EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
By Domator
#1617561
Nasi mili lobbyści dopisali w art. 7f dopisek o e-papierosach co skutkuje, że 200 000 zł. kary z art 12c dotyczy to naszych sprzedawców :(
Wcześniej tego nie było. Mowa była tylko o wyrobach tytoniowych czyli sprzedawcy e-papierosów przez internet mogli liczyć tylko na kary grzywny.
Awatar użytkownika
By LogerM
#1617868
Nie rozumiem... Co się niby zmieniło w tej materii na przestrzeni, powiedzmy, ostatniego kwartału?
Awatar użytkownika
By jomat
#1618545
Domator:
to nie jest zakaz sprzedaży internetowej a niemal całkowite wyczyszczenie Polski z e-p
Doczytaj do strony 90 (w uzasadnieniu projektu), cytuję:

-------------------------------------------------------
Łączny faktyczny koszt zgłoszenia każdego wyrobu branży
papierosów elektronicznych, który będzie mógł być
wprowadzanych do obrotu wynosi:

w przypadku dużych przedsiębiorstw, uwzględniając 100% opłaty za zgłoszenie:
• dla pojemników zapasowych około 54 280 - 79 280 zł / każdy produkt,
• dla papierosów elektronicznych i wszystkich ich elementów: około 29 280 zł / każdy produkt,

w przypadku średnich przedsiębiorstw uwzględniając 50% opłaty za zgłoszenie:
• dla pojemników zapasowych około 52 140 - 77 140 zł / każdy produkt:
• dla papierosów elektronicznych i wszystkich ich elementów: około 27 140 zł / każdy produkt,

w przypadku małych i mikro przedsiębiorstw, uwzględniając 30% opłaty za zgłoszenie:
• dla pojemników zapasowych około 51 284 - 76 284 zł / każdy produkt,
• dla papierosów elektronicznych i wszystkich ich elementów: około 26 284 zł / każdy produkt.
------------------------------------------------------------------------------------------

Dodatkowo 6-cio miesięczna izolatka czyli średniowiecze dla elektroniki
By Vapujący Białystok
#1618601
Nie ma jak niedouczone osły które biorą się za sprawy o których nie mają pojęcia. Tak o to kilka milionów osób na przestrzeni następnej dekady zejdzie z tego swiata przez substancje smoliste, a nie przez nikotyne. To jest dopiero ludobójstwo. Zamiast pracować by dać ludziom zdrowszą alternatywę i rozwijać EIN ( nawet nakładając akcyzę- bo nachapać się muszą by zdobyć kasę na coraz to głupsze pomysły zdobywania wyborców ) ale nie ograniczając dostępu. Kontrolując skład płynów i ograniczyć sprzedaż dla gimbazy. Ludzie palili, palą i bedą palić. Ograniczenie dostępu EIN i restrykcje z tym związane, oraz czarny pijar dają tylko im wytłumaczenie by zostali przy analogach.
Awatar użytkownika
By tunajerzy
#1618605
Z OSTATNIEJ CHWILI: ZMIANY W PROJEKCIE USTAWY TYTONIOWEJ…
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało treść "ostatecznej wersji" rządowego projektu Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zatwierdzonej przez Radę Ministrów. Rada Ministrów obniżyła wysokość opłat administracyjnych za obowiązkowe zgłoszenie produktów (procedura notyfikacji), któremu będą podlegać wszyscy producenci i importerzy papierosów elektronicznych i liquidów (pojemników zapasowych). Obniżka opłat administracyjnych dotyczy średnich, małych i mikro przedsiębiorstw.
Średnie przedsiębiorstwo to firmy, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich obrót roczny wynosi mniej, niż 50 mln EUR lub bilans poniżej 43 mln EUR; mikroprzedsiębiorstwo to firma zatrudniająca mniej niż 10 pracowników, a jej obrót roczny (kwota przyjętych pieniędzy w danym okresie) lub bilans (zestawienie aktywów i pasywów firmy) jest poniżej 2 mln EUR.
Treść zmienionego zapisu w Ustawie: "Zgłoszenie podlega opłacie w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok ogłaszanego, w drodze obwieszczenia, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, 50% tej opłaty - w przypadku średnich przedsiębiorstw w rozumieniu zalecenia 2003/361/WE albo 30 %tej opłaty- w przypadku małych i mikro przedsiębiorstw w rozumieniu zalecenia 2003/361/WE. Opłata stanowi dochód budżetu państwa. Opłatę wnosi producent lub importer na rachunek bankowy wskazany przez Inspektora". Poprzednio wysokość opłat dla wszystkich przedsiębiorców wynosiła równowartość „przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok”, czyli ok. 4.000 PLN.
Awatar użytkownika
By jomat
#1618619
Opłata za zgłoszenie to nie to samo co przewidywany "Łączny faktyczny koszt zgłoszenia"
np. produkt przed wprowadzeniem do obrotu będzie musiał przejść obowiązkowe badania, które nie są darmowe.
Jeśli przyniesiesz kilka karteczek z pieczątkami i podpisami za które zapłaciłeś 20000zł
to wtedy miły pan da swoją pieczątkę i swój podpis na karteczce z napisem "Zgłoszenie"
i zapłacisz za to "tylko" 4000zł
Awatar użytkownika
By pol
#1618644
Str. 92
Wprowadzenie zakazu sprzedaży elektronicznych papierosów i płynu do ponownego ich napełniania będzie miało wpływ na funkcjonowanie sklepów internetowych oferujących ww. asortyment. Obecnie Ministerstwo Zdrowia nie posiada szczegółowych danych umożliwiających wskazanie szczegółowego poziomu wpływu zaproponowanych regulacji na rynek pracy
w tym zakresie.


A wcześniej (str. 89) przeczytać można:

Branża papierosów elektronicznych istnieje w Polsce zaledwie od 2006/2007 r. Szacunkowa wartość rynku detalicznego papierosów elektronicznych w Polsce wynosi 0,5 mld zł. Działalność gospodarczą w tym zakresie prowadzi od tysiąca do kilku tysięcy przedsiębiorców, głównie MŚP, w tym osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą w zakresie: import i sprzedaż detaliczna. Obecnie większość firm branżowych w Polsce (importerzy, producenci, dystrybutorzy) jest przedsiębiorstwami specjalistycznymi, które nie uzyskują przychodów ze sprzedaży lub wytwarzania innych produktów.
By Vapujący Białystok
#1618649
Jaka bedzie musiała być sprzedaż danego produktu, by z potencjalnych ( prognozowanych ) ZYSKÓW pokryć koszt takiego zgłoszenia, a gdzie podatki, koszty ludzi, lokalu itp . Czeka nas kilka parowników i w większości na gotowe grzałki ( bo na tym cały czas się zarabia ) a z drugiej strony zejście do podziemia sprzętowego. Super.
By Domator
#1618651
LogerM pisze:Nie rozumiem... Co się niby zmieniło w tej materii na przestrzeni, powiedzmy, ostatniego kwartału?

Faktycznie porównywałem z projektem ustawy z ubiegłego roku.
Cała ta implementacja jakby dyktowana przez chica :(
Awatar użytkownika
By Hunka
#1618653
Domator pisze:Cała ta implementacja jakby dyktowana przez chica :(

Już dawno nie ma Chica.
Jest BAT. :twisted:
Awatar użytkownika
By Elisek
#1620332
Ale drodzy użytkownicy, czegoś nie rozumiem. Jest trochę sklepów i zdają sobie one sprawę, że zarabiają krocie na akcesoriach typu druty, waty, atomki rta itp. dla majsterkowiczów. Jakoś nie wyobrażam sobie, że nagle będą sprzedawać tylko egosy i inne cuda na wymienne grzałki, a wszystko co daje opcje kręcenia samodzielnie zniknie. Przecież nie pozwolą sobie na takie w aksze dmuchanie.

Jak ich bedą ścigać za to, to zaraz wymyśla sposób na obejście i dalszą sprzedaż. Te jełopy od ustawy nawet nie mają pojęcie o zasadzie działania epapierosów, więc piszą, żeby pisać, a potem przez kolejne 20 lat będą poprawki wprowadzać.

Ogólnie czytam niektóre tematy i co jakiś czas ludzie piszą, że już robią zakupy i zapasy boxów, atomizerów, LQ itp. Czy to nie trochę nad wyrost ?
Awatar użytkownika
By Deimond
#1620338
Ja powiem tak - box czy atomizer(wybrane sprawdzone modele które regularnie używam ) leżąc na półeczce mi nie spleśnieją a i tak bym je kupił gdyby zepsuły się poprzednio używane.
Baza też może sobie leżeć - w końcu i tak bym ją kupił tylko w mniejszych ilościach i przez dłuższy okres czasu.
Będzie lipa po ustawie to zużyję . Nie będzie lipy - też zużyję.
Nie widzę powodów aby nie robić racjonalnych zapasów w obecnej sytuacji.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1620668
W związku z faktem że informacji jest wiele i na forum i w sieci ale i wielkie rozbieżności może ktoś dobrze zorientowany pokusi się o małe zestawienie.
Mianowicie, od kiedy nie kupimy nic z modów i atomizerów w sklepach zagranicznych przez internet typu FT.
Identyczne zapytanie względem krajowych sklepów internetowych.
Kolejna sprawa to terminy do kiedy sklepy PL będą sprzedawać towar "zabroniony" z racji posiadania go na magazynach?
Myślę , że wielu użytkownikom takie zestawienie by się
przydało.
By gourmet
#1620706
Deimond pisze:Ja powiem tak - box czy atomizer(wybrane sprawdzone modele które regularnie używam ) leżąc na półeczce mi nie spleśnieją a i tak bym je kupił gdyby zepsuły się poprzednio używane.
Baza też może sobie leżeć - w końcu i tak bym ją kupił tylko w mniejszych ilościach i przez dłuższy okres czasu.
Będzie lipa po ustawie to zużyję . Nie będzie lipy - też zużyję.
Nie widzę powodów aby nie robić racjonalnych zapasów w obecnej sytuacji.

Można i tak, tyle, że ustawa odcina praktycznie dopływ nowości i nowych technologii. Zupełnie jakbyś zrobił zapas bateryjek ego i kartomizerów na lata, a reszta świata w tym czasie przeszłaby na wapowanie zjonizowanej wody z aromatami w proszku na zasilaniu organicznym.
Awatar użytkownika
By Deimond
#1620722
gourmet pisze:
Deimond pisze:Ja powiem tak - box czy atomizer(wybrane sprawdzone modele które regularnie używam ) leżąc na półeczce mi nie spleśnieją a i tak bym je kupił gdyby zepsuły się poprzednio używane.
Baza też może sobie leżeć - w końcu i tak bym ją kupił tylko w mniejszych ilościach i przez dłuższy okres czasu.
Będzie lipa po ustawie to zużyję . Nie będzie lipy - też zużyję.
Nie widzę powodów aby nie robić racjonalnych zapasów w obecnej sytuacji.

Można i tak, tyle, że ustawa odcina praktycznie dopływ nowości i nowych technologii. Zupełnie jakbyś zrobił zapas bateryjek ego i kartomizerów na lata, a reszta świata w tym czasie przeszłaby na wapowanie zjonizowanej wody z aromatami w proszku na zasilaniu organicznym.

Zgadza się - ale ja nie mam wpływu ma ustawę, i myślę że ona wejdzie w życie czy mi się to podoba czy nie. Zapas to jedna z niewielu rzeczy które można na tę chwilę zrobić. Ja nie latam za nowościami. Spokojnie aobie pufam aby wyjść z nałogu.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.