EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By loocash
#1411315
Podczas czytania wielkiej polskiej biblii o chorobach wewnętrznych pod redakcją prof. Szczeklika (każdy lekarz w Polsce korzysta z niej praktycznie całe życie). W dziale poświęconym leczeniu uzależnienia od tytoniu jest taka oto wzmianka dot. e-papierosów:




Podręcznik jest wydawany co roku, to jest najnowsze wydanie, 2014. Wydaje mi się, że w tym roku nie będzie wydany kolejny, bo do tej pory z tego co pamiętam to pojawiały się w okolicach marca.
Autorami rozdziału są prof. Dorota Górecka z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie i dr Małgorzata Bała z Collegium Medicum na UJ w Krakowie. Myślę, że Panie są dosyć dobrze obeznane w temacie i z pewnością nie piszą niczego, co nie ma podstaw naukowych, ale wydaję mi się, że można im podesłać kilka dobrych prac naukowych na ten temat, robionych na naprawdę sporej grupie badawczej. Miałoby to z pewnością duży impakt, ponieważ każdy kto zostanie lekarzem przez tą książkę musi przejść, jest to także podręcznik specjalizacyjny z interny.

Jakieś pomysły? Zbierzmy je może najpierw tutaj i zrobimy mały przesiew. Ja oczywiście też z chęcią dorzucę swoje, ale póki co mam urwanie głowy ;)
Awatar użytkownika
By Luk Goth
#1412104
loocash pisze:Jakieś pomysły?

Najprostsze z najprostszych. Podręcznik był zapewne pisany jeszcze przed opublikowaniem badań naukowców koncernu tytoniowego Lorillrad w lipcu 2014 r., wykazujących, że w dymie tytoniowym znajduje się około 1500 razy więcej badanych szkodliwych i potencjalnie szkodliwych składników w porównaniu z aerozolem z e-papierosów - należałoby więc odesłać Panie Autorki do magazynu Regulatory Toxicology and Pharmacology z opublikowanymi wynikami tych badań; może napiszą wówczas stosowne sprostowanie dla zrównoważenia wzmianki o szkodliwym wpływie e-p na układ oddechowy.

Po drugie, polecić uwadze Pań Autorek badania profesora Sobczaka, a najlepiej kontakt i konfrontację najnowszych wyników badań uzyskanych Palaczbotem ze "wstępnymi danymi na temat szkodliwości (etc.)".

Pozdro
Łukasz

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.