EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By realg
#1211889
Niejeden z użytkowników klonów kajtka spotkał się z problemem bobra pomimo zrobienia prawidłowego setupu.

Ja na przykład kupiłem dwa kajtki produkcji EHPRO w pewnym odstępie czasowym i o ile pierwszy od początku działa jak marzenie, o tyle drugiemu dokuczała przypadłość polegająca na tym, że przy chainsmokingu łapał bobra.

Oczywiście w obu zakładałem takie same setupy.

Okazało się, że w tym drugim nieszczęsnym kajtku kanały były węższe niż w pierwszym.

Rozwiązałem ten problem robiąc setup ratunkowy, który lepiej zaopatrywał grzałkę w liquid.

Szczegóły tego setupu przedstawiłem tutaj:

http://www.e-papierosy-forum.pl/post1129782.html

Co prawda było to rozwiązanie skuteczne, lecz jednak prowizoryczne.

A prowizorka jak wiadomo jest najtrwalsza :mrgreen: i egzystowała ona u mnie kilka miesięcy.

W końcu znalazłem chwilę by temat rozwiązać ostatecznie i docelowo.

Powiększyłem kanały w bazie.

Niby takie rozwiązanie padało niejednokrotnie na forum, ale nigdy nie padły konkrety.

Do ilu milimetrów rozwiercić, żeby było dobrze, ale nie przedobrzyć?

Jaki frez będzie optymalny do tej roboty?

Nadmierne poszerzenie/pogłebienie wiadomo skutkować będzie zalewaniem grzałki i de facto zakończeniem przydatności naszego kajtka do czegokolwiek, bo o ile kanał można dość łatwo powiększyć, to późniejsze jego pomniejszenie może być problemem :mrgreen:

Większość z nas posiada co najmniej dwa kayfunowate i wówczas należy wziąć potrzebny wymiar z poprawnie działającego parownika.

Ponieważ może się tak zdarzyć, że jednak ktoś nie ma pod ręką egzemplarza działającego wzorcowo, to postanowiłem skrobnąć ten mikroporadnik.

Oto kanały które musimy powiększyć:

Obrazek

Mają one w przekroju kształt półkola.

W moim prawidłowo działającym kajtku Ehpro - średnica półkola wynosi 2mm.

W tym słabiej wykonanym (też Ehpro) średnica półkola wynosiła 1,5mm.

Różnica niby niewielka, ale skutkowała dolegliwościami opisanymi na wstępie.

Co, jak i czym robimy?

Bierzemy frez do stali o kształcie walca z zakończeniem półkulistym o średnicy 2mm . Taki frez nazywany też jest pilnikiem obrotowym.

Ja użyłem konkretnie taki egzemplarz:

Obrazek

Jest to WRC HP-3 BLUETEC firmy KARNASCH o wymiarach 2x11x3x38 mm.

Obróbki dokonać najwygodniej z użyciem tzw. mikroszlifierki typu dremel, czy proxxon.

Jeśli mikroszlifierką nie dysponujemy, to taką bądź co bądź jednorazową akcję można przeprowadzić zwykłą wiertarką.

Ponieważ poręczność obsługi dwumilimetrowego frezu osadzonego w wiertarce jest delikatnie mówiąc bardzo wątpliwa, proponuję unieruchomić wiertarkę, czy to w statywie, czy choćby w imadle. Ważne by osadzenie było stabilne i bezpieczne. W ten sposób zamiast manewrować frezem będziemy manewrować bazą kajtka.

Ja osobiście poszedłem jeszcze inną drogą, mianowicie frezik umieściłem w wiertarce kolumnowej.

I w ten oto prosty sposób, po 10 minutach pracy możemy cieszyć się w pełni funkcjonalnym kajtkiem :D bez konieczności stosowania setupu ratunkowego :D

(Oczywiście do tego czasu trzeba doliczyć czas na rozmontowanie, mycie i ponowne zmontowanie parownika)
Ostatnio zmieniony 05 lis 2014, 22:26 przez realg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Amix
#1211934
Kolega @reed parę miesięcy temu pisał o tym rozwiązaniu. Ja swojego potraktowałem dremelkiem 3 miesiące temu, ale chwała Tobie za tego posta. Były to problemy z zadziorami pozostałymi po frezarce, a szczególnie w samym kąciku.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1212096
realg pisze:W moim prawidłowo działającym kajtku Ehpro - średnica półkola wynosi 2mm

W tym słabiej wykonanym (też ehpro) średnica półkola wynosiła 1,5mm.

Różnica niby niewielka ale skutkowała dolegliwościami opisanymi na wstępie.

Różnica pomiędzy 1.5mm a 2mm jest bardzo duża, bo oznacza prawie dwukrotnie większy transport (dokładnie 1.77x większy)
Awatar użytkownika
By realg
#1212382
Amix pisze: Były to problemy z zadziorami pozostałymi po frezarce, a szczególnie w samym kąciku.


Tak, najtrudniej jest dopracować kanały na połączeniu pionowego z poziomym - kiepska widoczność w tym rejonie. Mnie zadziorów udało się uniknąć - to chyba kwestia doboru odpowiedniego pilnika obrotowego (wielkość i gęstość uzębienia).

Mutango pisze:Różnica pomiędzy 1.5mm a 2mm jest bardzo duża, bo oznacza prawie dwukrotnie większy transport (dokładnie 1.77x większy)


Dokładnie tak jak piszesz. Napisałem niewielka, gdyż na pozór różnica nominalna w średnicach wydaje się mikroskopijna - raptem 0,5 mm.

Ale pole powierzchni przekroju przy fi 1,5mm wynosi 0,883mm2 a przy fi 2mm jest to już 1,570mm2. Czyli powiększony przekrój jest większy o wskazane przez Ciebie 77,8%.

Co więcej, jeśli odejmiemy od każdego z tych przekrojów pole powierzchni zabierane przez gwint, otrzymamy użytkowe przekroje kominów pracujące po nakręceniu tulei komina. I wówczas różnica ta będzie jeszcze większa procentowo.
By andyhandy
#1212522
Realg, ale czy to robiłes z oryginałem, czy klonem? Jeżeli mozna cos poprawić w oryginale, to chciałbym. Bo klony są wykonywane z dość dużą rozpiętością srednicy kanału. Ale nie chciałbym tez zepsuć czegos, co sie w miare poprawnie sprawdza.
Awatar użytkownika
By agregat76
#1212524
andyhandy pisze:Realg, ale czy to robiłes z oryginałem, czy klonem? Jeżeli mozna cos poprawić w oryginale, to chciałbym. Bo klony są wykonywane z dość dużą rozpiętością srednicy kanału. Ale nie chciałbym tez zepsuć czegos, co sie w miare poprawnie sprawdza.

realg pisze:...Ja na przykład kupiłem dwa kajtki produkcji EHPRO...

Kolega realg napisał o klonach. EHPro robi klon Kayfuna.
Awatar użytkownika
By realg
#1212634
andyhandy pisze:Realg, ale czy to robiłes z oryginałem, czy klonem? Jeżeli mozna cos poprawić w oryginale, to chciałbym. Bo klony są wykonywane z dość dużą rozpiętością srednicy kanału. Ale nie chciałbym tez zepsuć czegos, co sie w miare poprawnie sprawdza.


Andyhandy, tak w treści napisałem, iż chodzi o produkty ehpro.
A czy można coś poprawić w oryginale?

Po pierwsze należy zadać sobie pytanie czy coś mu dolega, czy masz z czymś problem.

Zakładam, ze oryginał ma kanały o średnicy co najmniej 2mm i nie ma problemów z transportem.

Zapewne więc pozostaje "tuning". Poprawić zawsze można smak i jego intensywność. Szczegóły możesz zobaczyć w linku w moim podpisie.
Awatar użytkownika
By Minik
#1212949
Serio, 2mm ? :shock:

Ja w swoim mam dokładnie 1mm kanaliki :mrgreen:
By jq0o
#1212996
Minik pisze:Serio, 2mm ? :shock:

Ja w swoim mam dokładnie 1mm kanaliki :mrgreen:

W moim klonie też były 1 milimetrowe,ale nie rozwiercałem fi.2mm tylko fi.1 mm pogłębiłem na elektrodrążarce ok.0,2mm-0,3mm.
Można to zrobić frezem fi.2mm, ale powiększyć tylko średnicę-nie zagłębiać się.Jak okaże się mało zawsze można jeszcze pogłębić :wink:
Awatar użytkownika
By realg
#1212997
Minik pisze:Serio, 2mm ? :shock:

Ja w swoim mam dokładnie 1mm kanaliki :mrgreen:


Serio, serio... :D

Może jak masz kanaliki 1mm szerokie, to przynajmniej 3mm głębokie :mrgreen:

-- [scalono] 06 lis 2014, 19:18 --

jq0o pisze:W moim klonie też były 1 milimetrowe,ale nie rozwiercałem fi.2mm tylko fi.1 mm pogłębiłem na elektrodrążarce ok.0,2mm-0,3mm.
Można to zrobić frezem fi.2mm, ale powiększyć tylko średnicę-nie zagłębiać się.Jak okaże się mało zawsze można jeszcze pogłębić :wink:


Co racja to racja :wink:

Pogłębić łatwo, ale wypłycić to już nie lada sztuka :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Minik
#1213046
Miałem 1mm szerokie i 1mm głębokie ;)
Trochę je poszerzyłem, ale brak mi odpowiednich końcówek, więc pozostał dremel i wiertło 2mm.
W sumie to nie wiem po co, jak dobrze działało, ale teraz będę czuł się spokojniejszy :D
Awatar użytkownika
By realg
#1213055
Minik pisze:Miałem 1mm szerokie i 1mm głębokie ;)
Trochę je poszerzyłem, ale brak mi odpowiednich końcówek, więc pozostał dremel i wiertło 2mm.
W sumie to nie wiem po co, jak dobrze działało, ale teraz będę czuł się spokojniejszy :D


W sumie przy przekroju polkulistym fi 2mm tez glebokosc wynosi 1mm...

... powierzchnia przekroju troche mniejsza...

Ale jak dobrze dzialalo, a poprawiales, to...

najwyrazniej lubisz sie bawic...

A w naszym e-papierosowym hobby w koncu najwazniejsze jest abysmy sie dobrze bawili :D
Awatar użytkownika
By Minik
#1213060
To teraz mówisz ? :D Dobrze że go nie męczyłem dalej i nie rozwierciłem też na głębokość 2mm :D
Awatar użytkownika
By realg
#1213260
Lepiej pozno, niz wcale :mrgreen:

No i dobrze, ze dalej nie rozwiercales. Przy odrobinie pecha mialbys szanse na potop.
By andyhandy
#1213361
Przepraszam za zamieszanie, bo u mnie nic nie bobrzy i wszystko jest super. Myslałem tylko, że mozna cos poprawić w oryginale i dlatego sie wtrąciłem.
Ale mówicie, że ten problem jest w klonach i trzeba je wiercić wiertarką, albo frezarką, żeby nie śmierdziało spalenizną, czyli bobrem, więc sie nie wtrącam. :)
Awatar użytkownika
By realg
#1213414
Jesli bardzo chcesz cos poprawiac, to mozna. Napisalem Ci o tym kilka postow wyzej :D
By jq0o
#1213456
Wiele zależy od zasilania.
Masz słabe zasilanie,to nawet fi.1mm wystarczy.
Masz lepsze zasilanie i transport liquidu nie wyrabia,to poprawiasz transport ,ten temat jest o tym jak to zrobić.
Awatar użytkownika
By realg
#1213512
Dokładnie.

A precyzując sprawę, chodzi o dostosowanie przepływu liquidu do mocy podawanej na parownik.

Większa moc wymaga lepszego transportu.

Przy czym ja używam na prawdę umiarkowanych mocy do kajtka 3.1 - od 10W do 12W i przy takim konfigu, pólkolisty przekrój o średnicy 1,5mm był wyraźnie za mały.

Z drugiej strony na mniejszych mocach niż wymieniłem kajtek na prawdę słabo przędzie.

Moje dotychczasowe spostrzeżenia z różnymi parownikami są takie, że każdy parownik ma swój sweet spot.

Na przykład (co ciekawe) mniejszy kajtek v2.1 lepiej mi smakuje dopiero na większej mocy - 14W.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.