EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1806689
Z niewielkim, acz nadal modnym poślizgiem prezentuje list otwarty do posłów i senatorów RP. Tym razem zamiast standardowej poczty użyjemy wyłącznie kanałów komunikacji elektronicznej. Powody są dwa:

1. Nie sram pieniędzmi i kolejne poświęcenie minimalnej krajowej mi się nie uśmiecha,
2. Ostatnim razem gdy listy były wysyłane tradycyjnie odzew był i tak niewielki.

Tym razem liczymy również na nieco większe zaangażowanie po stronie waperów. Co należy zrobić?
1. Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych (np. Facebook) upewnij się, że grupy branżowe do których należysz informują o akcyzie i ewentualnych działaniach. Jeśli nie, zareaguj!
a) Poinformuj administratora grupy - może tłuk nie wie co się wokół niego dzieje.
b) Jeśli to nie działa przekaż tą informację do jak najszerszego grona odbiorców, gdy kolejne osoby zaczną opuszczać grupę zapewne tłuk się ocknie.
2. Napisz do lokalnych polityków (tych wybranych do sejmu i senatu z Twojego okręgu wyborczego). Możesz śmiało korzystać z listu otwartego, zarówno w całości jak i z jego fragmentów. A jeśli nie czujesz się dobrze w pisaniu poczekaj do końca tygodnia, szykuje się mała pomoc dydaktyczna. Jeśli nie wiesz kto jest posłem / senatorem z Twojego okręgu pomocnym okaże się ten link:
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/poslowie_okregi.xsp
3. Polub / udostępnij wpisy dotyczące akcyzy, 80% waperów nadal nie wie co się szykuje. A większość z tych którzy wiedzą nie zdają sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji.
4. Jeśli wychodzisz z założenia, że "jakoś to będzie", "damy sobie radę", "nie warto nic robić" to idź proszę być głupim gdzie indziej.

List otwarty społeczności użytkowników elektronicznych papierosów do posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowni Państwo,

Już wkrótce odbędzie się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, projekt tym razem dotyczy przede wszystkim elektronicznych inhalatorów nikotyny (e-papierosów) oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych. Po raz kolejny Ministerstwo zignorowało głos społeczeństwa i rynku proponując zmiany które będą miały nieodwracalne skutki. Dlatego prosimy o zapoznanie się z niniejszym listem i wprowadzenie do ustawy odpowiednich poprawek.

Tak nagła podwyżka akcyzy jak zakłada ustawa nigdy nie nastąpiła na rynku wyrobów tytoniowych, w przypadku których wzrost ceny był rozłożony na wiele lat. W przypadku elektronicznych papierosów Ministerstwo Finansów proponuje prawie dwukrotne zwiększenie ceny płynów do uzupełniania z dnia na dzień, a w przypadku baz nikotynowych akcyza spowoduje nawet czterokrotny wzrost cen. Całkowicie irracjonalnym jest podejście Ministerstwa Finansów do płynów bez nikotyny, przez które ta sama litrowa butelka gliceryny farmaceutycznej, która w sklepie kosmetycznym czy aptece kosztuje obecnie 20PLN, w sklepie z elektronicznymi papierosami kosztować będzie blisko 900PLN. Ta kolosalna dysproporcja bierze się ze ślepej wiary Ministra Janczyka, że płyn bez nikotyny jest substytutem tradycyjnego papierosa.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podkreślił, że w tym przypadku "akcyza ma znaczenie zdrowotne i kontrolne wobec przepływu towarów, a osiągnięcie przychodów budżetowym nie jest głównym celem proponowanych zmian", należy więc zadać sobie pytanie skąd ten całkowity brak elastyczności po stronie Ministerstwa Finansów.

Przypominamy, że z dniem 8 września 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wdrążająca zapisy tzw. dyrektywy tytoniowej. Nowelizacja nałożyła na podmioty wiele nowych obowiązków i zakazów. Wiele firm nie będąc w stanie sprostać nowym wymaganiom zrezygnowało z prowadzenia dalszej działalności. Pozostałe na rynku przedsiębiorstwa poniosły znaczne koszty związane z procedurą zgłoszeniową i kosztownymi badaniami. Tak wiele zmian w tak krótkim okresie czasu nie sprzyja rozwojowi żadnej branży. Przykład Włoch który w ocenie skutków regulacji przytacza Ministerstwo Finansów pokazuje dobitnie, że wprowadzenie tak nagle wysokiej stawki podatku akcyzowego prowadzi do zapaści rynkowej. Włoskie Ministerstwo Finansów z planowanych 86mln euro uzyskało zaledwie 5mln euro, a nagły spadek sprzedaży legalnych produktów doprowadził do zmniejszenia zysków z tytułu podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. W ostatecznym rozrachunku Państwo Włoskie straciło na wprowadzeniu podatku akcyzowego około 20 mln euro. Strat wynikających z utraty miejsc pracy w blisko 5 tysiącach zamkniętych punktów sprzedaży nie da się obecnie oszacować.

Dlatego postulujemy o wprowadzenie następujących poprawek:

1. Ujednolicenie definicji płynu do uzupełniania papierosów elektronicznych z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, a także zachowanie brzmienia definicji papierosa elektronicznego zgodnego ze wzmiankowaną ustawą. Jednolitość definicji w aktach prawnych jest istotą każdego sprawnie działającego systemu prawnego.
Proponowane brzmienie definicji:

płyn do papierosów elektronicznych - płyn zawierający nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;

2. W przypadku płynów z nikotyną - obłożenie ich stawką zerową w pierwszym roku, co pozwoli dostosować się producentom i dystrybutorom do nowych zasad, a pracownikom zdobyć wymagane kwalifikacje. Jak również pozwoli Wytwórni Papierów Wartościowych na przygotowanie odpowiednich znaków akcyzy. Następnie sugerujemy stopniowy i zrównoważony wzrost akcyzy, zdaniem niektórych ekspertów jednorazowa podwyżka nie powinna przekraczać 0,10PLN za ml (czyli 1PLN za butelkę). Należy tutaj podkreślić, że wprowadzony okres przejściowy dla znakowania produktów znakami akcyzy nie jest wynikiem ustępstw Ministerstwa Finansów wobec branży, podyktowany jest on wyłącznie brakiem technicznych możliwości przygotowania znaków akcyzy w tak krótkim czasie jak założyło pierwotnie Ministerstwo.

3. W przypadku płynów bez nikotyny - w celu zachowania wysokich standardów kontrolnych których znaczenie podkreślał Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów sugerujemy obłożenie ich zerową, niewzrastającą stawką akcyzy, pozwoli to na zachowanie wysokich standardów kontroli (produkcja w składach akcyzowych), przy jednoczesnym braku niepotrzebnych utrudnień dla konsumentów oraz niepotrzebnych rozgraniczeń tych samych produktów ze względu na miejsce ich nabycia. Bezskuteczna walka z dopalaczami którą Ministerstwo Zdrowia toczy od wielu lat, pokazuje że takie wybiórcze traktowanie prowadzi wyłącznie do powstawania kolejnych patologii, bez przełożenia na realny poziom ochrony zdrowia.

Proponowane brzmienie definicji:

beznikotynowy płyn do papierosów elektronicznych - płyn niezawierający nikotyny, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;

4. Uważamy również, że zaproponowane przez Ministerstwo Finansów kwoty w art. 48 ust. 3 pkt. 1a oraz 4a pkt. 4 są stanowczo zbyt wysokie. Kwota 7mln PLN dla działalności polegającej wyłącznie na magazynowaniu lub przeładowywaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w innym składzie podatkowym powinna zostać określona na poziomie równym z nowatorskimi wyrobami tytoniowymi. tj. 1.8mln PLN, a kwota 350mln PLN dla operatora logistycznego powinna zostać zmniejszona proporcjonalnie do wielkości rynku (kwota 350mln PLN jest obecnie ustalona dla wyrobów tytoniowych).

5. Ponadto postulujemy o dostosowanie przepisów akcyzowych do już obowiązującego w Polsce od wielu lat zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim, poprzez zmianę zapisu: "który ukończył 17 lat", na: "który ukończył 18 lat" - za każdym razem gdy tak owy występuje w ustawie. Tłumaczenie Ministerstwa iż "obecnie funkcjonujące przepisy w tym zakresie dot. innych wyrobów akcyzowych przewidują wiek 17 lat, pozostając przy tym spójnymi z innymi przepisami podatkowymi np. regulacjami VAT w powyższym zakresie" jest całkowicie bezpodstawne. Prawo, aby było czytelne dla obywatela, powinno być spójne, a wprowadzane przez Ministerstwo Finansów dla własnej wygody rozdziały zaburzają tą spójność.

Społeczność osób użytkujących elektroniczne inhalatory nikotyny (pot. e-palacze / waperzy).


Już standardowo link do FB:
https://www.facebook.com/forumepapieros ... 3689206643
Like / Share mile widziane w ilościach hurtowych.
By Krasnal45
#1806729
Dla ułatwienia śląskich osłów wsadzam, bez rozbijania na partie. Słać trza do wszystkich.

Okręg wyborczy nr 27 (Bielsko-Biała)

Falfus Jacek, PiS
Jachnik Jerzy, Kukiz15
Matuszny Kazimierz, PiS
Nykiel Mirosława, PO
Pępek Małgorzata, PO
Pięta Stanisław, PiS
Puda Grzegorz, PiS
Suchoń Mirosław, N
Szwed Stanisław, PiS

Okręg wyborczy nr 28 (Częstochowa)

Burzyńska Lidia, PiS
Gawron Andrzej, PiS
Giżyński Szymon, PiS
Głębocki Konrad, PiS
Jaskóła Tomasz, Kukiz15
Leszczyna Izabela, PO
Rozpondek Halina, PO

Okręg wyborczy nr 29 (Gliwice)

Budka Borys, PO
Dziuk Barbara, PiS
Głogowski Tomasz, PO
Golbik Marta, PO
Gonciarz Jarosław, PiS
Kobyliński Paweł, N
Pyzik Piotr, PiS
Szarama Wojciech, PiS
Szumilas Krystyna, PO

Okręg wyborczy nr 30 (Rybnik)

Gadowski Krzysztof, PO
Glenc Teresa, PiS
Janik Grzegorz, PiS
Kloc Izabela, PiS
Krząkała Marek, PO
Lenartowicz Gabriela, PO
Matusiak Grzegorz, PiS
Sitarski Krzysztof, Kukiz15
Sobierajski Czesław, PiS

Okręg wyborczy nr 31 (Katowice)

Borys-Szopa Bożena, PiS
Długi Grzegorz, Kukiz15
Kołodziej Ewa, PO
Król Wojciech, PO
Pietraszewska Danuta, PO
Polaczek Jerzy, PiS
Rosa Monika, N
Sośnierz Andrzej, PiS
Tobiszowski Grzegorz, PiS
Tomczykiewicz Tomasz, PO
Wójcik Marek, PO
Wójcik Michał, PiS
Zembala Marian, PO

Okręg wyborczy nr 32 (Sosnowiec)

Andzel Waldemar, PiS
Bańkowski Paweł, PO
Chrobak Barbara, Kukiz15
Dolniak Barbara, N
Malik Ewa, PiS
Małecka-Libera Beata, PO
Nemś Anna, PO
Starzycki Dariusz, PiS
Warwas Robert, PiS
Awatar użytkownika
By bulit73
#1806955
LogerM pisze:Jeśli nie wiesz kto jest posłem / senatorem z Twojego okręgu pomocnym okaże się ten link:


@LogerM podał do sejmu a tu jest do senatu:

http://www.senat.gov.pl/sklad/senatorow ... -wyborcze/
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.