EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Haze
#1289431
Świat idzie do przodu, używamy coraz mocniejszych sprzętów, więc te moje testy robione na poczciwym Semo, przy spokojnej mocy 10W są już lekko nie na czasie... Postanowiłem więc trochę je zaktualizować uwzględniając nowe baterie i nowe zasilania. Wahałem się czy lepiej nie poczekać aż będę miał sprawdzoną całą pulę, ale stwierdziłem, że jednak będę uaktualniał wyniki w miarę postępu testów bo już w tej chwili niosą jakąś informację.


1. "UKŁAD" POMIAROWY
Pomiary umożliwił mi tym razem YiHi SXmini, który generalnie jest GENIALNYM sprzętem pod względem codziennego użytkowania, a ponadto nie dość że ładnie pokazuje wszystkie parametry elektryczne układu bateria-grzałka to jeszcze dodatkowo MIERZY ŁĄCZNĄ ENERGIĘ ODDANĄ NA GRZAŁCE dla załadowanej baterii - tak to wygląda w praktyce:

Obrazek

[trochę teorii - można pominąć ten akapit]
Energia mierzona przez SX-a jest wyrażona w dżulach czyli watach*sekundy [1J = 1W * 1s] tak więc dzieląc wskazanie przez 3600 dostajemy wynik w bliskich nam Wh, a stąd już tylko krok do Ah - wystarczy podzielić przez napięcie robocze. No właśnie, tylko jakie przyjąć to napięcie? Zapewne możnaby to wyliczyć dokładnie, całkując krzywą rozładowania baterii ale z reguły przyjmuje się uproszczenie, jakieś napięcie średnie zakresu pracy baterii. I tak AW pisząc na bateriach "2200mAh (8.1Wh)" przyjmuje 3,7V. No i niby gitarra, zwłaszcza dla producenta, bo napięcie jest w mianowniku więc oczywiście im wstawimy je mniejsze tym marketingowo lepiej. Niestety w przypadku elektroników 3,7V to już blisko napięcia odcięcia więc trudno to nazwać napięciem średnim... Dlatego widząc po wynikach, że średnie napięcie odcięcia testowanych batek wynosi 3,4 - 3,5V, przyjąłem do wyliczeń Ah wartość "w pół drogi" czyli 3,85V.

Jak zwykle podkreślam, że pojemność ogniw wyznaczona w tych pomiarach to pojemność użyteczna (względna) uzyskana dla YiHi działającego z obciążeniem 0,9 ohma przy mocy 20W. W innych warunkach pomiarowych baterie zachowywały by się inaczej.


2. BATERIE
Tutaj starałem się żeby zestaw był jak najbardziej aktualny i jednocześnie łatwo dostępny w sklepach. Nie ściągałem żadnych ogniw, o których dyskutuje się np. na forach w US, bo kto to u nas kupi? Oczywiście gdyby ktoś mocno chciał przetestować jakieś specyficzne ogniwo to zawsze może mi podesłać do testów.
Tak więc mamy:

Obrazek

Jeśli chodzi o zużycie batek to:
* wszystkie KP były ładowane max 10 razy,
* Sony i AW max 7-10 razy,
* Efesty dopiero wczoraj do mnie doleciały więc dopiero będę je ładował - planuję 3 razy.

UWAGA - na dzień dzisiejszy mam przetestowane 4 sztuki - pozostałe będę sukcesywnie dodawał uaktualniając wykresy.

3. METODYKA
Pomiary były robione oczywiście SX-em, na parowniku Heron z microcoilem ~0,9 ohma przy mocy 20W.
Na pytania "czemu nie 30, 40, 50W?" odpowiadam od razu: mocy powyżej 20W używam wyłącznie na dripperach, czyli w domu po robocie, czyli testy trwałyby kilka razy dłużej, a Herona mogłem używać na bieżąco w robocie, czyli przez 3/4 dnia.
Oczywiście powstaje pytanie jak baterie zachowają się kiedy będą musiały oddać więcej amperów, czyli przy większych mocach? Planuję sprawdzić to później, na najlepszej i najgorszej baterii z puli. Tylko muszę w tym celu zakupić jakiegoś Johnyego bo do 40W na dripperze to bez pół litra nie podchodź :-)

Dla każdej batki rejestrowałem:
* napięcie "odcięcia" czyli napięcie w momencie kiedy SX po raz trzeci pokazał przekreśloną baterię (mierzone multimetrem),
* łączną energię oddaną w układzie do tego momentu,
* napięcie "ugięcia" baterii (czyli spadek napięcia pod obciążeniem) mierzony w momencie kiedy napięcie baterii bez obciążenia wynosi 3,7V.

No i oczywiście na podstawie energii wyliczałem pojemność użyteczną batek.

4. WYNIKI.
Na pierwszy ogień idzie to co najciekawsze czyli pojemność użyteczna batek (w mAh), przekładająca się oczywiście bezpośrednio na czas wapowania na danej baterii:

Obrazek

Hmm, wynik AW klon vs oryginał trochę zadziwia...


Teraz napięcie przy którym YiHi dziękuje za współpracę:

Obrazek


No i jeszcze spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej baterii o napięciu 3,7V pod obciążeniem:

Obrazek

*CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By Haze
#1291087
agregat76 pisze:@Haze, planujesz może osobny test YiHi SXmini?

Właściwie to nie planowałem bo nie spodziewam się jakichś drastycznych różnic w stosunku do "starego" SX-a, ale w sumie to nie zaszkodzi - pomyślimy w przyszłym tygodniu :mrgreen:
By orient
#1291656
Ja mam taką uwagę, czy do obliczania pojemności nie powinno się uwzględniać spadku napięcia na akumulatorze? Tzn 3.85 V minus średni spadek napięcia na danym akumulatorze? To by podbiło miejsce Sony w stosunku do AW.
Awatar użytkownika
By Haze
#1292022
orient pisze:Ja mam taką uwagę, czy do obliczania pojemności nie powinno się uwzględniać spadku napięcia na akumulatorze? Tzn 3.85 V minus średni spadek napięcia na danym akumulatorze? To by podbiło miejsce Sony w stosunku do AW.

Uwaga do rozważenia ale przy innej metodyce pomiarów, takiej w której test kończyłby się zawsze przy odgórnie określonym napięciu, np. 3,5V, a nie w momencie odcięcia przez mod. Zwróć uwagę, że ta moja metodyka, niejako "przy okazji" uwzględnia Twoją propozycję, bo te słabsze batki (AW) są przez SX-a odcinane wcześniej (przy ~3,5V), a lepsze później (np. 3,3V dla VTC4) w związku z czym po prostu mogą dłużej pracować na swój wynik.
Awatar użytkownika
By bezi2
#1299404
Świetnie - czekam na dane!
Robisz super robotę - zawsze przed zakupami akkusów sprawdzam co u Ciebie dobrze wypadło!
Awatar użytkownika
By Tymon78
#1301852
Dobra robota...Haze może masz w planach zrobić "polskie" testy budżetowych boxów?

Z fona...
By jaro19591
#1301856
Proponował bym, abyś wrzucał kilka słów komentarza (może na koniec testów), dla mnie, Twoje wykresy są zrozumiałe, ale na pewno jest sporo osób, którym by się przydało króciutkie objaśnienie.
Awatar użytkownika
By Haze
#1301875
Tymon78 pisze:Dobra robota...Haze może masz w planach zrobić "polskie" testy budżetowych boxów?

A jakich na przykład? Chociaż wiesz, z tym jest gorzej bo powiedzmy, że batki mogę sobie kupić, ale na kupowanie iluś tam boxów niezbyt mnie stać... Dotychczas "zrobiłem" tylko Hankę od KSD, która zresztą całkiem nieźle wypadła: http://www.e-papierosy-forum.pl/post1187801.html#p1187801.
No i mogę uchylić rąbka tajemnicy, że w tej chwili mam na tapecie markowe mody, ale do kupienia w polskim sklepie, za całkiem sensowne pieniądze :mrgreen:


jaro19591 pisze:Proponował bym, abyś wrzucał kilka słów komentarza (może na koniec testów), dla mnie, Twoje wykresy są zrozumiałe, ale na pewno jest sporo osób, którym by się przydało króciutkie objaśnienie.

Może i racja, po ostatniej batce coś wypłodzę :wink:


Skinner pisze:Tylko efestom nie zarzuca się, że działają źle, tylko że się szybko starzeją. Haze do testów użył praktycznie nówek ;)

Lepiej będzie użyć czasu "zarzucało się" bo oni tak mieszają, że nigdy nie wiadomo co obecnie siedzi pod koszulką... Moja sztuka 3100 jest całkowicie goła, bez jakichkolwiek symboli, więc chol... wie czy to ta sama seria, która tak szybko padała. Nie ma co ukrywać, że ten brak stabilności typu może trochę zniechęcać. Bo co z tego, że zrobię test utraty pojemności w czasie (co zresztą zamierzam :wink: ) skoro za miesiąc wsadzą znowu coś innego??
Ostatnio zmieniony 11 lut 2015, 09:24 przez Haze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By saradonin
#1301876
noman1 pisze:Efest 3100 , minimalnie ale wygrał (ciekawe co na to hejterzy Efestów)
Chyba nikt rozsądny nie przeczy doskonałym parametrom tych ogniw prosto z pudełka, natomiast ...
Skinner pisze:Tylko efestom nie zarzuca się, że działają źle, tylko że się szybko starzeją. Haze do testów użył praktycznie nówek ;)
To prawda. Nawet nie do końca starzenie się samo w sobie, ile jego losowość tzn. spośród garści ogniw kupionych w dokładnie tym samym czasie po dłuższym użytkowaniu część z nich dość niespodziewanie pada, lub ledwo kwiczy, natomiast druga część sprawuje się nadal wyśmienicie, niemal jak nówka.

PS. A w ogóle to dzięki Haze za kolejne testy, ciekaw byłem Keeppowerów i przyznam, że wygląda to raczej dobrze (tam pod koszulką też coś innego? dawniej do wersji z PCB wrzucali Panasoniki np. NCR18650A lub Sanyo np. UR18500F).
By nanak
#1301956
@Haze świetna robota, ale mam taką sugestię :

Już dość dawno dampfakkus.de potwierdziło, że w ogniwie Efest 3100 "siedzi" Panasonic o dość niskiej wydajności prądowej. Wielce prawdopodobne jest, że z KP 2900 i 3200 jest podobnie, bo do tej pory na rynku nie było oryginalnych ogniw o tak wysokiej pojemności i jednocześnie b.wysokim (powyżej 10A) prądzie rozładowania. Twój test z wybraną rezystancją grzałki zapewnia bezpieczny dla wymienionych ogniw prąd rozładowania poniżej 4,7 Ampera, więc i wyniki ogniw pojemniejszych wskazują w nich zwycięzców. Wielu czytających ten test i sugerując się wykresami wybierze jedno z ogniw najpojemniejszych do użytku z popularnymi ostatnio Dripperami, albo Aspire Atlantis, czy Kangertech Subtank i ich grzałkami pół-omowymi. Przy takiej rezystancji obciążymy ogniwa o wiele bardziej, a prąd rozładowania będzie wciąż w granicach zalecanych przez Efesta, czy Keepowera, jednak będzie na granicy zaleceń producenta ogniwa, czyli Panasonica. Ciekawe czy nadal najpojemniejsze ogniwa będą wiodły prym, czy jednak zrównają się z ogniwami o niższej pojemności, ale o wyższym prądzie rozładowania. Ciekawym byłoby uzupełnienie testu o pomiary na niższej oporności grzałki.
Awatar użytkownika
By noman1
#1301975
nanak pisze:Już dość dawno dampfakkus.de potwierdziło, że w ogniwie Efest 3100 "siedzi" Panasonic o dość niskiej wydajności prądowej. .

Jak potwierdziło ??

Im ognowo ma wyższą wydajnośc prądową tym mniejszą rezystancję wew. ??
Czyli, jeżeli na AW IMR spadek był 0,45V a na Efeście 3100 0,25V to, niezależnie od obciążenia, wskazuje to na niższą rezystancję wew., czyli na to, że Efest ma większa wydajność prądową od AW
Chyba, że moje rozumowanie jest błędne. :mrgreen:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Siemka, mam problem po wymianie grzałki w smok tfv[…]

Ogniwa do latarki BLF Q8

Heja, Kupiłem Ojcu na urodziny latarkę https:[…]

Skaczące Ohmy

Problem jest następujący: w zestawie bateria volis[…]

Velo city

Jaki rozmiar mają śrubki do velo city bo nie potra[…]