EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By jsakic19
#824569
Nie znalazłem takiego tematu, który scalał by wszystkie metody utrzymania naszych modów w stanie wizualnym zadowalającym użytkowników. Ostatnio pierwszy raz zabrałem się za czyszczenie elementów z mosiądzu. Skorzystałem z takich sposobów:
http://www.zaradni.pl/dom-i-ogrod/jak-c ... ami/1,6017

Jak chcecie pokażcie swoje sposoby na utrzymanie swoich zasilań o różnych powłokach, materiałach w stanie idealnym.
Awatar użytkownika
By saradonin
#824731
amadepi pisze:A gwinty najlepiej czym czyścić ? :)
Ponoć myjka ultradźwiękowa dobrze sobie z tym radzi. Ja jednak po staroświecku; Płyn do naczyń + szczoteczka do żębów.

PS. Zdarzyło mi się też gotować, ale tym narażasz się an kpiny domowników typu "Zupę ze stali gotujesz?" :lol:
Awatar użytkownika
By PucH2
#824744
Gotowany gienek lepiej smakuje, niż taki prosto z roboty jak wróci.

Nie czyszczę, nie konserwuje bo za miesiąc i tak coś nowego kupię. W tym czasie stary ma już nowego właściciela. I to jest tajemnica sukcesu konserwacji modów.
Awatar użytkownika
By PrezesArQ
#828391
Ja używam pasty polerskiej o małej grubości ziaren. Służy tylko do polerki na lustro, niestety z rysami już sobie nie radzi. Za to mosiądz po niej wygląda jak złoto :)
A propos złota, ostatnio z ciekawości pociągnąłem ową pastą obrączki, moją i żony. Mimo, że już nie były za ładne to teraz się świecą jak nowe ;)

Macie może jakiś sensowny sposób na utrzymanie mosiądzu po polerce w dobrym stanie na dłużej ? Wkurza mnie to, że po 2 dniach już nie jest ładny, a tak często to ja polerować go czasu nie mam :?
Czytałem coś kiedyś, że stosuje się do tego żywice syntetyczne, ale to na jakichś dzbankach czy większych przedmiotach. Myślę, że na mniejszych ta gra nie jest warta świeczki, szczególnie, że żywice o których była mowa, nie należą do tanich.
Awatar użytkownika
By venom_666
#828456
zedrzec chrom i zrobić mosiądz ?
ewentualnie pomalować jak się wytrze ;)
każde polerowanie chromu skończy się czerwono żółto chromowymi laciatymi wzorkami ;)

tapatalknięte palcem
Awatar użytkownika
By Barjavel
#828491
jaro19591 pisze:Do czyszczenia modów szczotkowanych idealnie sprawdza mi się zmywak firmy 3M z zawartością korundu


Obrazek


Zwykła gąbka z naklejonym paskiem sztucznego "druciaka" - nie ma to nic wspólnego z korundem.
włóknina taka jest w kilku gradacjach, zielona jest nieco agresywna, ale już szara do naszych zastosowań jak najbardziej.

Obrazek
Dane techniczne:
Ziarno: tlenek aluminium (GP,VF), węglik krzemu (UF)
Wiązanie: żywica
Kolor: zielony (GP); czerwony (VF); szary (UF)

-- [scalono] 08 sie 2013, 23:22:36 --

Bardzo dobrą rzeczą do drobnych rys na K.O. jest Ściernica krążkowa
PFERD - POLIFLEX
Obrazek

Oczywiście trzeba posiadać szlifierkę. Ja od kilku dni posiadam i powiem szczerze - bajka - kółko jest elastyczne i pięknie zbiera drobne rysy, potem tylko kółko z tkaniny,
Obrazek

biała pasta i efekty są bardzo zadowalające
Obrazek
Awatar użytkownika
By phonik
#828757
A co w takim razie ze stykami i gwintami? Styki mam już przetarte do gołego mosiądzu, można je czyścić np. rozpuszczalnikiem?
By jaro19591
#828765
Kolego Barjavel, niestety, ale gąbki które zamieściłem, autentycznie posiadają zawartość korundu. Zajmuję się hobbystycznie obróbką nierdzewki od paru lat. Posiadam różne, w większości profesjonalne środki do czyszczenia i polerowania. Gąbki doradzam kolegom, którzy nie mają większej praktyki w obróbce metali, dla nich mogą być tanią i wygodną alternatywą dla materiałów profesjonalnych.
Awatar użytkownika
By PrezesArQ
#828772
Esfecto pisze:no wlasnie, co ze stykami i gwintami oprocz myjki ultradzwiekowej?


saradonin pisze:
amadepi pisze:A gwinty najlepiej czym czyścić ? :)
Ponoć myjka ultradźwiękowa dobrze sobie z tym radzi. Ja jednak po staroświecku; Płyn do naczyń + szczoteczka do żębów.

PS. Zdarzyło mi się też gotować, ale tym narażasz się an kpiny domowników typu "Zupę ze stali gotujesz?" :lol:
Awatar użytkownika
By saradonin
#828773
Jak to co? Są do tego preparaty, ale można i najprostszą domową metodą: szczoteczka do zębów i szorujemy. Można się przy tym wspomóc: płynem do naczyń (jeśli lekko lub średnio zabrudzone), pastą do zębów lub cifem czy innym mleczkiem (jeśli mocno zapuszczone).

@jaro19591,
fakt gąbki dostępne w większości sklepów z chemią, ale włókniny też kosztują grosze (~1-3zł za arkusz A5), a mają szeroki wachlarz gradacji do wyboru.

@PrezesArQ
haha szybki jesteś. Btw gdzieś mi się obiło zastosowanie takiego preparatu do konserwacji mosiądzu http://www.ebay.co.uk/itm/RENAISSANCE-W ... 1e7d51c292 ale nie sprawdzałem, więc nie ręczę.
Awatar użytkownika
By Mutango
#828779
PrezesArQ pisze:Macie może jakiś sensowny sposób na utrzymanie mosiądzu po polerce w dobrym stanie na dłużej ? Wkurza mnie to, że po 2 dniach już nie jest ładny, a tak często to ja polerować go czasu nie mam :?

Jeśli chodzi o mosiądz, brąz czy jakiekolwiek inne stopy miedzi, to ja jestem zwolennikiem zasady że "pozwól mu się pokryć patyną" bo to jest naturalne dla tego typu materiałów. Podtrzymywanie na siłę "efektu złota" poprzez lakierowanie lub pokrywanie warstwą żywicy, czy czegoś tam.. jest dla mnie sztuczne i nienaturalne. Ewentualnie mógłbym się posłużyć specjalnymi płynami żeby przyspieszyć patynowanie i/lub kontrolować kolor patyny.
patyna+mosiądz
Awatar użytkownika
By saradonin
#830363
No i w miniony weekend właśnie nadszedł czas na pucowanie. W związku z tym, że udało mi się trochę zapuścić swoje petki :oops: , tam gdzie płyn no naczyń nie dawał już rady, żel do łazienek sprawdził się idealnie - okazało się, że świetnie czyści (oczywiście przy pomocy szczoteczki jak zwykle) wszystkie syfy, tlenki, pozostałości smarów itp. z gwintów (wiadomo, że ten element domyć najtrudniej) zarówno na mosiądzu jak i stali ;)
Awatar użytkownika
By PrezesArQ
#830364
saradonin pisze:No i w miniony weekend właśnie nadszedł czas na pucowanie. W związku z tym, że udało mi się trochę zapuścić swoje petki :oops: , tam gdzie płyn no naczyń nie dawał już rady, żel do łazienek sprawdził się idealnie - okazało się, że świetnie czyści (oczywiście przy pomocy szczoteczki jak zwykle) wszystkie syfy, tlenki, pozostałości smarów itp. z gwintów (wiadomo, że ten element domyć najtrudniej) zarówno na mosiądzu jak i stali ;)


A zdradzisz jaki to żel ? Bo może to być jakieś mleczko Cif a przecież żel to też Domestos :lol:
Awatar użytkownika
By PrezesArQ
#830370
No właśnie, dlatego się zastanawiałem. Mleczka mają jakieś drobinki w sobie, mogłyby porysować powierzchnię. Ale teraz nasunęła mi się myśl, że jest takie coś jak Cif w sprayu do łazienek i świetnie się nadaje do elementów metalowych chromowanych. Nie ma w sobie żadnych drobinek ostrych ani nic w tym stylu. Ciekawe, czy też da radę na mosiądz, spróbuje przy następnym czyszczeniu :)
Awatar użytkownika
By k3lt
#833713
Probowal ktos zastosowanie kwasu szczawiowego na modach mosiężnych? (co do skutecznosci z SS w tym wypadku - nie orientuje sie)
Podobno duzo skuteczniejsze i szybsze od polerki. :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Bazyloss
#833717
Martin 1963 pisze:Witam.
Czego używacie do konserwacji i usuwania rys ze stali nierdzewnej?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam


właśnie odnowiłem Kayfuna Lite za pomocą Scotch Brite 320 i na koniec leciutko 800 (aby nie przepolerować za bardzo), zapiąłem go do wkrętarki i jazda :) - nówka nie śmigana, a miał już też trochę głębsze ryski, wyczuwalne pod palcem, wyszło jak z fabryki
Awatar użytkownika
By k3lt
#838372
k3lt pisze:Probowal ktos zastosowanie kwasu szczawiowego na modach mosiężnych? (co do skutecznosci z SS w tym wypadku - nie orientuje sie)
Podobno duzo skuteczniejsze i szybsze od polerki. :mrgreen:


Ktos sie orientuje czy to ma sens? Bo mam zamiar potraktowac tym mojego V3, jakies przeciwwskazania? :mrgreen:
By abbs
#838375
k3lt pisze:Probowal ktos zastosowanie kwasu szczawiowego na modach mosiężnych? (co do skutecznosci z SS w tym wypadku - nie orientuje sie)
Podobno duzo skuteczniejsze i szybsze od polerki. :mrgreen:

Ja jak dostałem Q to mosiężne capy czyscilem 2 molowym kwasem solnym w łaźni ultradzwiekowej. Bardzo ładnie wytrawil wszystkie zabrudzenia których nie mogłem spolerowac. Trzeba tylko ostrożnie bo można sobie moda rozpuscic. No i potem pasta polerska na dremelku. Z tym że już się wyleczylem z ciągłego polerowania dałem capom ładnie się utlenic. Tak to polerka dwa razy w tygodniu :mrgreen:

Tapatalknięte palcyma
Awatar użytkownika
By Bazyloss
#857553
a co do Dremela, to ja korzystam z http://www.vapourart.com/en/product/gp- ... daptor-pnb

i dorobiłem sobie jeszcze coś takiego, ale z gwintem 20x1 do samych tub

-- [scalono] 18 wrz 2013, 17:45 --

http://allegro.pl/sciereczki-do-czyszcz ... 14076.html

odnośnie mosiądzu - kupiłem to, dosłownie 1-2 minuty ręcznej pracy na element i lśni jak psu ja...

w moim wypadku łącznie z grawerkami i gwintami na pinach :)
Awatar użytkownika
By skril
#870259
no dobra przeczytałem te wszystkie wasze porady, sposoby...
u mnie problem jest innego typu , grzeje sie przycisk w jmie czasem bardzo, a wiec wyczyscilem gwiny spirytem dokladnie, pin nadole octem potem spirytem( tak przeczytalem ze to sposob na patyne, troszke zeszla, ale nie do końca) i co? grzeje sie nadal;/
powiedzcie mi zatem gdzie dostać tą włuknine albo papier scierny 2000/2500 co by sie pin zaświecił może pomoże:P
Awatar użytkownika
By Tianski
#870296
Papier 2000, 2500 dostaniesz w każdym sklepie z lakierami samochodowymi, dobrzych żelaźniakach i każdym markecie budowlanym.
Na sniedzenie styków polecam pastę stykową, spowalnia, jak nie chamuje utleniania/śniedzenia.
Awatar użytkownika
By skril
#870332
uzywam pasty a i tak mi sie grzeje i jakiś kiepski styk;/

papier pomoże na pewno z tym ze ja już byłem w kilkunastu sklepach z tym sprzętem i jeszcze nie kupiłem;/ ale jeszcz nie byłem w sklepie z lakierami tam sie skieruje dzięki
Awatar użytkownika
By mcbialy
#920299
Czyszczenie styków i dbanie o gwinty - poradnik Maćka
Oto mój sprawdzony sposób oraz sprzęt którego używam:

1.Do czyszczenia najlepiej użyć dwóch preparatów
- najpierw Kontakt 60, preparat usuwa wszystkie nagary i tlenki.
http://elektronika-sklep.pl/sklep/p3650 ... 100ml.html
- potem zmywacz Kontakt WL - to zmywacz który odtłuszcza i usuwa pozostałości wcześniej stosowanego preparatu Kontakt 60
http://elektronika-sklep.pl/sklep/p9281 ... 200ml.html
2. Potem stosuję jeszcze szczoteczkę z włókna szklanego
http://www.tme.eu/pl/details/brn-2-166/ ... in/2-166/#
3.Gwinty i wnętrze przycisku po wyczyszczeniu smaruje delikatnie pasta Ensto.

Naprawdę styki po takim zabiegu są jak nowe i przewodzą rewelacyjnie.

Preparaty do nabycia w większości sklepów elektronicznych wystarcza na długie lata, jest to jednorazowy wydatek, ale warto. Oczywiście ich zastosowanie jest bardzo szerokie np. czyszczenie pilotów, styków baterii w aparatach itp.

Jak pomogłem to daj +, Bo mam mało :)

Chciałem założyć nowy temat, ale pozostawiam tą decyzję dla moderatora.
By abbs
#929340
Idź do castoramy. Są zestawy włókniny po 14zl. Trzy gradacje od 320, 600, 1200. Są też pasty polerskie. Jak chcesz się bawić elektrycznie to weź jakiś dremel np w jula kupowałem po 79zl. Do tego tarcze filcowe.

Wysyłane z mojego GT-I9070P za pomocą Tapatalk 2
Ostatnio zmieniony 09 gru 2013, 16:05 przez abbs, łącznie zmieniany 1 raz.
By user
#929593
emilos206 pisze:Tylko teraz pytanie gdzie kupić w sklepie internetowym takie środki do polerki. Przejrzałem wątek i widze tylko linki zagraniczne. np Scotch Brite 320 tylko w zagranicznych jest.


Człowieku, czy zamiast wpisać to samo w Obrazek musisz tu?
Zero myślenia i własnej inwencji?
Ja wiem, że niektórych myślenie boli, ale ........ nie przesadzaj proszę. :palm
Bąbelki wypływające z atomizera

Witam, mam problem z wypływającymi bąbelkami z ato[…]

https://i.ibb.co/B60CxKN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.