EPF
W TV, prasie, internecie o elektronicznych papierosach.
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1545747
Już wprost piszą, że artykuł sponsorowany. Oczywiście, że sponsoruje BAT. A kogo innego by było stać na opłacenie szeregu artykułów ukazujących się od momentu premiery Vype?
Wymyślili ustawę, bo stwierdzili, że efajki nie są przebadane, szkodliwe równie jak analogi i "rozpalają" młodzież. A teraz nagle okazuje się, że proszę - epapierosy, to same pozytywy. Nagle badania naukowe są po stronie efajków.
Kasa może wszystko jak widać. Tylko o to tutaj chodzi.
Już choćby na tej podstawie można próbować zaskarżyć ustawę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1545777
Ludzie - kolejny raz proszę - opamiętajcie się! Nie ma znaczenia, czy zapłacił za to BAT, CBA, ABC czy PKO. Przekaz jest pozytywny dla nas, a tak naprawdę tylko to się liczy w ostatecznym rozrachunku.
Pude!ek: wybacz, ale nie dokonałeś wielkiego odkrycia z tą kasą. Tak było zawsze. Rzecz w tym, że do niedawna Big Tobacco dawało kasę na teksty stawiające e-fajki w złym świetle. Naród to łykał. Teraz też Big Tobacco finansuje teksty pozytywne - czy naprawdę będziemy też protestować? Ja na pewno nie.

Myślę, że zamiast tego bicia piany w kolejnym wątku warto właśnie postarać się ten link rozpowszechnić.
Ale ja tam jestem stary i pewnie się mylę.
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1545781
@StaryChemik
Masz rację. Już się już wcześniej zgodziłem z Tobą, że pozytywny tekst, to tekst pozytywny i chwała mu za to.
W takim razie skoro efajki są nagle takie super, pomagają zerwać z nałogiem i są faktycznie mniej szkodliwe od analogów o czym trąbią media od 2 tygodni, to rozumiem, że teraz zniesienie restrykcji w ustawie, to czysta formalność...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By e_sat
#1545794
Więcej takich pozytywnych art`ów!!! Może wiele malkontentów narzekających i szydzących z e-papierosów, zacznie inaczej to wszystko postrzegać.
Osobiście nie rozmawiam na temat e-papierosów i staram się ich nie demonstrować wśród osób, które nie mają o tym żadnego pojęcia, a posiadają wiedzę o tym, że napewno są bardziej szkodliwe, niż zwykły tytoniowy papieros...Ludzie czytają o dziwo :lol: Może książek nie, ale wszelkie nowinki z róznych portali internetowych wręcz " łykają "!!!
Awatar użytkownika
By Fisherking
#1545802
Ja nie widzę tu bicia piany, ot nie sposób nie zauważyć prawidłowości biznesowych w tym zjawisku - by nie mylić z jakimś kulturowo-naukowym przełomem w "społecznej" świadomości reprezentowanej (kształtowanej) przez media.
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1545856
Jeszcze tylko pytanie ile osób zorientuje się i zada pytanie dlaczego do tej pory efajki były "be", a nagle są "cacy", następnie skojarzy to z pojawieniem się nowego gracza na rynku pod postacią BAT i jego Vype'a i wreszcie dowie się o ustawie, gdy ta już wejdzie w życie. Potem wystarczy, że doda dwa do dwóch, skojarzy koncern tytoniowy z epapierosami i ich nachalną promocją odmienną od tego co było do niedawna i zapewniam, że więcej będzie z tego biedy niż pożytku w ogólnym nastawieniu ludzi do wapowania samego w sobie.
Uważam, że BAT doskonale przykłada rękę do ostatecznego pogrążenia rynku epapierosów w Polsce do spółki z innymi koncernami tytoniowymi w innych krajach. Przypomina to trochę buszowanie słonia w składzie porcelany.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
By marek_k62
#1545868
Zauważcie, że rynek "zaawansowanych" waperów jest dla BAT et consortes niewiele znaczący i przy okazji zmian w przedstawianiu ep w mediach może dojść do zmian w regulacjach. Dla BAT istotny jest rynek Egonów bo tu są konfitury, a nie MODomaniacy, bimbrownicy, czy inni szaleńcy. Jednocześnie przykręci się śrubę nielotom...
Kto wie, ale zatrute drzewo wydaje czasem dobre owoce...
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1545877
No racja. Dlatego wszystkim kompetentnym będzie zależało na tym, by BAT ze swoimi egonami "brylował na salonach", a MODomaniacy niech się ugryzą w d...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By Fisherking
#1545907
mody czy egony, każde dobre słowo uwiarygodnione mediami się przyda, jeśli ta akcja się rozwinie ciężko będzie ministrowi od zdrowia przeczyć doniesieniom medialnym - tu widzę ogromnego plusa :)
Awatar użytkownika
By Sivy604
#1546342
Skąd zdziwienie? Przecież to nie pierwszy sponsorowany artykuł pozytywnie mówiący o e-p na DI. Już dawno coś podobnego umieścił tam eSmokingWorld: http://di.com.pl/e-palenie-mniej-szkodl ... iowy-52000

Jak zapewne pamiętacie takich akcji było dużo więcej, a że teraz mamy nowego, silnego "sprzymierzeńca" (wróg mojego wroga...) to tylko się cieszyć. Lepiej mieć koncerny po swojej stronie (piszę tu w dużym uproszczeniu) niż przeciwko sobie.
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1546357
@Sivy604
Kogo masz po swojej stronie? BAT? Oni nie sponsorują artykułów po to, żeby Tobie i waperom zrobić dobrze, tylko jest to część akcji promocyjnej Vype. Aż tyle i tylko tyle.
Zależy im wręcz jedynie na tym, żebyś nie miał dostępu do sprzętu innego niż ich własny.
Martwi mnie logika niektórych forumowiczów, którzy piszą, że ostatnio ukazujące się sponsorowane przez BAT pozytywne artykuły o efajkach są dobre dla waperów i samego wapowania. Najdelikatniej ujmując jest to oklaskiwanie procesu piłowania gałęzi, na której wszyscy siedzimy.
Żaden artykuł BAT czy kogokolwiek innego nic nie zmieni i nie wniesie do tematu. Ustawa to inna bajka i nie ma z tym nic wspólnego, a z pewnością nie w kierunku korzystnym dla nas. Mamy się cieszyć, że będzie można kupić jedynie wypromowane tymi artykułami popłuczyny po egonach sprzed 5 lat? Liquidy w cenie 25zł za 4,5ml?
Jeśli komuś to wystarczy i godzi się na zwykłe złodziejstwo i duży europejski ustawodawczy przekręt, to ok. Nie wnikam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By Fisherking
#1546361
Ileż razy słyszałem:
"a mówili, że to bardziej szkodliwe i weź to rzuć i se normalnego zapal"
mam nadzieję, że coraz czyściej słyszał będę:
"a teraz mówią, że to zdrowsze niż palenie"

Każdy kij ma 2 końce, ten przynajmniej rzuca nieco światła na bliższe rzeczywistości oceny
wapowania jako dużo mniej szkodliwego od palenia i w tym jest plus tej akcji.
By MakeZZZ
#1546388
StaryChemik pisze:Ludzie - kolejny raz proszę - opamiętajcie się! Nie ma znaczenia, czy zapłacił za to BAT, CBA, ABC czy PKO. Przekaz jest pozytywny dla nas, a tak naprawdę tylko to się liczy w ostatecznym rozrachunku.
Pude!ek: wybacz, ale nie dokonałeś wielkiego odkrycia z tą kasą. Tak było zawsze. Rzecz w tym, że do niedawna Big Tobacco dawało kasę na teksty stawiające e-fajki w złym świetle. Naród to łykał. Teraz też Big Tobacco finansuje teksty pozytywne - czy naprawdę będziemy też protestować? Ja na pewno nie.

Myślę, że zamiast tego bicia piany w kolejnym wątku warto właśnie postarać się ten link rozpowszechnić.
Ale ja tam jestem stary i pewnie się mylę.


Jednej rzeczy szanowny StaryChemik nie bierze pod uwagę. Oczywiście jest to dobre, że powstają takie teksty. Problem jest taki, że skoro BAT je wypuszcza na taką skalę to możemy być pewni, że zabezpieczą swoje interesy i ten cały "vype" będzie jedynym słusznym e-papierosem dostępnym na rynku. Ich liquidy będą jedynymi słusznymi liquidami, a ich baterie będą jedynymi bezpiecznymi.

Zakaz sprzedaży przez internet to również ich mały bonusik - taka sprzedaż jest tylko upierdliwa w momencie w którym mają tak rozwiniętą sieć dystrybucji. Branża papierosowa cechuje się bezwzględnością w wykańczaniu konkurencji i teraz również można się spodziewać analogicznego scenariusza.

Jaki wniosek? E-palenie "będzie zdrowsze", ale dla nas będzie to pyrrusowe zwycięstwo, bo nie będziemy mogli korzystać ze sprzętów, które sprawiają nam satysfakcję.
Awatar użytkownika
By Fisherking
#1546389
nic nie jest wieczne,
imo:
łatwiej będzie walczyć o zmiany,
kiedy walczyć będziesz w imię wolności o mniej szkodliwą alternatywę
a nie zabójczą możliwość upajania się toksyczną chmurą.
By MakeZZZ
#1546403
Może tak, może nie. Takie korporacje żyją długo i mają korzenie tak głęboko w rynku, że próba zabrania im czegokolwiek kończy się zazwyczaj tragicznie. Nikt nie będzie miał takiego kapitału, aby chociaż podjąć walkę.
Awatar użytkownika
By Sivy604
#1546419
Pude!lek pisze:@Sivy604
Kogo masz po swojej stronie? BAT? Oni nie sponsorują artykułów po to, żeby Tobie i waperom zrobić dobrze, tylko jest to część akcji promocyjnej Vype. Aż tyle i tylko tyle.
Zależy im wręcz jedynie na tym, żebyś nie miał dostępu do sprzętu innego niż ich własny.
Martwi mnie logika niektórych forumowiczów, którzy piszą, że ostatnio ukazujące się sponsorowane przez BAT pozytywne artykuły o efajkach są dobre dla waperów i samego wapowania. Najdelikatniej ujmując jest to oklaskiwanie procesu piłowania gałęzi, na której wszyscy siedzimy.
Żaden artykuł BAT czy kogokolwiek innego nic nie zmieni i nie wniesie do tematu. Ustawa to inna bajka i nie ma z tym nic wspólnego, a z pewnością nie w kierunku korzystnym dla nas. Mamy się cieszyć, że będzie można kupić jedynie wypromowane tymi artykułami popłuczyny po egonach sprzed 5 lat? Liquidy w cenie 25zł za 4,5ml?
Jeśli komuś to wystarczy i godzi się na zwykłe złodziejstwo i duży europejski ustawodawczy przekręt, to ok. Nie wnikam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Nie mieszaj tematów. Tak jak wspomniałem w poście, pisałem to w dużym uproszczeniu. Nie poruszam tutaj tematu ustawy, produktów, strategii BAT, itp. Meritum mojej wypowiedzi - w moich oczach każdy kto przyczynia się do pozytywnego propagowania elektronicznych papierosów jest sprzymierzeńcem i na tym polu zdecydowanie zyskaliśmy.
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1546532
@Sivy604
Nie mieszam tematów. Dla Twojej informacji - o epapierosach od jakichś 2-3 lat dobrze nie pisze już NIKT. Wyjątkiem potwierdzającym regułę był artykuł w Polityce sprzed około 2 miesięcy.
Zatem nie mamy żadnego sprzymierzeńca. To co teraz czytamy o pozytywach wapowania, to tylko zwykła reklama z okazji pojawienia się na rynku efajków nowego gracza w postaci BAT.
Nie jest to żaden sprzymierzeniec, no chyba że rozpatrujemy go pod postacią tzw historycznego. "Dobrego i złego Niemca". BAT pisze dobrze o wapowaniu i jego zaletach, ale cel przyświeca mu inny - całkowity monopol na rynku epapierosów, który nas załatwi na amen.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
By marek_k62
#1546859
Nigdzie i nigdy nie udało się stworzyć całkowitego monopolu i tym razem też się nie uda. Kampania BAT bardziej już zaszkodzić nie może. "Nowowapującym" rzeczywiście utrudni kontakt z porządnym sprzętem na start. Gimbaza i klienci wysepek ESW nimi pozostaną. Chcącym poszperać zanim zaczną to nie przeszkodzi raczej w dotarciu do dobrych rozwiązań. Dotychczasowi gracze na rynku... w dużej liczbie wyparują. Ale ci którzy biznes prowadzili na zdrowych zasadach i w oparciu o solidną podstawę finansową przetrwają.
Tak myślę...
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1546884
marek_k62
Sklepy takie jak np. E-dym może i pozostaną, ale co zaoferują klientom? To samo co i wysepki, bo do tego zmuszą ich przepisy ustawy. Znikną z oferty wszelkie tanki z bazami RBA i grzałki, bo jedynym słusznym systemem będzie ten kartridżowy jak w Vype. A ktoś takie produkuje? Chyba tylko BAT. Znikną liquidy o pojemnościach większych jak 10ml, znikną bazy w normalnych pojemnościach itd. Nawet jeśli jakimś cudem zostanie utrzymana sprzedaż grzałek do tanków, to ich "legalizacja" zajmie wieki i też nie wiadomo czy zakończy się wydaniem pozwolenia na sprzedaż. Nie oszukujmy się - pozwolenia na 9 z 10 artykułów nie będzie. Dodatkowo opłata za wprowadzenie każdego elementu zamiennego po prostu zniechęci sklepy do działalności. Chyba żaden artykuł będący w sprzedaży w Polsce nie jest obłożony takimi restrykcjami i wymaganiami. Łatwiej będzie sprzedać samolot odrzutowy z pasażerami niż grzałkę do Nautilusa. Do tego dochodzi zakaz handlu przez internet, zakaz promocji i reklamy.
Pokaż mi taki drugi biznes w Polsce gdzie ustawodawstwo mówi - "możecie sprzedawać tylko to co wam pozwolimy, musicie dawać cynk pół roku wcześniej zanim wprowadzicie pojedynczy artykuł do sprzedaży, musicie za każdy pojedynczy element zapłacić, nie możecie niczego sprzedawać przez internet, nie możecie mieć strony w internecie, nie możecie się reklamować... powodzenia".


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
By marek_k62
#1546931
Dobre... Jeno całkowicie obok tematu.
Powiedz mi co w tym czarnym obrazie zmienia "nowy" obraz ep w mediach? Na gorsze - NIC. Na lepsze - wiele. Choćby społeczne postrzeganie ep jako właśnie zdrowszej alternatywy.
A że zdrożeje wszystko? Taka kolej rzeczy:
1. Nie mogło w nieskończoność takie "złote jajo" omijać budżet i kieszenie rekinów,
2. Nie mogło również funkcjonować poza systemem kontroli chemicznej, technicznej, medycznej itp.
Sprawa dojrzała i tyle.
A,długo na wynalazkach BAT rynek nie pociągnie.
Jestem przekonany, że dla zorientowanych waperów maj nie będzie końcem świata. Będzie to koniec tego co dziś. Dzikiego rynku, mętnej wody i pewnego romantyzmu pionierów....
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1546944
Zgadza się, według mnie niewiele się zmieni...
Najbardziej zmienią się napisy na etykietkach produktów, podobnie jak na żarówkach których też miało nie być.
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1546974
No dobra. To po co tyle szumu wokół samej ustawy i petycji wapera? Po co ją podpisywać? Z jednej strony wielkie żale, że za mało podpisów, a z drugiej głosy, że nic się nie zmieni.
Wydaje mi się, że trochę próbujecie zaklinać rzeczywistość.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1546985
@Pude!lek jedno nie wyklucza drugiego.
Chciałbyś żeby to co mamy się zmieniło? Ja nie.
Mam nadzieję, że podobnie jak "zniknęły" z rynku zwykłe żarówki podobnie "znikną" rzeczy związane z e-p.
Nie przeszkadza mi to jednak popierać wszelkich działań przeciwko banowi na e-p.

Poza tym, nadzieja umiera ostatnia... nie oznacza to jednak, że siedzimy z założonymi rękoma i czekamy na co nieuniknione...
By marek_k62
#1547008
@Pude!lek
Ciągle mieszasz kwestie:
1. Negatywne zmiany szykowane nam przez prawodawców, niezależnie od tego kto lobbował za nimi,
2. Zmiana w postrzeganiu ep w społeczeństwie związana z "nowym" otwarciem w mediach, niezależnie od tego kto za to płaci...
Mimo, że sprawy te są ze sobą powiązane grzechem pierworodnym jakim jest ich źródło to jednak skutki przez nie wywołane mogą być całkowicie odmienne, czy wręcz przeciwnie.
O tym TU mówimy, nie o tym że regulacje są beee
Awatar użytkownika
By Pude!lek
#1550420
Chronią młodzież przed epapierosami, dlatego uniemożliwią pełnoletnim użytkownikom dostęp do nich i możliwości zakupu via internety.
A młodzież i tak będzie mogła bez przeszkód kupić analogi na każdej stacji benzynowej, na poczcie, w spożywczaku, w supermarkecie itd.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.