EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By jagu123
#1749529
Moje wyliczenie realnych kosztów grzałki.
Zakładam że :
-1mb drutu - 10 grzałek
-1 grzałka wytrzyma 2 tygodnie, rok ma 48 tygodni, więc 24 grzałki na 1 rok.
-przyjmuję dane zawarte w poście "lelek6"
Wyliczam rzeczywisty koszt grzałki - tylko drutu, koszt waty pomijam:
500mb = 24zł.
- kręcę 1-szą grzałkę - jej koszt to 24zł
- kręcę 2-gą grzałkę - koszt 2-ch to 24zł/2=12zł/szt
-..
-24-ta grzałka- koszt 24zł?24 =1zł/szt
Po ukręceniu 24-ch grzałek, koszt 1-j grzałki wynosi 1zł. Ale, 24-ry grzałki to rok wapowania. Po 2-ch latach wapowania koszt 1-ej grzałki spadnie do 0,5zł.
Podkreślam po 2-ch latach wapowania, koszt grzałki wynosi 0,5 zł.

Koszt grzałki liczony waszą metodą będzie po ilu latach wapawania ?
Wyliczam (wg. danych z postu "lelek6"- 500mb x 10szt/mb =5000 szt. 24zł / 5000 szt =0,0048zł/szt.(0,48gr) Trwałość grzałki =2 tygodnie, to daje 24 szt grzałek na 1 rok.
5000szt / 24szt/rok = 208 lat. Przeszło 2 wieki wapowania.
Ten koszt 0,48gr będzie po skręceniu 5000- nej grzałki. Kto zużyje 500 mb drutu na grzałki dla siebie ?.
Oczywiste jest że koszt grzałki jest zmienny i zmienia się z ilością skręconych grzałek.

Tak się liczy realne koszty urządzeń i eksploatacji w założonym czasie działania.Liczmy rzeczywiste koszty jakie ponosimy w czasie rzeczywistym. realnym a nie wirtualnym, za ileś tam lat.

Proszę o wskazanie gdzie popełniłem błąd logiczny w wyliczeniu kosztów grzałki.

Dla "bukit73" - pokaż, gdzie w moim poście jest wzmianka o gotowcach,no gdzie.Ty złośliwy, to i ja,
- nie wystarczy czytać, trzeba tez rozumieć co się czyta.

-"Krasnal45" -
Autor tematu: "jakie operacje przed zalaniem nowym liquidm ?" powinien dostać coś takiego:
Pkt. 1
- wykręć grzałkę, wymyj, wypłucz dokładnie parownik, wysusz go ,z wykręconą grzałką zrób to samo i
odłóż ją.
- wkręć nową grzałkę, zakropl ją, nasącz nośnik liquidem, skręć całość, zalej parownik, odczekaj chwilę
i wapuj,
Pkt.2
- starą (wymytą i wysuszoną ) grzałkę, jeżeli jest w dobrym stanie będziesz mógł użyć jeżeli wrócisz do
liquiduna którym pracowała, zamiast wkręcania nowej.
Pkt. 3 Uzasadnienie Pkt. 1
-nie można w 100% oczyścić używanej grzałki z używanego liquidu, coś w niej z niego pozostanie.Jeżeli
używamy starą (nawet dobrze wymytą) grzałkę to smak nowego liquidu może być zmieniony.Na ogół po
wywapowaniu 1 lub kilku baniaków mażemy odczuwać czysty nowy smak.
Do autora tematu należy wybór.
Coś takiego powinno się pojawić i zamknąć temat.

Zamiast tego namawianie autora do robienia własnych grzałek, o chińskich rączkach a te pół grosza za
grzałkę mną rzuciło i ta ironia o piasku i biczu była przesadzona. Przyjmij kolego Czocher z mojej strony
przeprosiny.

-”Krasnal45”, napisz mi na PW konkretnie o tym “żenada, szok, niedowierzanie” konkretnie i rzeczowo.

Na zakończenie:
- może to liczenie kasztów rzeczywistych komuś się przyda.
-jeżeli popełniłem gdzieś błąd, to proszę go wskazać.
By e-Ivy
#1749564
jagu123 pisze:Moje wyliczenie realnych kosztów grzałki.
Zakładam że :
-1 grzałka wytrzyma 2 tygodnie, rok ma 48 tygodni, więc 24 grzałki na 1 rok.

Wylicz jeszcze raz, rok ma `52 tygodnie. ;)
By gourmet
#1749585
@jagu123 niby wyliczyłeś poprawnie, tylko przyjąłeś tendencyjne założenia . Nikt nie kupuje 500 mb drutu na grzałki, jak koledzy zauważyli są druty w odcinkach 2 mb i podobnie. Twoją metodą udowodnię, że mieszanie własnych lq jest ekonomicznie absolutnie bez sensu - beczka 100 l gliceryny, beczka 100 l glikolu, kanister 20 l nikotyny i kanister 20 l aromatu kosztują 22500 zł. Wapuję 10 ml dziennie, koszt pierwszych 10 ml to 22500 zł, koszt 20 ml to również 22500 zł i koszt 240 litrów płynu o mocy 3 mg to też 22500 zł. Wapczenie 240 litrów zajmie 240 l/10 ml = 24000 dni, czyli 70 lat. Ma sens? Nie ma.
Realne koszty urządzeń i eksploatacji w założonym czasie działania liczy się inaczej niż usiłujesz przedstawić, zależnie od ujęcia.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1749586
Zakup 500 metrowej szpulki, to krok dość radykalny, o ile nie dzielimy się tym ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną.
Bardziej rozsądny wydaje się zakup szpulki około 100m. Koszt za metr trochę wyższy, ale niewiele wyższy.
Nie będę się silił na naukowe obliczenia, bo gra nie warta świeczki, ale podam przykład bardziej łopatologicznie i na chłopski rozum:
W jednym znanym sklepie e-p możesz kupić szpulkę 10m drutu SS316 za 17zł
W innym sklepie (nie e-p) możesz kupić szpulkę 120m podobnego drutu SS304 (MZ jest lepszy do grzałek) za 13zł

Wyobraź sobie, że stawiam przed Tobą takie dwie szpulki. Którą szpulkę wybierasz? Tą za 17zł? Czy tą za 13zł, która jest nie dość że tańsza, to jeszcze 12x większa?
Jeżeli dręczy Cię to, że nie zużyjesz jej do końca życia, to dziel się ze znajomymi. Ja tak robiłem i musiałem nabyć już kolejną szpulkę :mrgreen:
Awatar użytkownika
By TooCruel
#1749603
Bardzo optymistyczne kalkulacje... W moim przypadku zaczęło się od podobnych obliczeń, a w tej chwili jakbym zliczył cały sprzęt jaki nabyłem tylko z myślą o kręceniu, to pewnie na mały samochodzik by się odłożyło(ale zwróciło się już pewnie kilkukrotnie chociażby po seriach wygranych w konkursach projektowych w zeszłym roku). Tylko takie jedno ale... ...zadbana grzałka regularnie czyszczona(szczoteczka + myjka ultradźwiękowa), z liquidem, który nie jest jedną wielką słodką mazią, zrobiona z dobrej jakości drutu przeżyje spokojnie kilka miesięcy(oczywiście zaprojektowana z głową... najgorzej mają się projekty na średnicach poniżej 0,12mm, SSowe, NiCR, Ni200 itd... Dużą żywotnością cechują się np KD, KA)
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1749612
Paczka Muji za 25 pln.
Kłębek drutu za drugie 25 pln.
Tyle kosztów bo zapas do końcach życia.
Co tu jeszcze roztrząsać, chyba cebule po polu...
Awatar użytkownika
By bulit73
#1749634
@TooCruel Ty z robienia grzałek zrobiłeś rzemiosło
TooCruel pisze:w tej chwili jakbym zliczył cały sprzęt jaki nabyłem tylko z myślą o kręceniu, to pewnie na mały samochodzik by się odłożyło(ale zwróciło się już pewnie kilkukrotnie chociażby po seriach wygranych w konkursach projektowych w zeszłym roku
my na swoich tylko wapujemy :D

Nie wiem @jagu123 czemu ma służyć ten temat. My do kręcenia własnych grzałek nikogo nie zmuszamy, są przecież gotowe.
Tak jak napisał
pawel_aa pisze:Co tu jeszcze roztrząsać, chyba cebule po polu...
Awatar użytkownika
By Czocher
#1749649
szperaczz pisze:Ja max 3 dni grzałkę trzymam, 2 tygodnie na jednej wacie blee *ZLE2*


Chyba masz na myśli muji w grzałce? Ja claptona w dualu na parowniku trzymam nawet trzy miesiące. Co trzy dni myję używany parownik i przepalam grzałkę i daje nową muji... Samą grzałkę/grzałki do parownika skręcam co kilka tygodni najwcześniej a zazwyczaj to nawet z 7 tygodni taki clapton bez problemu wytrzymuje, tylko trzeba przepalić po umyciu parownika... :lol:
Awatar użytkownika
By szperaczz
#1749650
Ja nie przepalam i używam klasycznych grzałek. Kiedyś się bawiłem w takie zabiegi, teraz jak smak zaczyna się zmieniać nowa grzałka na szybko i ogień

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Czocher
#1749653
Ojj dawno już nie używałem zwykłej grzałki *SMOKEKING* Nawet w kayfunie mam clapka za przeproszeniem *CZAJNICZEK*

A koszt wykonania pełnego setupu w dual coil oscyluje na krawędzi 50 groszy...
Awatar użytkownika
By e-Jacek
#1749658
Po zakupie tritona 2 tylko wymieniam koszt 9 zeta

Wytapane z okna
By jagu123
#1749835
Wyjaśniam i prostuję.
Mój post ( który stał się tematem nie z mojej woli) był wysłany do tematu " Jakie operacje przed zalaniem nowym liquidem", gdzie w jednym z postów określono że koszt grzałki wynosi 0,5 grosza.Zakwestionowałem to, przyznaję - za bardzo ironicznie.
Pojawiły się nowe posty, że to możliwe. Kolega "Lelek6" w swoim poście wyliczył: szpula 500mb za 24zł. 24zł:500mb=0,048zł/mb.
Z 1mb robimy 10 grzałek więc: 0,048:10 = 0,0048zł na grzałkę tj 0,48 grosza.Teoretycznie tak po skręceniu 500 x 10 = 5000 grzałek.
W praktyce to jest niemożliwe przy wapowaniu- stąd założyłem jakąś średnią żywotność i wyliczyłem po ilu latach to uzyskamy.
Jeszcze raz podkreślam - mój post odnosił się do postów w innym temacie, a nie był założeniem nowego tematu.

Zgadzam się z kolegami że koszt drutu na grzałki nie jest duży, ale nie jest ułamkiem grosza.
"Mutango", pełna zgodność, że nabycie szpuli 500mb jest nieracjonalne.
Tyle wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
By Master_PiT
#1749839
Takie szpule mają sens jeśli tworzymy zaawansowane Grzałki typu super hiper ultra allien spaced stagerred fused mixefld clapton :mrgreen:
A tak na serio, na 1 zaawansowaną grzałkę noe zużywa się 10cm, tylko kilkadziesiąt cm/kilka metrów.
Każdy robi jak uważa i kupuje to na co ma ochotę.

Przyznam szczerze, że nie rozumiem tematu i o co autorowi chodziło
Awatar użytkownika
By .kokakola
#1749840
A do czego to komu potrzebne? :lol:
Awatar użytkownika
By bofh
#1749863
A ja to przeliczam inaczej. Na przykład szpulka drutka to 8 piw. Zamiast kupić te parę piw, kupuję szpulkę. I jak otwieram szafkę, to od razu widzę ile dobra mam za friko, bo przecież piwo bym wypił, a drut jednak został, no... zostało go bardzo niewiele mniej :mrgreen:

Zajrzałem na wszelki wypadek do szafki - tak, spokojnie mogę jakieś piwko dzisiaj po drodze kupić ;)
Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.