EPF
Awatar użytkownika
By Ogar616
#981610
Witam,
W niedzielę wieczorem spotkała mnie oburzająca sytuacja (przynajmniej dla mnie).
Wyszedłem z pracy i idąc galerią Platan w Zabrzu obok stoiska e-smoking world zauważyłem dwoje dzieci podchodzących do sprzedawcy. Wymiana kilku słów i już sprzedawca schyla się po liquid, klient wyciąga portfel, płaci i sprawa załatwiona. Nie raziło by mnie to tak bardzo w oczy, gdyby nie to, że klienci mieli na oko 13 i 8 lat! :| Sprzedawca, nawet się nie zastanowił, jakby to była zupełna norma. Wszystko odbywało się pośród tłumu ludzi w centrum handlowym, bez skrępowania.

Moim zdaniem takie sytuacje powinny spotkać się z najwyższym potępieniem :!: Nie rozumiem jak tak duża sieć może sobie pozwolić na takie rzeczy. Może ktoś powie, że sprzedaż śmierdziuchów nieletnim, to nic dziwnego ale sprzedaż e-fajek dzieciom na pewno nie przyniesie nam e-palaczom nic dobrego.

Oczywiście nie zawahałem się użyć tego co miałem przy sobie, żeby udokumentować całą sprawę.
Obrazek
Awatar użytkownika
By slavo22
#981617
Ogar, a zwróciłeś uwagę sprzedawcy czy poszedłeś swoją drogą po cyknięciu fotki? Ja w sytuacji gdy widzę jak sprzedawane są fajki czy alkohol nieletnim od razu pysk otwieram. Nie zdarzyło mi się żebym dostał burę.
Awatar użytkownika
By Ogar616
#981623
Powiem szczerze nie zwróciłem uwagi, bo też pracuję w tej galerii, a po co mi spoglądanie spode łba za każdym razem jak wyjdę z pracy? Poza tym byłem już mocno zmęczony życiem po 12h tyrki.. Do tego jakoś wątpię, żeby to coś temu sprzedawcy przemówiło do rozsądku. Widzę, że pracuje tam już długo i musi mieć swoje "nawyki"
Prawdopodobnie zrobiłem źle.. Swoją drogą mógłby być wątek od wklejania takich fotografii, może to coś by przemówiło dostawcom do rozsądku.
Awatar użytkownika
By Mathhias
#981628
Sprzedawcy maja prowizje do wyplaty od utargu miesiecznego, wiec pewnie dlatego sprzedaja komu popadnie, by tylko zbierac grosz do grosza.
Awatar użytkownika
By slavo22
#981632
No raczej ten gościu tam za długo nie pracuje, jak będę w okolicy to pogadam albo z nim albo z taką blondynką (ona odmówiła sprzedaży nieletnim przy mnie) to może coś zdziałam. Zdjęcie sobie skopiuję na fona jako dowód. Jakoś nie mogę obojętnie przechodzić koło takich sytuacji.
Awatar użytkownika
By gotronkk
#981635
Hmmmm Chic sam też powinien reagować na takie incydenty. W sensie reagować na sygnały przesłane przez mail, telefon etc.
Awatar użytkownika
By Eryk_c4
#981666
Ogar, może po prostu wyślij mailową skargę wraz z załączonym zdjęciem do chic'a?
A swoją drogą, to przykre, że tak się dzieje. Choć jest nadzieja, że może dzieciaki robiły tacie prezent na urodzinki? :)
By Vapujacypolak
#981686
Hah ja w koloporterze jak sensationy kupuje widzialem kilka razy dzieci ok 8-13 lat kupujace liquidy.Zwrocilem uwage facetce.Skonczylo sie tym ze teraz patrzy na mnie jakbym ja pobil/uszkodzil.Niewiem czy w pl sprzedarz ep i lq jest 18+ dluo nie sprawdzalem.Poprawcie mnie jak by co.

Wysłane z mojego GT-S5300
Awatar użytkownika
By PucH2
#981689
slavo22 pisze:No raczej ten gościu tam za długo nie pracuje, jak będę w okolicy to pogadam albo z nim albo z taką blondynką (ona odmówiła sprzedaży nieletnim przy mnie) to może coś zdziałam. Zdjęcie sobie skopiuję na fona jako dowód. Jakoś nie mogę obojętnie przechodzić koło takich sytuacji.

Czemu ma długo nie popracować? Czarownice znaleźliście i na stos? Na tą chwilę nie regulują to żadne przepisy i wielokrotnie w innym wątku na ten temat rozmawiano. Jak zostaną te kwestie uregulowane to będziemy takich sprzedawców piętnować, karać i wysyłać na wieczne mrozy. Na tą chwilę panuje impas. Stąd takie kwiatki nie raz obserwowałem i wiem że zwrócenie takiemu sprzedawcy jak i właścicielowi uwagi lata koło doopy. Bo mówią co innego a robią dalej swoje. Policja jak i Straż miejska przyjmują zgłoszenie i też bezradnie rozkładają ręce.
Awatar użytkownika
By Minik
#981741
Dokładnie tak. Prawo nic o tym nie mówi, więc sprzedawcy mogą (a nawet powinni, bo za nieuzasadnioną odmowę sprzedaży jakiegokolwiek produktu grozi kara) sprzedawać zarówno liquid jak i e-papierosy nieletnim. Nawet ośmiolatkom.
Awatar użytkownika
By venom_666
#981768
Tomba, ja tam widzę zdjęcie stoiska esmokingworlda... Ososby przypdakowo znajdujące sie w kadrze nie musza zgody wyrażać... :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Ogar616
#981773
PucH2 pisze:
slavo22 pisze:No raczej ten gościu tam za długo nie pracuje, jak będę w okolicy to pogadam albo z nim albo z taką blondynką (ona odmówiła sprzedaży nieletnim przy mnie) to może coś zdziałam. Zdjęcie sobie skopiuję na fona jako dowód. Jakoś nie mogę obojętnie przechodzić koło takich sytuacji.

Czemu ma długo nie popracować?

slavo napisał, że raczej długo nie pracuje.

Minik pisze:Dokładnie tak. Prawo nic o tym nie mówi, więc sprzedawcy mogą (a nawet powinni, bo za nieuzasadnioną odmowę sprzedaży jakiegokolwiek produktu grozi kara) sprzedawać zarówno liquid jak i e-papierosy nieletnim. Nawet ośmiolatkom.

A etyka zawodowa? Nie ma tez zakazu dawania dzieciom ostrych narzędzi.

@Tomba Wiem doskonale o wszystkim co tutaj piszą ale sprawa zbulwersowała mnie na tyle, że mimo wszystko umieściłem zdjęcie tutaj.

venom_666 pisze:Tomba, ja tam widzę zdjęcie stoiska esmokingworlda... Ososby przypdakowo znajdujące sie w kadrze nie musza zgody wyrażać... :mrgreen:

Nazwijmy ich statystami :lol:
Awatar użytkownika
By slavo22
#981795
@puch - spokojnie chłopie. Mieszkam w Zabrzu i często jestem w Platanie, ekspedientki znam (czasem tam lq kupuję) a gościu pracuje krócej od nich. Nie chcę nikogo zwalniać a tylko zwrócić uwagę że są na widoku publicznym i wielki brat patrzy :)
Awatar użytkownika
By Kszywho
#981812
Minik pisze:Dokładnie tak. Prawo nic o tym nie mówi, więc sprzedawcy mogą (a nawet powinni, bo za nieuzasadnioną odmowę sprzedaży jakiegokolwiek produktu grozi kara) sprzedawać zarówno liquid jak i e-papierosy nieletnim. Nawet ośmiolatkom.


Nie sól głupot i nie wprowadzaj w błąd innych. 8-latkowi nie masz obowiązku sprzedać telewizora jak i liquidu. To nie są artykuły pierwszej potrzeby.
Wiele razy to się pojawiało na forum, ale trzeba znowu przypomnieć
Istnieje coś takiego jak Kodeks Cywilny. Wystarczy się powołać na przepis ograniczający dzieciakom zawarcie umowy kupna- sprzedaży.
Awatar użytkownika
By Ratio
#981976
Pracowałam przez chwilę swego czasu na stoisku Chica. Na samym początku dostałam instrukcję, że mam prawo i wręcz obowiązek pytać o dowód. Więc tutaj bardziej kwestia właściciela i rzetelności pracowników.

Sent from my N1 using Tapatalk
Awatar użytkownika
By AndrzejNS
#982006
Zrobiliśmy projekt plakatu odnośnie sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia. Prosimy o niezwłoczne wydrukowanie go i powieszenie w widocznym miejscu w punktach sprzedaży.

W ciągu kilku dni będziemy posiadali wersję drukowaną, będzie ona w panelu materiały reklamowe do dodania.

Plakat został przygotowany w związku z informacją pojawiającą się w mediach odnośnie sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia i braku regulacji w tej kwestii. My jako firma nie sprzedajemy tego produktu osobom niepełnoletnim.

Taką informację przesłał Chic w Lutym zeszłego roku.
Tak, nie ma prawnego zakazu sprzedaży, ale zawsze można odmówić - nie raz mi się to zdarzyło
By orient
#982058
Na oko, to dziad w szpitalu umarł. Kiedyś zwróciłem uwagę, na oko, 16-tolatce z 6-cio letnim bratem a jak sie później okazało prawie 30-to letniej kobiecie z synem. W zeszłym roku miał przyjść praktykant po studiach. to czekam, czekam a gość się nie zjawia. dzwonię do dyrekcji a dyrekcja i się okazuje, że tten chłopaczek o którym myślałem, że to jakiś kolejny "młody zdolny" ze szkoły średniej albo i gimnazjum albo czyjś syn ścianę podpiera. To taka wolna dygresja.
Awatar użytkownika
By aksello
#982226
Po przeczytaniu tego tematu wysłałem moją 11 letnia siostrę do sklepu , żeby kupiła mi liquid oczywiście stałem i patrzyłem na rozwój zdarzeń . Nie dość , że kupiła liquid to i jeszcze kartę na pieczątki dostała (10-ty liquid gratis) Sprzedawca nie patrzy komu , ważne żeby sprzedać :)
By Leodewink
#982244
Pewnie na tym stoisko jest nalepka,iż młodzieży do lat 18.........Niestety,to tylko czynnik ludzki,szkoda jednak,że do tego doszło...Sam miałem ciekawą historię na jednym z punktów(w Stargardzie Szczecińskim),gdzie przyszła grupa młodzieży po liquidy.Stałem,obserwowałem,byłem pewny,że poniżej osiemnastki wszyscy,ale moja pracownica od razu krótko stwierdziła do mnie,że oni mają swoje sposoby.....Po wyborze podszedł ich kolega i pokazał dowód oraz zakupił wybrany towar...W takiej sytuacji nie wolno mi odmówić,mimo wielkich chęci.....Cóż,nie zawsze chcieć oznacza móc.....W tym jednak konkretnym przykładzie na pewno chłopak jest już po burzliwej rozmowie z szefem,gdyż grupa Chic zwraca na to bardzo uwagę....I jeszcze jeden przypadek przytoczę z pewnej miejscowości w Polsce,gdzie obok siebie są dwa sklepy,jeden współpracujący z Chic,drugi bardzo tani,opierający swą działalność w necie.Rozmawiałem z właścicielką tego pierwszego o obrotach,więc po otwarciu obok konkurencji totalnie spadły,ale z uwagi na zakaz sprzedaży niepełnoletnim(bardzo tam egzekwowany),wróciły do normy,bo klienci nie życzyli sobie dokonywać zakupów w sklepie,gdzie sama młodzież stoi w kolejce,a dowodów nikt nie sprawdza....Więc niekoniecznie sprzedaż niepełnoletnim opłaca się w ogólnym rozrachunku,nie mówiąc już o psuciu ewidentnym opinii.....

-- [scalono] 03 lut 2014, 23:13 --

aksello pisze:Po przeczytaniu tego tematu wysłałem moją 11 letnia siostrę do sklepu , żeby kupiła mi liquid oczywiście stałem i patrzyłem na rozwój zdarzeń . Nie dość , że kupiła liquid to i jeszcze kartę na pieczątki dostała (10-ty liquid gratis) Sprzedawca nie patrzy komu , ważne żeby sprzedać :)

Powinieneś napisać gdzie,bo dla właścicieli jest to też cenna wskazówka,szczególnie gdy pewnych standardów się przestrzega i wymaga.....
Awatar użytkownika
By aksello
#982255
aksello pisze:Po przeczytaniu tego tematu wysłałem moją 11 letnia siostrę do sklepu , żeby kupiła mi liquid oczywiście stałem i patrzyłem na rozwój zdarzeń . Nie dość , że kupiła liquid to i jeszcze kartę na pieczątki dostała (10-ty liquid gratis) Sprzedawca nie patrzy komu , ważne żeby sprzedać :)

Powinieneś napisać gdzie,bo dla właścicieli jest to też cenna wskazówka,szczególnie gdy pewnych standardów się przestrzega i wymaga.....[/quote]

Nie chciałbym wkopywać sprzedawcy gdyż znam ją dość dobrze porozmawiałem z nią na ten temat może to coś zmieni :)
Awatar użytkownika
By Konditoran
#982257
Ehh... Nie wiem... Ja jak mam wątpliwości to proszę o dowód. Na etykiecie liquidu jest że od 18 roku życia i tego się trzymam. Sprzęt? Spoko, ale trucizny jaką bądź co bądź jest nikotyna u mnie młodzik nie kupi.

Nabaźgrane z HTC Desire X
By Jurko_B
#982263
Z mojego doświadczenia – sprzedawcy rozliczani są ze swojej efektywności (czytaj utargu), a co za tym idzie z ilości klientów. Właściciel może mieć piękne założenia, że w jego punkcie sprzedaje się towar jedynie osobom pełnoletnim, ale jak na razie przepisy prawne nie zabraniają sprzedawcy oferować towaru każdemu zainteresowanemu, więc ci studenci, bezrobotni, stojący w takich punktach sprzedadzą towar każdemu. Ilu jest takich pracodawców, którzy zdecydują się płacić godziwe wynagrodzenie swoim pracownikom za brak efektów ich pracy, gdy ci „pogonią” nieletnich klientów (a ich jest niestety coraz więcej – 30-40%)?
Awatar użytkownika
By emilos206
#982269
Dla mnie na tym zdjęciu typem nie wygląda na 13lat, skąd taka pewność? Może ma 18 lat i był w galerii z młodszym braciszkiem ?:D

Wysłane z mojego Nexus 4 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
By Julia
#982290
Gbyby mi ktoś powiedział ze na tym zdjęciu jest mało atrakcyjna matka dzieciaka uwierzyłbym. Nie wspomnę już o tym ,ze publikowanie zdjeć bez zgody obecnych na nim osób jest delikatnie mówiąc niestosowne. Mnie o dowód prosili w monopolowym regularnie jak miałam 27 lat. Trzeba było podejść i zbadać sprawę, pogadać ze sprzedawca bo tak to możemy sobie gdybać i przypuszczać.


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Awatar użytkownika
By aksello
#982294
Julia pisze:Gbyby mi ktoś powiedział ze na tym zdjęciu jest mało atrakcyjna matka dzieciaka uwierzyłbym. Nie wspomnę już o tym ,ze publikowanie zdjeć bez zgody obecnych na nim osób jest delikatnie mówiąc niestosowne. Mnie o dowód prosili w monopolowym regularnie jak miałam 27 lat. Trzeba było podejść i zbadać sprawę, pogadać ze sprzedawca bo tak to możemy sobie gdybać i przypuszczać.


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk


uwierzyłbym a pózniej miałam xP
Awatar użytkownika
By TheMarcinGS
#982295
u mnie w punkcie esw w Mysłowicach dzieciak chciał wymienić baterie na gwarancje, i mu nie dał bo stwierdził że nieletni, więc jest okej.

choć w tym samym punkcie sprzedawca z drugiej zmiany bez problemu sprzedaje liqudy każdemu, bez względu na wiek. są wgl to jakieś ustawowe kary? napewno

-- [scalono] 04 lut 2014, 00:03 --

Jurko_B pisze:Z mojego doświadczenia – sprzedawcy rozliczani są ze swojej efektywności (czytaj utargu)



mam znajomego co tam pracował, i dostawał pencje plus procent z utargu, więc nie m co się dziwić że sprzedadzą wszystko każdemu
By orient
#982317
Wygląda na to, że ten twój punkt w Mysłowicach, to nieźli kombinatorzy są (żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie). Nie chcieli wymienić dzieciakowi baterii na gwarancji ale jakoś mu ją sprzedali, prawda? Choć akurat to ich pieski obowiązek. Za to kwestia sprzedaży lq nieletnim, to już kwestia dobrego obyczaju i długofalowego myślenia o interesach branży, bo jak na razie prawo tego nie reguluje.
Awatar użytkownika
By spoco
#982335
Żeby była jasność - sprzedaży nieletnim nie popieram.

Natomiast "zapomniał wół…" Nie wiem kiedy wy zaczęliście palić fajurki. Ja zacząłem w 8 klasie podstawówki (14-15 lat). Jakoś nigdy nie miałem zbyt dużych problemów z zakupem fajeczek. A paliłem od połowy 8 klasy nałogowo. Nie rozumiem tego "świętego" oburzenia. Podejrzewam, że część osób tak jednoznacznie potępiająca sprzedawców jednak sama kupowała śmierdziuchy przed 18-stką. Oczywistym jest, że dla ogólnego dobra ep (nie mówiąc o zdrowiu małolatów) należałoby wprowadzić zakaz sprzedaży nieletnim ep. Ale z drugiej strony jeśli taki małolat nie kupi liquidu to pójdzie do kiosku obok i kupi se fajki. Tutaj potrzebna jest praca u podstaw i edukowanie ogółu społeczeństwa. Szkoda, że wiele osób widząc sprzedaż nieletnim fajek, alkoholu czy ep nie reaguje. Im więcej osób będzie "się czepiać" im więcej osób w takich sytuacjach powie "a czy ten Pan/Pani ma 18 lat" do sprzedawcy mamy szanse na zmiany. Teksty w stylu "ja tam pracuje nie będę się narażał" po prostu mnie załamują i pokazują jak wiele jeszcze mamy do zrobienia.
Nie bójmy się bycia porządnymi ludźmi zwracającymi uwagę innym na rzeczy niezgodne z prawem/niemoralne. Można to robić spokojnie bez agresji, kulturalnie. Ja reaguje, zawsze jak coś takiego widzę, dla zasady. Jeśli byliby tacy ludzie i było ich dużo "w moich czasach" może nigdy bym się nie uzależnił, no bo skąd bym wziął fajki?
A co do tekstu, że małolaty mają sposoby. Kolejna załamka. Po pierwsze ktoś pełnoletni to kupuje. Mówiąc prosto z mostu - kretyn. Mnie parę razy małolaty prosiły o zakup szluga czy piwa. Oj pogoniłem tak, że aż się kurzyło. A po drugie (w przypadku alko i papierosów) kupując nieletniemu narażamy się na karę. Jest to wykroczenie. Mam nadzieję, że sprzedaż ep nieletnim będzie tak samo nielegalna jak alko czy papierosów.
Awatar użytkownika
By dzaman
#982438
nie popieram sprzedaży nieletnim epapierosow ale powiedzcie szczerze -czy lepiej jak beda palili śmierdziuchy?
moja propozycja jest taka - jak juz sprzedawca musi sprzedac to niech mu sprzeda liquid ale z zerową ilości a nikotyny
Awatar użytkownika
By Minik
#982461
Kszywho pisze:
Minik pisze:Dokładnie tak. Prawo nic o tym nie mówi, więc sprzedawcy mogą (a nawet powinni, bo za nieuzasadnioną odmowę sprzedaży jakiegokolwiek produktu grozi kara) sprzedawać zarówno liquid jak i e-papierosy nieletnim. Nawet ośmiolatkom.


Nie sól głupot i nie wprowadzaj w błąd innych. 8-latkowi nie masz obowiązku sprzedać telewizora jak i liquidu. To nie są artykuły pierwszej potrzeby.
Wiele razy to się pojawiało na forum, ale trzeba znowu przypomnieć
Istnieje coś takiego jak Kodeks Cywilny. Wystarczy się powołać na przepis ograniczający dzieciakom zawarcie umowy kupna- sprzedaży.



Art. 135 kodeksu wykroczeń; "Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny."

Wikipedia na temat w.w. ograniczenia "[...]Wyjątkiem są umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego[...]"

Nie przyznam Ci tutaj racji, ani jej nie neguję. Ciężko stwierdzić co według kodeksu cywilnego jest "drobnymi bieżącymi sprawami życia codziennego". Bo na przykład wapowanie jest dla mnie życiem codziennym ... ;)
Awatar użytkownika
By spoco
#982463
A dla mnie obawa o to, że się dziecko zatruje trucizną (a liquid w myśl prawa jest silną trucizną) jest uzasadnioną przyczyną i myślę ,że każdy sąd to wytłumaczenie uzna.
By kkmaczmarek007
#982491
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych mówi jasno, że zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18, przy czym pojęcie "wyroby tytoniowe" oznacza tutaj wyroby zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę. E-papierosy, pomimo występowania w nich nikotyny nie zawierają tytoniu, nie są też wyprodukowane z jego udziałem.

Obowiązujące REGULACJE PRAWNE NIE ZAKAZUJĄ więc SPRZEDAŻY E-PAPIEROSÓW OSOBOM NIELETNIM!

Warto też dodać, że zgodnie z art. 135 kodeksu wykroczeń ten, kto zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Wynika z tego, że sprzedawca nie może odmówić nastolatkowi sprzedaży e-papierosa, ponieważ takie postępowanie jest wykroczeniem, nie mówiąc już o tym, że przez to traci się pracę. Przestańcie więc psioczyć na tych bogu ducha winnych sprzedawców, oni nie robią nic złego, przestrzegają tylko prawa.
Awatar użytkownika
By spoco
#982505
Teoretycznie benzyny, gazu czy butaprenu tez nie ma zakazu sprzedaży nieletnim ale każdy sprzedawca podejrzewając, że dziecko kupując w/w produkt może zrobić sobie lub innym krzywdę ma prawo odmówić sprzedaży. I ile byś się nie napinał to taka jest prawda.
Co ciekawe ostatnio biedronka musiała zapłacić mega wysoką karę bo w sklepie z półki dzieciak zdjął kreta i go wypił robiąc sobie krzywdę. Myślę, że jakby kupił tego kreta i wypił przed sklepem kara byłaby taka sama lub większa. A na krecie jest taka sama trupia czaszka jak na liquidzie.
By marek_k62
#982672
Minik pisze:
Kszywho pisze:Istnieje coś takiego jak Kodeks Cywilny. Wystarczy się powołać na przepis ograniczający dzieciakom zawarcie umowy kupna- sprzedaży.



Art. 135 kodeksu wykroczeń;
...
Ciężko stwierdzić co według kodeksu cywilnego jest "drobnymi bieżącymi sprawami życia codziennego". Bo na przykład wapowanie jest dla mnie życiem codziennym ... ;)


Nie jest ciężko. W kodeksie w miarę oczywisty sposób opisano jakie umowy ma prawo zawierać nieletni. Zakup towaru, który może szkodzić zdrowiu do takich nie należy. Ponadto osobnik w wieku lat poniżej 13, w zasadzie, nie powinien pozostawać bez opieki dorosłego... Gdy wpadł np. pod furę to tatuś i mamusia mieliby sprawę karną za brak opieki nad dziecięciem swym...
By orient
#982707
marek_k62 pisze: Ponadto osobnik w wieku lat poniżej 13, w zasadzie, nie powinien pozostawać bez opieki dorosłego... Gdy wpadł np. pod furę to tatuś i mamusia mieliby sprawę karną za brak opieki nad dziecięciem swym...


Nic takiego nie ma. Osobnik w wieku 7 lat ma pełne prawo samodzielnie poruszać się po drogach. Wiem, że wielu dyrektorów szkół próbuje wymuszać na rodziców odprowadzanie dzieci, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. A jak twierdzisz że jest, to przytocz jaka z konkretnym numerkiem. A w wieku 13 lat uzyskuje np większą swobodę np. zakupową i parę innych np. sąd bierze się pod uwagę jego zdanie przy wyborze miejsca zamieszkania w razie rozstania rodziców.
By katiusza
#982818
Wbrew pozorom do sieci esw nie przychodzi wcale tak dużo nieletnich po liquidy czy ep, bo zwyczajnie odstrasza ich cena. Także nie ma co deliberować nad tym czy sprzedawca kierowany chęcią "zarobku" sprzeda czy nie, bo % od zakupów małolatów to tak naprawdę może z 10zł/miesiąc, więc po prostu chłop ze zdjęcia nie ma zasad ;)
Poza tym każdy punkt tej sieci powinien być wyposażony w tabliczkę/kartkę, że ep i akcesoria z nimi związane są przeznaczone dla osób pełnoletnich. Jeśli do mnie przychodzi małolat to proszę o dowód, jeśli nie ma to nie sprzedaję- prosta sprawa. A jeśli próbują mnie "zagiąć" argumentem, że prawo nie zakazuje sprzedaży to mówię tylko, że mamy taką politykę wew. firmy i nie będę ryzykować utraty pracy, no i wizyty rodziców, którzy znajdą zakupy i przyjdą do mnie z pretensjami ;)
Awatar użytkownika
By krst29
#982963
Z drugiej strony pomyślcie sobie, że lepiej jak sobie kupią ten liquid i trochę powapują, niż jak kupią analogi (bo to nie problem) i będą jarać jednego za drugim i się truć.
Awatar użytkownika
By Mutango
#982988
kkmaczmarek007 pisze:...umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Wynika z tego, że sprzedawca nie może odmówić nastolatkowi sprzedaży e-papierosa, ponieważ takie postępowanie jest wykroczeniem...

Jeśli w ulotce/instrukcji jest napisane że towar nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 lat, to przyczyna jest wystarczająco uzasadniona. Jakoś nie wyobrażam sobie żadnego sądu, który uznałby odmowę małolatowi sprzedaży e-p za wykroczenie. A większość chyba jednak odmawia.

ATSD pamiętam jak w latach 70-tych jako kilkuletni dzieciak (poniżej 10 lat) latałem do kiosku wysyłany po paczkę Sportów dla ojca. I było to wówczas normalne i powszechne, przynajmniej w miejscu w którym mieszkałem. To tylko taka dygresja, żeby pokazać jak czasy się zmieniają.
By orient
#983023
Wtedy to widziałem ganiających po wódkę. Nie w miastach, ale na wsiach jak najbardziej. Zresztą, w latach 70-tych, sprzedaż nie była ograniczona prawnie. Pierwsze ograniczenie było w latach 80-tych (od 15 czy 16-tu lat) i było powszechnie nieprzestrzegane.
By Leodewink
#983515
Mutango,orient,też te czasy pamiętam,ale wszystko idzie do przodu :D Moja starsza córa ma 17 lat i uwielbiałem 15 lat temu spacery z nią po mieście,oczywiście delektując się złotym napojem.....Teraz mam jeszcze drugą córę w wieku 4 lat,ani razu na spacerku piwa się nie napiłem...Coś,co jeszcze nie tak dawno było normą,teraz wręcz jest ciężkim przestępstwem,bo w razie czego zostajesz skatowany przez media,że miałeś 0,8 promila opiekując się małym dzieckiem :( Czytając pozostałe posty jestem w szoku,jak możemy tu pisać o pozwoleniu na zakupy dla małolatów :oops: Te wszystkie nagonki na e-p,wszystkie restrykcje i zły PR zawdzięczamy właśnie szpanującej młodzieży w gimnazjach,więc akurat w tej sprawie musimy być jednością!Jeżeli ktoś tego nie zauważa,to chyba sam ma z 16 lat,a na forum udaje 25 latka :evil: Dla mnie jest sprawa jasna,u mnie obowiązuje ten zakaz wprowadzony wcześniej,niż grupa Chic tym się zajęła,i musi być on przestrzegany!A przepisy karne i cywilne mam głęboko gdzieś,ja za to odpowiadam,nie sprzedawca,więc nie widzę problemu,gdy będę musiał kiedyś za to w sądzie zeznawać,ale swojej decyzji nie zmienię....Jakoś od trzech lat chętny na podważenie mojego zakazu się nie znalazł......I uprzedzam,sam słyszałem wypowiedzi rodziców,że lepiej niech pociecha e-pali,niż wdycha smród papierosów,ale ogólne przeznaczenie(w większości przypadków)e-papierosów jest proste-skończyć z nałogiem,a w przypadku 15-16 latków w razie czego ten nałóg jest na poziomie podstawowym,tak z analogami,jak i z e-p,na zasadzie zaszpanowania,a nie prawdziwego problemu.
Awatar użytkownika
By KamX-io
#983519
Tak niestety u nas jest co do tych nagonek . Obyczajowość zmieniła się głównie przez media które rozdmuchują realne problemy, a mówią jak mamy żyć i się zachowywać. UE też się przyczepia o byle g*wno , jeszcze kilka lat temu z dziadkiem gdy mu pomagałem sprzedawaliśmy hektolitry mleka, a dziś ? Interes stoi pusty ponieważ Unia dała niesamowite limity na przyjęcia / produkcje , mam nadzieje, że chociaż ten biznes zachowają, ponieważ jest w dobrej inicjatywie
Awatar użytkownika
By prymus140
#983520
krst29 pisze:Z drugiej strony pomyślcie sobie, że lepiej jak sobie kupią ten liquid i trochę powapują, niż jak kupią analogi (bo to nie problem) i będą jarać jednego za drugim i się truć.

Idąc tokiem Twego rozumowania można stwierdzić również niech piją :piwo zamiast wódki.
By Leodewink
#983540
KamX-io pisze:Tak niestety u nas jest co do tych nagonek . Obyczajowość zmieniła się głównie przez media które rozdmuchują realne problemy, a mówią jak mamy żyć i się zachowywać. UE też się przyczepia o byle g*wno , jeszcze kilka lat temu z dziadkiem gdy mu pomagałem sprzedawaliśmy hektolitry mleka, a dziś ? Interes stoi pusty ponieważ Unia dała niesamowite limity na przyjęcia / produkcje , mam nadzieje, że chociaż ten biznes zachowają, ponieważ jest w dobrej inicjatywie

Taki mały off-top,kilka miesięcy temu jadąc samochodem słuchałem RMF i było o dziecku,które w jakimś gospodarstwie rolnym wpadło do studni.Przeżyło....Jednak z żoną nasłuchiwaliśmy od razu,w jakim stanie rodzice byli,bo to w wiadomościach zawsze jest najważniejsze...Oczywiście nie byliśmy zawiedzeni,zaraz podano dane o upojeniu alkoholowym,ona 0,4 promila,on 0,9..........Pijani nie dopilnowali własnego dziecka.....Dobrze wręcz,że nie podali,iż to dawka śmiertelna :evil:
PS.Prymus,idąc tym tokiem myślenia,dobrze że nie kupili na jakieś mecie skażonego spirytusu z wodą dorobionego,bo to pewnie taniej wychodzi,niż dobre piwo.....Ale co poniektórzy jednak nie rozumieją,że sprzedaż małolatom jest naszym największym problemem,bo ja tą nagonkę na e-p zaczynam rozumieć,jak widzę gimnazjum w McDonaldzie wapującą na oczach wszystkich,pewnie to jest cool....
Awatar użytkownika
By krst29
#983904
prymus140 pisze:
krst29 pisze:Z drugiej strony pomyślcie sobie, że lepiej jak sobie kupią ten liquid i trochę powapują, niż jak kupią analogi (bo to nie problem) i będą jarać jednego za drugim i się truć.

Idąc tokiem Twego rozumowania można stwierdzić również niech piją :piwo zamiast wódki.


Nie ma co porównywać, bo e-papieros a papieros to dwie inne sprawy, natomiast i piwem i wódką jak wiadomo można się "nawalić", chodzi mi o to że jedno i drugie to alkohol.
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.