EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
By dorjak72
#1126999
Witam.

Zapewne nie jeden spotkał się z problemem cieknącego Kayfuna 3.1/Lite.
"Wymieniłem wszystkie oringi na nowe i dalej cieknie co z tym zrobić" czesto padające pytanie. Spotkałem się sam z tym problemem jak i pomogłem komuś w podobnej sprawie.

Problem dla mnie tkwi w izolatorze pinu +, a dokładnie plastikowy izolator pod kostką pinu + w którą wkręca się center pin. Również izolator ten potrafi się stopić (miałem taki przypadek).

Taki izolator widziałem jednym sklepie i do tanich nie należy. Również sami możemy sobie wykonać izolator który będzie zdawał egzamin.

Z czego możemy zrobić:
1) uszczelki do kranu (tylko nie gumowej, jak się przypali to smak spalonej gumy do najlepszych nie należy), są takie twarde do cieplej lub zimnej wody.
2) z czegoś odpornego na wysokie temperatury (teflon najlepiej).

Ja zrobiłem z płytki od układu elektronicznego (od pilota TV). Mam założony taki izolator od miesiąca i nie spotkałem się z wyciekami od tego czasu.

Wymiary : szer-5mm, dł.-7mm (na końcu zaokrąglony równo z gwintem bazy), wys.-1mm (najlepiej tak aby kostka + była na jednej wysokości z kostką -), otwór o średnicy 3mm umieszczony 1mm od od przodu centralnie względem brzegów.
Izolator można zrobić minimalnie szerszy od kostki pinu+. Ważne aby przednia krawędź izolatora opierała się o kostkę pinu- (nie będzie się przemieszczał przy przykręcaniu), i jest większa powierzchnia uszczelniająca (ponieważ nie posiada części wchodzącej w bazę). Otwór robimy tak aby center pin wchodził ciasno w izolator oraz oparł się o szerszą część center pina a nie opadł do dołu.
Przy montażu skręcamy mocno center pin z kostką pinu+, należy uważać aby nie ukręcić gwintu center pina.

Teraz trochę zdjęć: na zdjęciach dwie bazy od oryginalnych kayfunów 3.1

po środku izolator samoróbka (taki brązowy), oraz 2szt. izolatar (oryginał od kayfuna), center pin, izolator dolny center pina (okrągły)
ObrazekObrazek

izolator nałożony na center pin
ObrazekObrazek

widok izolatora na bazie kayfuna
ObrazekObrazek

całkowicie dokręcony
ObrazekObrazek

Może się komuś przyda taka porada. Jak widać na zdjęciach takie izolatory znajdują się na dwóch kayfunach (na trzecim aktualnie palę). Na zdjęciach widnieją kayfuny w wersji 3.1 ale do Lite/Lite+ metoda wykonania praktycznie taka sama.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2014, 21:06 przez dorjak72, łącznie zmieniany 1 raz.
By dorjak72
#1127040
Podpowiem że jak chcemy mieć "sucho na baterii" to należy wymienić izolator pinu + w podstawie z gwintem 510.

Oryginalnie jest plastikowy, ja wymieniłem na izolator z grzałki od evoda (BCC starego typu, krótki komin) ale od ProTanka 1/2/3 też może być. Wyjmujemy oryginalny plastikowy i wkładamy silikonowy. Śruba + wchodzi z oporem w ten izolator i dzięki temu lepiej jest uszczelniona.
By dorjak72
#1133939
Dzięki sikor1994 super że udało się przywrócić Twojego Kayfuna do życia (już któryś z kolei).

Jeżeli ktoś miałby problem z samodzielnym wykonaniem izolatora mogę służyć pomocą i zrobić dla niego takie izolatory.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1137379
A ten tego, bo w płytkach drukowanych składnikami są zazwyczaj: tkanina szklana i żywica epoksydowa -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_drukowany
Czy podgrzewanie tej żywicy, na dłuższą metę, nie jest jakieś szkodliwe?
Nie to żebym się czepiał, tylko tak się pytam, bo nie wiem..
Awatar użytkownika
By Satis
#1138093
Dzięki łaskawości kolegi @dorjak72 zostałem posiadaczem ów innowacyjnego wynalazku, który przetestuje przy najbliższej wymianie grzałki :D
Dzięki wielkie :beer:
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.