EPF


Awatar użytkownika
By yamaykee
#31757
zakładam ten temat w celu ostatecznego rozwiązania kwestii baterii w e-papierosach. Mam nadzieję, że z waszą pomocą, uda się stworzyć swojego rodzaju kompendium wiedzy o e-bateriach ;) Przyjmuję na początku jedno założenie - wszystkie akumulatorki w e-papierosach to ogniwa litowo-jonowe. jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

ponieważ wielokrotnie szukałem informacji w internecie na ten temat, przedstawię zebrane jak dotąd informacje.

1) akumulatorków litowo-jonowych nie formuje się (ani nie "formatuje")
2) ich doładowywanie nie obniża ich żywotności, a wręcz przeciwnie, ponieważ:
3) aku li-ion ulegają uszkodzeniu jeśli rozładują się poniżej 2,8V (elektornika w baterii e-peta nie powinna do tego dopuścić)
4) najbardziej możemy zaszkodzić naszym bateriom przechowując je w ciepłym miejscu (na słońcu w samochodzie np może nawet dojść do ich zapalenia). żeby być dokładnym to mrozu też nie lubią
5) baterie tracą pojemność z wiekiem, bez znaczenia czy są używane, czy nie. dla tego nie warto kupować akumulatorków na zapas. jeśli już nam się taki zapas zdaży przechowujmy je naładowane w ok 40% w chłodnym miejscu

Czekam na rzeczową polemikę i dyskusję

ps. używam słów bateria i akumulator zamiennie, bo w kontekście e-papierosów zwykło się mówić bateria na akumulator :)
Awatar użytkownika
By Bulba
#31760
Jest dokladnie tak jak piszesz.
Glodnych bardziej szczegolowej wiedzy na temat ogniw
odsylam na www.elektroda.pl oraz www.swiatelka.pl
By adse
#31777
Z tego kompendium można by wywnioskować, że doładowywanie co chwilę jest korzystne. A tak nie jest, bo także te ogniwa mają określoną żywotność (ilość cykli), i jest ona raczej mniejsza niż w starszych technologiach (np. NiMh - ponad 1000 cykli), wynosi ok. 300-600 cykli.
Gdyby doładowywać np. co godzinę, to w skrajnym przypadku można by zużyć baterie e-p w ciągu miesiąca. Ostrożnie więc z tym częstym doładowywaniem ;)
Awatar użytkownika
By wojan
#31780
Powiedzmy że nie znam się na bateriach i mogę podzielić się tylko doświaczeniem: bateria od dury ładowana co chwilę (co palenie) działa bez problemów już 3 miesiąc. Baterie DSE rozładowywane do "końca" (miga dioda) i ładowane trzymają z całą pewnością krócej.
Awatar użytkownika
By yamaykee
#31853
jeśli chodzi o ilość cykli to nie jest z tym tak źle

Obrazek
źródło: http://www.batteryuniversity.com/parttwo-36.htm

ten wykres dotyczy cykli pełny/pusty. bardzo chciałbym zobaczyć porównywalny dotyczący doładowywania (teoretycznie pojemność powinna spaść jeszcze mniej)

często ilość cykli zakodowana jest w elektronice baterii, aby zmusić klienta do zakupu nowego produktu. (co ciekawe baterie z zaprogramowanym zużyciem można regenerować resetując mikroporocesor baterii). mam nadzieje że nasi mali żółci bracia nie są jeszcze tak perfidni i przebiegli żeby stosować takie praktyki w e-petach.
By TheL
#32003
Co do cykli doładowania to jest tak że dla akumulatora liczą się bardziej PEŁNE CYKLE ŁADOWANIA niż CYKLE CZĘŚCIOWEGO DOŁADOWANIA,wbrew pozorom jeśli częściej dopuści się do sytuacji że bateria padnie na amen i zaczniemy ją ładować od "zera" to szybciej nam ona padnie niż byśmy ją doładowywali. Tak jest i w teorii i w praktyce.
Awatar użytkownika
By szczuro
#32006
TheL pisze:jeśli częściej dopuści się do sytuacji że bateria padnie na amen i zaczniemy ją ładować od "zera" to szybciej nam ona padnie niż byśmy ją doładowywali. Tak jest i w teorii i w praktyce.


a jak wyglada w takim przypadku kwestia z zabezpieczeniem baterii przed calkowitym rozladowaniem ?
wiekszosc urzadzen w tym e-p z tego co sie orientuje sygnalizuje o tym ze baterie nalezy podlaczyc doladowania jeszcze przed jej calkowitym rozladowaniem ?
By TheL
#32367
szczuro akumulatory takie jak w epetku nie rozładują się do końca jeśli ich nie zmusimy, jednak czym głębszy cykl ładowania tym dla baterii gorzej.
Awatar użytkownika
By lesmie
#33985
Wielu producentów zaleca pierwsze ładowanie akumulatorka litowo jonowego przedłużyć do 8, a nawet do 12 godzin, ale nie jest to konieczne. Takie przedłużenie ładowania daje to że akumulatorek uzyskuje wtedy pełną pojemność, jeśli się tego nie zrobi to akumulatorek może nie uzyskać po pierwszym ładowaniu pełnej 100% pojemności, ale kolejne normalne cykle ładowań i rozładowań spowodują że akumulatorek bedzie już miał 100% pojemność.
By adse
#39017
Pojemność baterii e-papierosów to najczęściej 180-220 mAh.
Prąd ładowania może być np. 100 mA.
Najczęściej baterie e-p ładują się ok. 2,5-3 godziny.
Awatar użytkownika
By Bulba
#39391
To w jakim przepraszam celu montowana jest owa lampka
skoro kolor jej swiecenia nie ma zadnego znaczenia
i na "zielonym" laduje dalej ?
Awatar użytkownika
By Tusia
#40453
Pojawiła się informacja na forum :

" Akumulatora elektronicznego papierosa nie trzeba "formować/formatować" - ładujemy go tylko do pełnego naładowania czyli najczęściej do zaświecenia zielonej diody na ładowarce."

Czy jest to informacja pewna, poparta wiedzą fachowców w tej dziedzinie i można ja powielać pracując w sklepie z e-papierosami ?

Z pełną odpowiedzialnością można ją przekazywać klientom ?
By TheL
#40582
Informacja jest całkowicie pewna i dziwię się że ktoś ją zdjął z forum, pojawi się znowu pełno postów typu "ile godzin formatować baterię?"
By pies_harry
#49109
Po co inny kolor LEDy przy ładowaniu? Pracowałem w firmie produkującej ładowarki, to mogę Wam powiedzieć, ale nawet bez tego, czasami podają to w niektórych instrukcjach obsługi od ładowarek (ale kto je tam czyta?).

Każda porządna ładowarka ma co najmniej 2 tryby ładowania. Ładowanie i podtrzymanie. Ładowanie ładuje pełnym prądem (zalecanym przez producenta do ładowania), podtrzymanie to też ładowanie, ale prądem o wartości około 10% pełnego. Spełnia to 2 zadania: zapobiega samorozładowaniu (bo akumulatorki rozładowują się same z siebie - stale, nawet bez obciążenia), a drugie, można te dodatkowe kilka procent pojemności jeszcze wykorzystać.

Wykrycie stanu naładowania odbywa się przez wykrycie spadku napięcia. Podczas ładowania napięcie na zaciskach baterii rośnie, aż do pewnego punktu przegięcia, w którym zaczyna spadać. Punkt ten oznacza pełne naładowanie, dalsze ładowanie pełnym prądem spowodowałoby zniszczenie baterii, stąd przełączenie w tryb podtrzymania, co sygnalizowane jest zielonym kolorem lampki w ładowarce.

Co do odporności na temperaturę - najlepiej działają w temperaturze około 20-25°C. Mają największą pojemność. Narażenie na gorąco grozi uszkodzeniem, ale nie zmniejsza wydatnie pojemności, aż do uszkodzenia. Narażenie na zimno drastycznie zmniejsza pojemność, a właściwie powoduje błyskawiczne samo-rozładowanie. Proces ten jest z reguły odwracalny, bateria po ogrzaniu i powtórnym naładowaniu powinna działać bez problemów. W firmie testowaliśmy baterie litowo-jonowe w zakresie temperatur od -30 do +50°C, samo rozładowanie. Wszystkie przeżyły, chociaż w zimnie rozładowały się bardzo szybko (uzyskały około 10% w testach pojemności).

Jeśli chodzi o wyłączniki podciśnieniowe - tak daleko moja wiedza nie sięga - nie mam pojęcia co może im zaszkodzić, ale, z racji tego, że to delikatne mechaniczne urządzonka - pewnie głównie są nieodporne na wstrząsy, wilgoć, i pewnie ekstremalne temperatury.

Jeszcze jedno spostrzeżenie a propos ładowarki USB, miałem taką do Trendy 808. Faktycznie lampka w niej miga w pewnych warunkach, a ściślej - przy końcu ładowania. Mało tego, zmienia kolor z czerwonego na fioletowy (czyli świecenie jednocześnie czerwonej i niebieskiej LEDy). Jak dla mnie - słabo wykonany mechanizm przejścia w tryb doładowania (bez histerezy), albo... uszkodzenie akumulatorka. W tym Trendym aku w końcu padł. Może to było to.
Awatar użytkownika
By malina
#78436
Nie trzeba formatować/formować to wymysł zamierzchłych czasów możesz śmiało odłączyć jak się naładuje
Awatar użytkownika
By Gumis_sx
#78442
Formatuje się np dysk.
Baterię się formuje to tak dla ścisłości.

Całego tematu nie czytałem, ale swego czasu czytałem dość długi wątek na elektroda.pl zaraz po zakupie nowego telefonu. Wszystko wskazuje na to iż formowanie baterii nic nam nie pomoże, a zaszkodzić też raczej nie zaszkodzi gdyż ładowarka odcina zasilanie po naładowaniu do pełna baterii. Oficjalne stanowisko jest takie że baterie jakie teraz posiadamy w różnego rodzaju sprzętach są litowo-jonowe a tych akumulatorów się nie formuje gdyż te baterie osiągają pełne swoje właściwości po kilku ładowaniach, a rozładowywanie ich do samego zera (elektronika raczej na to nie pozwoli) może im tylko zaszkodzić - to dotyczy również e-papierosa.

//Malina mnie ubiegła :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
2300 dni bez papierosa

Dzisiaj naszemu koledze Mushashi minęło 2300 dn[…]

Zalany rdta box!

Witam ostatnio nabyłem rdta boxa używanego. Wszyst[…]

Nautilus 2 a nautilus

Witam, nigdzie nie mogę znaleźć dokładnej informac[…]

Pierwszy i ostatni box - SX Perun

Witam Coś dawno się nie odzywałem na forum (mimo […]