EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1443630
Kilka słów komentarza:
List dotyczy tego 'artykułu': http://www.polgrp.org.pl/1744/e_papierosy_jak_dopalacze" onclick="window.open(this.href);return false;
Może i trochę ostro, ale i tak nie odzwierciedla to tego co cisnęło się nam na usta. Stowarzyszenie, którego wiceprezesem jest nie kto inny jak Tadeusz Orłowski*, a które powinno podejmować działania zmierzające do zmniejszenia zagrożenia nowotworami płuca nie powinno podchodzić tak lekko do produktów których celem jest ograniczenie palenia tytoniu. Tym bardziej nie powinno chwytać się nieczystych zagrań aby z takimi produktami walczyć. Jest pewna nieprzekraczalna granica, a Tadeusz Orłowski przekroczył ją o milę. Nie wiem czy to parcie na szkło, zwykła bezmyślność, czy też coś jeszcze gorszego, nie ważne. Roztrząsać nie będziemy.

Jako że stowarzyszenie nie podaje maila do kontaktu (jedynie mail do firmy zajmującej się w ich imieniu kontaktem z mediami) list zostanie wysłany również tradycyjnie. Jego publikacja w sieci już się rozpoczęła, osoby korzystające z mediów społecznościowych zachęcamy do udostępniania wpisu (wpis zaraz ukaże się również na naszym fanpage'u).

*celowo pomijam tytuły naukowe - osoba wykształcona, mająca w środowisku pewien autorytet powinna opierać się na naukowych faktach, a do problemu podchodzić całościowo, a nie wybierać to co wygodne tylko po to aby brylować w mediach.

------------- koniec komentarza -------------

LIST OTWARTY DO ZARZĄDU STOWARZYSZENIA POLSKA GRUPA RAKA PŁUCA

Z wielkim rozgoryczeniem przeczytaliśmy, opublikowany na łamach elektronicznego serwisu Polskiej Grupy Raka Płuca w dniu 31 lipca 2015, artykuł zatytułowany "E-papierosy jak dopalacze?". Jako byli palacze stanowczo sprzeciwiamy się temu, aby stowarzyszenie, którego statutowym celem jest wspieranie walki z rakiem płuca, opierając się wyłącznie na medialnych pogłoskach podawało opinii publicznej sprzeczne z wynikami badań naukowych informacje na temat produktu który być może wielu z nas uratował życie. Wypowiedź prof. Tadeusza Orłowskiego, na której bazuje artykuł, oparta została wyłącznie o prywatne przypuszczenia, nie jest poparta faktami naukowymi czy też wynikami badań, została powielona w rozmaitych publikacjach którym daleko do naukowej rzetelności. Stowarzyszenie które realizować powinno swój cel statutowy również poprzez podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia zagrożenia nowotworami płuca, powinno opierać się na faktach naukowych, a nie doniesieniach medialnych w prasie brukowej i niezweryfikowanych wynaturzeniach osób w mediach występujących. Choć długofalowe używanie elektronicznych papierosów nie jest znane to sam fakt iż podczas ich użytkowania nie wydzielają się substancje smoliste, a ilość substancji rakotwórczych utrzymuje się na poziomie zbliżonym do powietrza atmosferycznego w większym mieście powinny skłonić stowarzyszenie Polska Grupa Raka Płuca do głębszej refleksji co do swojego stanowiska wobec tych urządzeń. Dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacjami naukowymi, światowej klasy specjalistów z polskich i zagranicznych instytutów badawczych, spośród których kilka najważniejszych przedstawiamy poniżej, a wnioski jakie Państwo z ich lektury wyciągną prosimy skonfrontować z rzeczonym artykułem.

1. Tayyarah Gerald A. Long - Lorillard Tobacco Company, „Comparison of select analytes in aerosol from e-cigarettes with smoke from conventional cigarettes and with ambient air”, Regulatory Toxicology and Pharmacology (2014).
2. Bush D, Goniewicz ML, „A pilot study on nicotine residues in houses of electronic cigarette users, tobacco smokers, and non-users of nicotine-containing products”, PubMed.gov (2015).
3. Jan Czogala, Maciej L. Goniewicz, Bartlomiej Fidelus, Wioleta Zielinska-Danch, Mark J. Travers, Andrzej Sobczak, „Secondhand Exposure to Vapors From Electronic Cigarette”, Nicotine & Tobacco Research, Volume 16, Number 6 (June 2014).
4. Peter Hajek, Jean-François Etter, Neal Benowitz, Thomas Eissenberg, Hayden McRobbie, „Electronic cigarettes: review of use, content, safety, effects on smokers and potential for harm and benefit”, Society for the Study of Addiction (2014).
5. Riccardo Polosa, „A fresh look at tobacco harm reduction: the case for the electronic cigarette”, Harm Reduction Journal (2013).
6. Konstantinos E. Farsalinos, „Characteristics, Perceived Side Effects and Benefits of Electronic Cigarette Use: A Worldwide Survey of More than 19,000 Consumers”, Int. J. Environ. Res. Public Health (2014).
7. Royal College of Physicians, Statement on e-cigarettes: „What you need to know about electronic cigarettes”, http://www.rcplondon.ac.uk" onclick="window.open(this.href);return false;, London. 14 June 2014.


W załączeniu przesyłamy również ulotkę zawierającą najważniejsze informacje dotyczące elektronicznych papierosów. Została ona przygotowana przez byłych palaczy tytoniu którzy całkowicie zaprzestali palenia tytoniu dzięki elektronicznym papierosom właśnie.

Przedstawiciele społeczności osób użytkujących e-papierosy
(pot. e-palaczy / waperów).

Załączniki: lm/ulotka.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Publikacja online: http://vnfo.eu/list-otwarty-do-zarzadu- ... aka-pluca/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pyro rdta nie styka z wismec dna200

Witam, kupiłem pyro rdta do wismeca dna200 ale gdy[…]

"Cyfry trzy" by MaiArt...

Temat przeniesiony z działu, w którym Regulamin n[…]

RTA 22 mm - najlepiej z Polski

Cześć, rozglądam się za nowym parownikiem na własn[…]

Witam. Przyjrzałem się tematom na forum i wybrałem[…]