bez rewelacji.
Może ma to sens w przypadku g-tanka i pochodnych.Górnego gienka trzeba by trzymać do góry nogami, żeby porządnie wapować.
Nie wykluczam też ,że mógłbym zapewnić kapkę lepszy transport,ale potencjału tu nie widzę specjalnie.
Awatar użytkownika
By okrzemek
#843397
Jak udało Ci się wcisnąć sznurek 2.5 do spirali o wewnętrznej średnicy 1mm?


To śrubokręt od Goldiego ma 1mm? Sznurek dosyc swobodnie sie przesuwał.

teraz mam grzalki krecone na wiertle 2,4 mm i przez to przeciagniety sznur 2,5 mm złożony na pół. Jest cisano, chmura i smak super. Gdzies wyzej dalem zdjecie.
Awatar użytkownika
By pol
#843408
okrzemek pisze:
Jak udało Ci się wcisnąć sznurek 2.5 do spirali o wewnętrznej średnicy 1mm?


To śrubokręt od Goldiego ma 1mm? Sznurek dosyc swobodnie sie przesuwał.

teraz mam grzalki krecone na wiertle 2,4 mm i przez to przeciagniety sznur 2,5 mm złożony na pół. Jest cisano, chmura i smak super. Gdzies wyzej dalem zdjecie.

To Ty robisz MicroCoil na 2.4mm?
Nawiń na igle 1-1.2mm

Na tazie robisz coś co nie ma nic wspólnego z MicroCoil.
Awatar użytkownika
By pol
#843433
noman1 pisze:@pol, a jakie to ma znaczenie czy nawinie taki sam kawalek drutu na 1mm czy na 2mm, powierzchnia grzania bedzie taka sama.

Ma znaczenie, bo inny sznurek i inny transport.
Czy taka sama długość spirali będzie z 10-13 zwojów na średnicy wewnętrznej 1mm i przy tej samej długości drutu na średnicy wewnętrznej 2mm?
Wg Twych wyliczeń powierzchnia grzałki nawiniętej tą samo długością drutu na średnicy 4mm będzie też taka sama, ale czy to nadal będzie zasada MicroCoil?
Ostatnio zmieniony 30 sie 2013, 23:29 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 28
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.