EPF
wszystko związane z czyszczeniem e-papierosów
Awatar użytkownika
By Goldi
#491240
Tobiasz42 pisze:Witam jestem początkujący na tym forum i mam pytanie: Czy istnieją jakieś środki do czyszczenia które są bezpieczne i możecie mi je śmiało polecić.

Jest taki środek, nazywa się Moderator. Zaraz Cię wyczyści. :mrgreen:
By jary
#500094
IPA rzeczywiście dobrze czyści (preparaty do czyszczenia przepływek w samochodach są na jego bazie) ale mają jedną wadę, są szkodliwe dla zdrowia. Nie polecam IPA nawet rozcieńczony. W/g mnie najlepszy jest spirytus spożywczy. Później przepłukuję ciepłą wodą i nie ma żadnego posmaku.
By Zumbie
#723906
StaryChemik pisze:I tak jest najlepiej - jeśli człowiek nie jest na 100% pewny tego, co robi - powinien iść znakowanymi szlakami. Mycie spirytusem spożywczym jest bezpieczne.

No ja nie wiem, czy takie bezpieczne.
Skorzystałem z Twojej rady i zakupiłem spirytus spożywczy. Myło się dość przyjemnie, zwłaszcza, że w lodówce, miałem pod ręką, pepsi.
Wyszedłem z kuchni, na dość chwiejnych nogach. Muszę zacząć, częściej myć, mój clearomizer...
:beer:
Awatar użytkownika
By Kocior
#787320
Witam!

Ja czyszczę samą grzałkę moich clearomizerów w IPA. Zostawiam w kieliszku na 20 min, płuczę wodą destylowaną. Potem myjka ultradźwiękowa z IPA na 5 min, mocne płukanie wodą destylowaną. Zostawiam na noc do wyschnięcia. Potem kropla glikolu na grzałkę, wypalam trochę i śmiga jak nowy. Posmak jest może czasami przez pierwsze dwa buchy.
Robię tak już od lat i naprawdę uważam, że pomaga.
Awatar użytkownika
By ElCzupakabra
#788233
Ten sam efekt uzyskałbyś używając do czyszczenia grzałki spirytusu spożywczego zamiast IPA, a na pewno byłoby bezpieczniej dla zdrowia. IPA niech lepiej zostanie do czyszczenia elektroniki/styków.
Awatar użytkownika
By Genocide
#972196
cinto pisze:Ostrzeżenie: Niniejszy film pokazuję że "gupota ludzka nie zna granic"
Ostrzeżenie 2: Pod żadnym pozorem nie próbować w domu


Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum, i wiem - że trochę się narażam, ale:

Dlaczego wg. Ciebie ten film to pokaz ludzkiej głupoty?
Przecież ekstrakcja wykonana poprzez IPA - alkohol izopropylowy - jest jedną z najskuteczniejszych ekstrakcji "z suchych liści" , przy odpowiednim obchodzeniu się ze wspomnianą substancją, oraz porządnym odparowaniu - mamy idealną esensję czy to tytoniu czy innych "ziół" ... praktycznie, ze wszystkimi walorami substancji aktywnych - tak zgadza się! prócz nikotyny wyciśniemy z rośliny wszystko! a bynajmniej przy odrobinie szczęścia wiekszość substancji zarówno tych dobrych jak i tych złych! Bo trzeba pamiętać , że sam tytoń zawiera wiele substancji rakotwórczych - zresztą o czym my tu piszemy sama nikotyna jest przecież bardzo toksyczna :wink: pomijając już fakt pochodzenia samych liści czy mamy do czynienia z czystym tytoniem czy przetworzonym - pryskanym przez producentów różnymi ciekawymi lub mniej ciekawymi dodatkami ale mniejsza z tym bo nie o ekstrakcji jest wątek.

biorąc powyższe za zasadne - pytam - co wg. Ciebie na tym filmie jest wykonane - ŹLE?

nie czepiam się już tego, że osobiście wykonał bym ekstrakcję:
- w szkle labolatoryjnym - tak dla własnego spokoju
- mieszał "pałeczką" szklaną
- oraz nie maczał tam paluchów tylko zarzucił na ręce nawet najtańsze rękawiczki nitrylowe
- i co najważniejsze - sama ekstrakcja z liści tytoniu ( drobniutko posiekanego ) trwała by przynajmniej u mnie 24h

pomijając te błędy - pytam jak wyżej...

Co do samego wątku:
cyt Stary Chemik
"Zwykle kupowany w sklepach jako płyn do czyszczenia elektroniki. Uważam, że nie jest to zbyt dobry pomysł. Chociaż płyny te to w zasadzie sam izopropanol (reklamowany jako bardzo czysty), to jednak nie bardzo wiadomo jakie zawiera zanieczyszczenia. W przypadku elektroniki nie ma to większego znaczenia, natomiast e-palacze muszą pamiętać, że niektóre z tych zanieczyszczeń (np. metale ciężkie lub pewne słabo lotne związki organiczne) mogą się osadzać na atomizerze, a następnie odparowywać z niego przy kolejnym ogrzaniu."

Zgadzam się, i osobiście bym odradzał czyszczenie naszych elektronicznych cygaretów tym właśnie środkiem wł. z uwagi na "pochopne" zakupy różnych substancji co poniektórych użytkowników e-palenia i póżniejsze problemy ze zdrowiem. Warto tutaj pomyśleć o wodzie destylowanej i zwykłym spirytusie spożywczym.

pozdrawiam.
By orient
#972415
Ja tam bym użył aparatu Soxhleta a odparowywałbym na wyparce (a jeszcze lepiej oddestylowanie z kolumną frakcyjną i dopiero wtedy resztki rozpuszczalnika na wyparce). Dodatkowo, jeżeli komuś zależy na nikotynie, to trzeba by było pomyśleć o obecności aminy. Nikotyna w liściach jest głównie w postaci soli. Pomijając to wszystko taki liquid będzie błyskawicznie paprał grzałkę, bo ekstrahuje się również dużo substancji nielotnych i to wszystko na niej zostanie. Jeżeli chodzi o rozpuszczalniki z POCh, to omijajcie dużym łukiem te z napisem cz.d.a. Jeżeli są jakieś "jazdy", to zwykle z nimi. Dość powiedzieć, że kiedyś udało mi się kupić butelkę chloroformu cz.d.a w której było pół na pół chloroformu i kwasu solnego. Kupujcie z napisem cz. i przed użyciem destylujcie. Jeżeli kupujecie benzynę ekstrakcyjną, to destylacja jest niezbędna niezależnie od firmy (za wyjątkiem heksanu do HPLC) ale to trochę inna klasa cenowa.
Awatar użytkownika
By Genocide
#972741
Widzę, że tu trochę amatorów ekstrakcji na forum się znajdzie. Metod takowych jest od groma jedne lepsze drugie mniej skuteczne, natomiast ja podałem "poprawki" co do filmiku typowo amatorskie, które na pewno poprawiły by zarówno bezpieczeństwo samego ekstrahującego jak i sam smak... nie polecam ogólnie robienia czegokolwiek związanego z ekstrakcją w naczyniach innych niż szklane. Ogólnie wątek ciekawy aczkolwiek "bez sensu" z uwagi na ( jak pisze kolega wyżej ) cyt"Nikotyna w liściach jest głównie w postaci soli. Pomijając to wszystko taki liquid będzie błyskawicznie paprał grzałkę, bo ekstrahuje się również dużo substancji nielotnych i to wszystko na niej zostanie" więc ekstrakcja tego cuda w warunkach domowych po prostu nie ma kompletnie sensu.
Co innego Destylacja czy to aromatu samego tytoniu czy innych ciekawych ziółek/owoców itp jest dosyć prosta więc nie ma sensu się też w tym temacie rozpisywać.

Co do POCH obecnie "Avantor Performance Materials Poland S.A." Amerykańska firma , która przejęła polskiego ba Europejskiego giganta ... co do ich odczynników nie miałem zwykle większego "ale". Kupowałem od nich w większości kwasy ( zajmowałem się odzyskiem metali szlachetnych ze złomu elektronicznego ) i po reakcjach jakie przeprowadzałem nie mogę się wyrazić źle o tej firmie i o jej odczynnikach - wszystko odbywało się tak jak zakładałem - było to jeszcze przed przejęciem przez Avantor ...
wszelkie niezbędne substancje jeżeli zachodzi taka potrzeba zamawiam u innego dostawcy z racji umowy oraz cen - nie wiem jak jest obecnie z jakością produktów POCH - a czytając forum widzę, że wiele osób poleca wł. tego dostawcę ... natomiast wiem jedno - mają MEGA wielkie ceny! pamiętam jak gliceryna cz.d.a 100g kosztowała u nich 79zł *SMOKEKING* bez komentarza to pozostawiam.
Czy tak powinno byc

Wczoraj kupiłem bazę 100ml i aromat 10ml do tej ba[…]

Z góry zaznaczam, że inżynieria, elektryka i przed[…]

Chciałbym kupić jakiegoś boxa który pasowałby do w[…]

Witam posiadam obecnie mechanika (vapuje 4 lata i […]