EPF
Dział o bazach (PG/VG), shotach i solach.
Awatar użytkownika
By Haze
#1519648
Zostałem ostatnio poproszony o polecenie bazy "takiej żeby samogon wyszedł gęsty jak z USA" :mrgreen: No OK, wprawdzie nie jestem żadnym wielkim mieszaczem, ale trochę baz przećwiczyłem... Tylko jak to ocenić?? Bo określenia typu "gęsta", "luźna", "wodnista" itp. są dość, hmmm, nieprecyzyjne (mówiąc delikatnie). No a jak zapewne niektórzy z Was wiedzą ja muszę mieć wszystko pomierzone :mrgreen: :mrgreen:
Zacząłem więc czytać o właściwościach cieczy i wyszło mi, że gęstość to jedno, ale nie mniej istotna będzie dla nas też lepkość liquidu, decydująca jak będzie się on zachowywał w różnych parownikach.
No i teraz: gęstość można wyznaczyć dość łatwo bo jest to stosunek masy substancji do zajmowanej przez nią objętości, ale lepkość :? Tylko wiskozymetr, czyli kiepsko... Ale zaraz zaraz, zdaje się że większość z nas używa na codzień czegoś co można nazwać prawiewiskozymetrem :mrgreen: Tak, to strzykawka - stawiając "otwartą" strzykawkę do pionu i mierząc czas swobodnego wypływu liquidu uzyskamy coś w rodzaju pseudowiskozymetru. Z naciskiem na "pseudo" bo oczywiście nie ma tu mowy o jakichkolwiek pomiarach ilościowych, ale o jakościowych już prędzej - sposób wydaje się całkiem sensowny do pomiarów porównawczych, które planowałem.

No i tak też zrobiłem - przygotowałem stanowisko:

Obrazek

Na zdjęciu widać wszystkich zawodników, wszystkie bazy w okolicach 5-6mg, tylko od e-płynów 36-tka. Temperatura ~21 stopni.

Zadbałem żeby wszystkie liquidy spędziły co najmniej dobę w jednakowej temperaturze (jest ona KRYTYCZNA przy tym pomiarze), po czym wytrząsłem je solidnie, odczekałem minutę, napełniłem w miarę precyzyjnie strzykawki i jazda:



No i lekko się zdziwiłem bo różnic się spodziewałem ale nie aż takich:

Obrazek

Planowałem też zważyć to co wyleci ze strzykawek, ale jak widać na filmie trochę się przeliczyłem ze średnicą pojemników i niewiele z tego wyszło :( . Aczkolwiek po nakręceniu filmu zważyłem porządnie te objętości i nic ciekawego nie wyszło - rozrzut był pomiędzy 7-8,5 gr.

Osobiście otwieram tylko dyskusję powstrzymując się od ferowania jakichś zdecydowanych ocen, bo:
1. Najbardziej gęsta/lepka baza wcale nie musi być najlepsza. Np. w przypadku MaxVG PuRa poszła po bandzie (podobnie MaiArt 90VG) i ta baza jest właściwie niewapowalna na wszelkich tankach - transport na nich praktycznie nie istnieje. Baza dla ORTODOKSÓW :-) Ale za to 50/50 PuRy to jedna z lepszych baz dostępnych na rynku.
2. Również najmniej gęsta/lepka baza wcale nie musi być najgorsza - Inawery używałem baaardzo długo i byłem z niej całkiem zadowolony bo daje całkiem fajną chmurę, dopiero kiedy zacząłem drippować ta woda w składzie zaczęła mi jednak przeszkadzać.
3. Pamiętajmy też że bazy potrafią mieć inne atuty - np. Traveller DOSKONALE nadaje się do rozrabiania drogich, zagranicznych tytoniówek...
4. Oczywiście odnosząc skład baz Inawery do pozostałych zawodników to jej wyniki wyglądają dość dziwnie. I zaznaczę też: nie, nie pomyliłem Bio z VPG

PS. Zachęcam do własnych testów - wystarczy parę strzykawek :wink:
Awatar użytkownika
By ronin1412
#1519811
Haze pisze:...
4. Oczywiście odnosząc skład baz Inawery do pozostałych zawodników to jej wyniki wyglądają dość dziwnie. I zaznaczę też: nie, nie pomyliłem Bio z VPG
...

@Haze zwróć uwagę, że baza Inawery 70/30 to 70% glikolu i tylko 30% gliceryny, więc i tak wypada w Twoim teście całkiem nieźle *BOR* . Osobiście sam z niej korzystam i jestem bardzo zadowolony. Jakoś nigdy nie zależało mi na dużej lepkości, a przy większym udziale glikolu chociaż smaczek jest dla mnie bardziej wyrazisty.
Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1520218
@Haze, świetny i ciekawy test wyszedł, chciałbym napisać coś ciekawego, ale nie mam takich zapędów pomiarowych :mrgreen:. Ja używałem dość długo bazy Inavera (VPG+), również sobie chwaliłem, teraz używam głównie Pura, czasem Optimum, ale Pura Juice jest moim faworytem jeśli chodzi o bazy, z tym że preferuję gęstsze liquidy, dlatego też dodaję od siebie kapkę gliceryny no i też troszkę więcej aromatu :mrgreen:. Tutaj oczywiście zaczyna się problem z zapewnieniem transportu. W bardzo gęstych liquidach wyciek nie nastąpi od razu. Można wapować, wapować, wapować, włoży się moda do kieszeni, a jak wyciągnie to się okazuje że wszystko jest świetnie "nasmarowane", parownik, przycisk, spodnie i sama kieszeń też :mrgreen:.
Awatar użytkownika
By chudyhzd
#1520238
Ja używam baz inawery powersmoke i optimum. Tylko inawera u mnie w mieście jest dostępna więc wolę kupować stacjonarnie. Ja nie lubię gęstych liquidów. Kiedyś znajomy dał mi liquid z zampla 80%vg i miałem wielkie problemy z transportem. Dolałem trochę wody destylowanej i już było ok. 50/50 lub 40/60 pg/vg jest dla mnie najbardziej optymalne

-- 21 lis 2015, 17:29 --

ronin1412 pisze:
Haze pisze:...
4. Oczywiście odnosząc skład baz Inawery do pozostałych zawodników to jej wyniki wyglądają dość dziwnie. I zaznaczę też: nie, nie pomyliłem Bio z VPG
...

@Haze zwróć uwagę, że baza Inawery 70/30 to 70% glikolu i tylko 30% gliceryny, więc i tak wypada w Twoim teście całkiem nieźle *BOR* . Osobiście sam z niej korzystam i jestem bardzo zadowolony. Jakoś nigdy nie zależało mi na dużej lepkości, a przy większym udziale glikolu chociaż smaczek jest dla mnie bardziej wyrazisty.


A ty się przypadkiem nie pomyliłeś? Na zdjęciu widzę inawera bazę vpg 70/30 co oznacza, że ma 70 vg o 30 pg
Awatar użytkownika
By vincek
#1520351
Bardzo dobra robota! Nareszcie ktoś podszedł do tematu od tej strony :) jestem ciekaw jak by zachowywały sie bazy z TW w takim teście, ale to można już samemu porównać jak się ma takie odniesienie :)
Awatar użytkownika
By chudyhzd
#1520947
Luftmysza pisze:
chudyhzd pisze:Na zdjęciu widzę inawera bazę vpg 70/30 co oznacza, że ma 70 vg o 30 pg

http://www.inawera.com/vpg-7030-baza-mgml-p-1604.html
glikol 1,2 propylenowy
propylene glycol 1,2 ~ 70%

Faktycznie, bardzo przepraszam za pomyłkę.
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.