EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By angellae
#40790
Wątek wydzielono na życzenie użytkowników. Tusia.


Ciekawi mnie w tym wszystkim taka sprawa: podobno nieznany jest wplyw glykolu propylenowego na organizm czlowieka, bo brak wieloletnich badan w tym kierunku, ale znany jest od lat wplyw palenia papierosow na organizm czlowieka. W kazdym produkcie tytoniowym jest zawarty glykol propylenowy, bo uzywa sie go po to, zeby tyton nie wysychal. Wobec tego, badajac przez ostatnie lata, jaki wplyw ma palenie tradycyjnych papierosow lub fajek, zbadano niejako automatycznie i wplyw glykolu na organizm czlowieka.
Wiec nie ma mowy o tym, ze nieznany jest wplyw glykolu propylenowego na zdrowie, no chyba, ze badania nad tradycyjnym papierosem przez ostatnie lata byly tylko bajka...

1. E-papieros ma byc zabroniony, bo: brak badan, zawiera nikotyne i glykol propylenowy.

2. Trydycyjny papieros nie bedzie zabroniony, pomimo tego, ze sa badania stwierdzajace szkodliwosc palenia, zawiera tez nikotyne i tez glykol propylenowy plus jeszcze kilkadziesiat innych szkodliwych substancji.

Wiec cos tutaj nie gra...

Pozdrawiam
Andy
Awatar użytkownika
By pudelek
#40796
W "Raporcie bezpieczeństwa papierosów Ruyan e-cigarette oraz aerozolu inhalacyjnego" dr. Laugesen'a są odniesienia do przynajmniej kilku badań wpływu inhalacji GP. Problem widzę w tym, że badane były małpy i szczury, i to w stosunkowo krótkim okresie. Może więc zostać to odparte przez Piechę & Co. Już zasugerował, że dopiero długoletnie badania wpływu na ludzki organizm przekonałyby go. Kto e-pali najdłużej, niech się przebada i przedstawi wyniki do wglądu. Choć pewnie ze 100 takich osób trzeba by znaleźć, żeby wyniki były miarodajne.
Awatar użytkownika
By szczuro
#40805
angellae pisze:Ciekawi mnie w tym wszystkim taka sprawa: podobno nieznany jest wplyw glykolu propylenowego na organizm czlowieka, bo brak wieloletnich badan w tym kierunku, ale znany jest od lat wplyw palenia papierosow na organizm czlowieka. W kazdym produkcie tytoniowym jest zawarty glykol propylenowy, bo uzywa sie go po to, zeby tyton nie wysychal.

tak tylko ze
analog = spalanie PG
e-p= inhalowanie PG

a to juz 2 rozne aspekty
niestety
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#40807
Masz rację szczuro. Jak widzę, główny atak na e-p wiąże się z glikolem. Atakujący jednak nie wspominają (celowo, rzecz jasna) o setkach substancji, które inhaluje się paląc analogi.
Inhalowanie PG powoduje jego przenikanie do krwi, to prawda. Jednakże PG stosowany jest także w kosmetykach (a wiec przenika do krwi przez skórę), jak też w przemyśle spożywczym - jako E1520 występuje m.in. w likierach (do 1 g/l). Z likieru też się wchłania do krwi przecież.

Metabolizując w organizmie przechodzi w kwas pirogronowy, który jest także metabolitem glukozy.

Wszyscy zresztą wiemy, że tu wcale nie chodzi ani o PG ani o zdrowie, tylko o WGK.

Mirek
Awatar użytkownika
By kasperek76
#40808
padre100 pisze:stawiam brylanty przeciw orzechom że zakaz wejdzie i nie sprawka to będzie ani lobby tytoniowego ani farmaceutycznego ale rządu Rzeczpospolitej Polski bo w którymś newsie słyszałem że państwo z tytułu akcyzy na papierosy ma 16 mld zł. nie zrezygnuje z takiej kasy , wielkości połowy deficytu budżetowego i argumentem nawet może być to że substancje używane do barwienia ustnika e-p nie mają badań długofalowych dających odpowiedź na ich szkodliwość


jako że wczoraj zebrałem z ogródka jakieś 2kg orzechów to chętnie wchodzę w zakład :P

nie martwcie się, dopalaczom się udało, nam też się uda, najwyżej będziemy się zaopatrywać indywidualnie za granicą lub w sklepie typu zaciagacze.com :)
Awatar użytkownika
By szczuro
#40811
StaryChemik pisze:Jednakże PG stosowany jest także w kosmetykach (a wiec przenika do krwi przez skórę)
jak też w przemyśle spożywczym - jako E1520 występuje m.in. w likierach (do 1 g/l). Z likieru też się wchłania do krwi przecież.

to wiemy, tylko znowu roznica w sposobie w jaki dostaje sie ogranizmu
przenika, wchlania sie do krwi, ale nie ma procesu inhalowania

StaryChemik pisze:Wszyscy zresztą wiemy, że tu wcale nie chodzi ani o PG ani o zdrowie, tylko o WGK.

:twisted:
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#40828
szczuro pisze:
StaryChemik pisze:Jednakże PG stosowany jest także w kosmetykach (a wiec przenika do krwi przez skórę)
jak też w przemyśle spożywczym - jako E1520 występuje m.in. w likierach (do 1 g/l). Z likieru też się wchłania do krwi przecież.

to wiemy, tylko znowu roznica w sposobie w jaki dostaje sie ogranizmu
przenika, wchlania sie do krwi, ale nie ma procesu inhalowania


Racja, ale nie ma żadnych jednoznacznych dowodów, że inhalowanie powoduje jakieś dodatkowe skutki negatywne dla organizmu człowieka.

Mirek

PS> Myślę, że ten fragment dyskusji można by przenieść do osobnego wątku - aby nie zaciemniać obrazu. To oczywiście tylko sugestia świeżaka na forum.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#40830
Tusia pisze:W zwykłych papierosach jeśli jest to szybko z nich odparowuje... jak to glikol... i już po otwarciu paczki stopniowo i stosunkowo szybko... znika.
Jednak jeśli wszystko w analogach było badane to i glikol też być badany musiał...


Tu bym się troszkę nie zgodził. Prężność par glikolu w temperaturze pokojowej wynosi <0,1 mm Hg. Dla porównania prężność par etanolu to ok. 44 mm Hg, czyli kilkaset razy więcej.
Oznacza to tyle, że glikol nie paruje szybko. Na pewno jednak odparowuje z tytoniu w chwili, gdy przez papierosa przechodzi gorące powietrze przy paleniu.

Mirek
Awatar użytkownika
By szczuro
#40937
Tusia pisze:Jeśli ktoś nie miał jeszcze przyjemności czytać blogu PiotraM na drugim forum, wklejam jego tekst na temat glikolu propylenowego... przyda się i tutaj , aby pogłębić swoją wiedzę.

http://www.tinyurl.pl?7HL9C4X7o widze ze jest patent na dzialajce linki do BRAKU :-)
Awatar użytkownika
By pudelek
#40994
A to jest barrrrrdzo ciekawe! GP moze miec wlasnosci wirusobojcze...! To juz wiem, czemu nic mnie nie bierze, zadna grypa, nic!
Awatar użytkownika
By Tusia
#41019
Leki z glikolem :
- http://www.nokaut.pl/lekarstwa/neo-angi ... 15-ml.html
- glikol składnikiem leku do inhalacji (nebulizatory) p. 11 !!! (przyznam, ze nie doczytalam jeszcze do końca... ) http://docs.google.com/gview?a=v&q=cach ... l=pl&pli=1

Jest także składnikiem leków do wstrzyknięć dożylnych !

lek Hypnomidate

* Substancją czynną leku Hypnomidate jest etomidat. Ampułka o pojemności 10 ml zawiera jałowy, przezroczysty, bezbarwny roztwór wodny przeznaczony do wstrzykiwań dożylnych.
* Inne składniki leku to glikol propylenowy i woda do wstrzykiwań.
Awatar użytkownika
By pudelek
#41033
Czyli jest dowod na to, ze inhaluje sie go i to powszechnie. Nie tylko w dyskotece.

Ale - tu moglby pasc kontrargument Piechy - Neo-Angin przyjmuje sie tylko przez okreslony czas, a nie dlugo, codziennie jak w przypadku e-palenia.

Ale nebulizacje na pewno mozna stosowac bardzo dlugo, np. u chorych na astme...No i stosuje sie u dzieci! wiec nie moze byc niebezpieczny!!!
Awatar użytkownika
By Tusia
#41038
Można się dokopać do większej ilości przykładów w necie. Ja mam bardzo wolne łącze teraz (w pracy) i męczy się komputer niemiłosiernie :? . Znalazłabym więcej...
Awatar użytkownika
By angellae
#42640
Nie chcialbym sie tutaj sprzeczac, ale jak cos sie spala, i dym z tego spalania sie "wciaga", to jest to dla mnie inhalowanie.
Czyli nie jest problemem spalanie czy inhalowanie, ale inhalowanie substancji powstajacych w procesie spalania i w procesie parowania i teraz dopiero nalezy zadac wlasciwe pytanie: co powstaje w procesie spalania a co w procesie parowania glykolu propylenowego (czyli roznica temperatur) i co jest bardziej szkodliwe...
By Asiorek
#47101
Wskrzeszając nieco temat dokopałem się dzisiaj (ze względu na przypadłość jednego z domowników) na działanie glikolu w kosmetykach.
Powszechnie ten składnik w kosmetykach przeznaczonych np dla chorych na trądzik różowawy jest traktowany jako drażniący!
http://abctradzik.pl/kosmetyki-a-tradzik
nie świadczy to o tym że na wszystkich oczywiście tak działa, z drugiej strony ta choroba jest bardzo specyficznym rodzajem alergii.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
SMOK AL85

Witam. Sprawa jest taka, że Mod nie włącza się, […]

Dla odreagowania od trawnika bawimy się w typowani[…]

Witam, od krótkiego okresu czasu stałem się szczęś[…]

Różnica między rodzajami grzelek

Szanowni. Czy byłby ktoś uprzejmy wyjaśnić mi tak […]