EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By crosstech
#1287666
Gwido67 pisze:
crosstech pisze:Dziwi mnie jednak fakt ze vtc4 wypadly dosc slabo. Super jeszcze by bylo jakby dorzucic test nowego efesta 2100 30a(fall 2014).


Wg mnie VTC4 wypadło bardzo dobrze :
- startuje od najwyższego U z całej konkurencji (i to jest dla mnie bardzo ważny faktor),
- do 16 minut trzyma się najlepiej ze wszystkich.

A że w 17 minucie się kończy ? No coś za coś. Zresztą 5 innych konkurentów trzyma się jeszcze 6 minut ale...w niewapowalnym, jak dla mnie zakresie, 3,3 - 3,0 V.

Pozdrawiam
Grzegorz


Chodzilo mi o test temperaturowy. Dziwi mnie ze vct4 jest przez wiekszosc czasu cieplejsza od 3 do nawet 5ciu stopni od fioletowego Efesta ktory przeciez teoretycznie powininien sie bardziej grzac przy obciazeniu bo limity pradowe ma duzo nizsze.
Awatar użytkownika
By Haze
#1328353
UWAGA - mała rEWOLUCJA

W pewnym momencie tego wątku padło pytanie "a kto w ogóle schodzi na mechaniku do 3V??". Pytanie jak najbardziej słuszne bo grzałki kręcimy z reguły pod te 4V, no i w związku z tym w okolicach 3,5V zaczyna być mocno średnio, a poniżej 3,3V już praktycznie nie da się wapować. A pojemność użyteczna wyliczana była przy założeniu rozładowania baterii do 3V... I w niektórych przypadkach może to zupełnie zaciemnić obraz przydatności danego ogniwa dla użytkownika mechaników. Doskonale widać to na rzeczywistym przypadku porównania KP3200 i AWT2500:

Obrazek

Widać że jeśli spojrzymy na pojemność użyteczną uzyskaną do napięcia 3V to KP rozkłada AWT na łopatki (ponad 15% większa pojemność). ALE jeśli policzymy pojemność do napięcia 3,3V to... ZDECYDOWANIE wygrywa AWT :shock: Wnioski są jasne ...

Dlatego też zdecydowałem się na przeliczenie wszystkich pojemności użytecznych dla napięcia przesuniętego do poziomu 3,3V. I w tej chwili:
* przebiegi napięcia i temperatury będę pokazywał do poziomu 3V,
* ALE pojemność użyteczna będzie liczona tylko do punktu 3,3V (czyli ten wykres słupkowy).

Ta decyzja ma jeszcze jedną wartość dodaną: mianowicie uporządkowałem i zaktualizowałem wszystkie pomiary 18650-tek, tak że dostajemy w tym momencie najbardziej aktualny stan - warto zwrócić uwagę na ostatnio testowane baterie AWT :wink:

Na dzień dzisiejszy mam przetestowanych 21 baterii - i jedyny problem to prezentacja tego wszystkiego... Jeśli chodzi o napięcie i temperaturę to nie ma opcji żeby zachować ich czytelność na jednym wykresie - dlatego zdecydowałem się na podział na 3 partie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i na koniec NAJWAŻNIEJSZE, czyli użyteczna pojemność ogniw - tutaj również był problem ze zmieszczeniem wszystkiego na jednym wykresie, limit 800 pixeli w poziomie nie ułatwiał sprawy, ale zdecydowałem żeby jednak jakoś to wszystko upchnąć. Mam nadzieję, że również kolory pomogą:

Obrazek

*CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By pol
#1328625
Może mała propozycja ze słupkami.
Ogniwa nie używamy tylko w mechanikach.
Czy zatem nie jest możliwe publikowanie dwóch tabel dla różnych poziomów rozładowania?
W elektronikach schodzimy poniżej 3.3V, a często do 2.75V
Ostatnio zmieniony 08 mar 2015, 00:32 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
By nanak
#1328638
Haze wydaje mi się, że nawet jeśli rozpatrujemy tylko zasilania mechaniczne, to założenia o tak wysokim napięciu "nieużytkowym" są błędne. Czy Ty naprawdę przestajesz używać w mechaniku ogniwa gdy pod obciążeniem jego napięcie spada poniżej 3,3 Volta ? Przecież bez obciążenia, po wyjęciu ogniwa z mechanika i pomiarze jego napięcia otrzymamy co najmniej 3,5 Volta. Z mojego doświadczenia wychodzi, że ogniwa można spokojnie używać do rozładowania do poziomu 3,1-3,2 Volta (bez obciążenia), a wielce prawdopodobne jest, że w chwili użytkowania parownika poziom napięcia pod obciążeniem (identycznie jak Twoim w teście z opornikiem 0,5 Ohma) będzie poniżej poziomu 3,0 Volta.
Awatar użytkownika
By Haze
#1328649
nanak pisze:Czy Ty naprawdę przestajesz używać w mechaniku ogniwa gdy pod obciążeniem jego napięcie spada poniżej 3,3 Volta ?

Nie. Tak naprawdę to WCALE tego nie robię ponieważ znam ciekawsze sposoby samoumartwiania się niż wapowanie na mechanikach :mrgreen:
Ale jeśli masz lepszy pomysł na testy bateryjek to zawsze możesz je zrobić samemu albo coś mi doradzić :beer:

nanak pisze:Z mojego doświadczenia wychodzi, że ogniwa można spokojnie używać do rozładowania do poziomu 3,1-3,2 Volta (bez obciążenia), a wielce prawdopodobne jest, że w chwili użytkowania parownika poziom napięcia pod obciążeniem (identycznie jak Twoim w teście z opornikiem 0,5 Ohma) będzie poniżej poziomu 3,0 Volta.

3,2V bez obciążenia?? Czyli 2,9 po wciśnięciu przycisku... I masz z tego chmurę?
By nanak
#1328652
Przy tak "niskiej" grzałce bez problemu, to nadal jest niemal 17 Wat mocy, elektronik ze step-down może podać jeszcze niższe napięcie i nadal to wystarcza
do szybkiego rozgrzania sub-omowej grzałki. Rozumiem, że Twoje : JM, PAPS i Scarabeusz to sprzęt jedynie kolekcjonerski, a nie użytkowy :wink:
Awatar użytkownika
By Haze
#1328672
nanak pisze:Rozumiem, że Twoje : JM, PAPS i Scarabeusz to sprzęt jedynie kolekcjonerski, a nie użytkowy :wink:

Oczywiście że tak. Głównie dlatego, że jak kręcę mc w okolicach 1 ohma i chcę na nim wyciągnąć 25-30W to mechanik wymięka. Oczywiście można ukręcić 0,6 i wrzucić na mechanika, ale jeśli o mnie chodzi to po 10-20 sztachu na takim konfigu czad przestaje mnie zadowalać. Jeśli Ty potrafisz jechać na jednym konfigu od 4 do 3V to czapki z głów, bo zapewniam Cię, że jesteś jednym z nielicznych. Może inni się wypowiedzą?
By nanak
#1328678
A widzisz, Ty jesteś zwolennikiem "czadu" i CC, a ja wolę jednak "spokojny waping" ukierunkowany na smak, a nie "chmurę" i dlatego dla mnie wystarcza,
a 20 Wat i więcej użyłem dosłownie na kilka "buchów" tylko po to by stwierdzić, że to nie dla mnie i takich mocy nie będę użytkował.
Awatar użytkownika
By pol
#1328683
To coś chyba nie tak.
Przy tak "niskiej" grzałce

tzn poniżej 0.5 om?
20 Wat i więcej użyłem dosłownie na kilka "buchów"

To jaką moc masz na 4V?

Prawdopodobnie kręcisz na 0.6om grzałki.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2015, 02:11 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
By nanak
#1328685
Odpowiedziałem tylko, że jeśli test robiony jest dla takiego obciążenia, to i w warunkach "bojowych" powinien być to porównywalny setup, a dla grzałki 0,5 wykluczone 3,0 - 3,3 Volta (pod obciążeniem) jest jak najbardziej "użytkowe", tym bardziej, że dla grzałek z zakresu 0,9 - 1,1 których ja używam najczęściej jest to również optymalne napięcie końcowe.

PS. "Obcięcie" dolnego zakresu pomiarowego i wykazanie wyższości jednych ogniw nad innymi odbieram jako manipulację wykresami, a nie miarodajne wyniki testów. To właśnie w niskich zakresach napięć najczęściej następuje gwałtowny spadek wydajności ogniwa i świadczy o jakości jego wykonania i użytej chemii.
Awatar użytkownika
By Haze
#1328690
nanak pisze:"Obcięcie" dolnego zakresu pomiarowego i wykazanie wyższości jednych ogniw nad innymi odbieram jako manipulację wykresami, a nie miarodajne wyniki testów.

Są pewne granice - zgłaszam ten post administracji.
I przypominam Ci, że oprócz wyliczenia pojemności użytecznej, zamieściłem też przebiegi napięciowe do 3V. Aha, ale zapomniałem, że Ty pewnie wapujesz do poziomu 1,5V ...
By nanak
#1328693
Haze, ale to przecież Ty stosujesz "delikatną kryptoreklamę" pisząc to :

Haze pisze:...
* ALE pojemność użyteczna będzie liczona tylko do punktu 3,3V (czyli ten wykres słupkowy).

Ta decyzja ma jeszcze jedną wartość dodaną: mianowicie uporządkowałem i zaktualizowałem wszystkie pomiary 18650-tek, tak że dostajemy w tym momencie najbardziej aktualny stan - warto zwrócić uwagę na ostatnio testowane baterie AWT :wink:...


a "dziwnym trafem" właśnie te ogniwa wykazują gwałtowną degradację wydajności właśnie od poziomu 3,3 Volta i gdyby porównać je z innymi o bardziej liniowym przebiegu spadku napięcia do nieco niższego poziomu (nawet jedynie 3,1-3,2 Volta), to okazuje się, że jest 7 (siedem) ogniw które z nimi wygrywają, chociaż na wykresie słupkowym tego nie widać...
By pablos199
#1328718
Haze przedstawił metodykę pomiarów, skompletował sprzęt, usiadł i zrobił test. Uznał, założył, że użyteczne palenie na mechaniku (dla niego, jego test - jego założenia, proste) kończy się przy 3.3V i przedstawił wykres. Wykresy te obrazują użyteczną pojemność, więc skoro :
porównać je z innymi o bardziej liniowym przebiegu spadku napięcia do nieco niższego poziomu (nawet jedynie 3,1-3,2 Volta), to okazuje się, że jest 7 (siedem) ogniw które z nimi wygrywają, chociaż na wykresie słupkowym tego nie widać...
To test haze spełnił zadanie, stwierdziłeś, które baterie kupisz, a których nie. Jeżeli chcesz mieć wykres do 3V to przecież nikt nie zabrania Ci zrobić sobie własnych pomiarów i własnych wykresów...Po co ta wojna?
By nanak
#1328783
Już od ponad 9 miesięcy nie tylko Haze, ale i wszyscy czytający testy, polecają bezkrytycznie ogniwo Efest 3100 jako najlepsze do zakupu i często negują wyższość ogniw z większym limitem obciążenia prądowego, nagle w teście pojawiają się "nowe obiekty pomiarów" i test jest wywracany do góry nogami. Okazuje się, że wiele ogniw, które od tak dawna były niedoceniane, są tak samo "użyteczne" jak przez kilka miesięcy "liderujący" Efest 3100, natomiast nowe ogniwa, które według starej metodyki byłyby w grupie "średniaków" niczym się nie wyróżniająych od innych "wysokoprądówek" wygrywają test, gdyż nie jest brany obecnie pod uwagę dolna część wykresów i odporność chemii ogniw na podwyższoną temperaturę spowodowaną długotrwałym obciążeniem...
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1328793
Skinner pisze:Powiem tak. Używam grzałek w granicach 0.8-1.2 i przy 3.4-3.5V zmieniam na mechaniku ogniwo.


Patrz Pan, to ja również należę do tego grona dziwaków :twisted:
I nie robię tego dlatego, że multimetrem sprawdziłem i wyszło poniżej 3,5 V, tylko dlatego, że w tym przedziale (dolnej granicy) wapuje mi się najprzyjemniej. Dla mnie natomiast najważniejsze w wyborze ogniw jest napięcie startowe od którego zaczynam wapować. Jeżeli ogniwa przy wzorcowym oporniku 0,5 Oma startuje od 3,3-3,4V to jest nie do przyjęcia. I niech se nawet jeszcze przez dwa dni ciągłego obciążenia trzyma tę wartość...nie ma znaczenia. Odpada. Natomiast wzrost temp. o 3-5 st. Cw porównaniu do innego ogniwa nie jest dla mnie absolutnie dyskwalifikujący.

nanak, już tylko do Ciebie - przedstawiłeś swoje argumenty i dobrze. Robienie Adamowi zarzutów natomiast i to takiego kalibru uważam za skrajnie nieeleganckie. Na takie testy czekaliśmy długo, jakoś się wcześniej nie wyrywałeś. Kryptoreklama, manipulacja ???? Malutko się znamy, żeby nie powiedzieć wcale ale się właśnie Pan przedstawił...

Haze, tylko na miłość Pana niech Ci Bracie nie przyjedzie do głowy i serducha zniechęcać się po takich wpisach. Nie wolno !!! :twisted:

Pozdrawiam
Grzegorz
By nanak
#1328834
Przecież nigdzie nie napisałem, że testy Haze'go są bezwartościowe, powiem więcej uważam je za "kawał dobrej roboty", a jedynie w pierwszym poście po "zmianie reguł" zasugerowałem błędne założenia końcowe, które zafałszowują ostateczny wynik testów. Od lat jestem czytelnikiem serwisu www.dampfaakkus.de i od kiedy koledzy z tego serwisu wykonują testy ogniw (będzie już ponad setka), nigdy nie zdarzyło się by zmienili zakres pomiarowy po pojawieniu się nowego ogniwa. Właśnie dlatego te testy są tak miarodajne, gdyż niezależnie od tego czy mamy do czynienia z ogniwem z przed kilku lat, czy z całkowitą nowością, możemy wykazać czym różnią się one od siebie, bo nikt nie zmienił zakresu pomiarowego by "nowość" "wpisywała się w nurt", możemy też mieć pełny obraz "ewolucji" ogniw i zmiany ich parametrów. Zgodnie z przysłowiem "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi" - myślę, że Haze nie ma powodu do obruszania się na moje zastrzeżenia, a jednak do sugestii powrotu do pierwotnych założeń się nie odniósł, ja natomiast jestem "atakowany" za odmienność poglądów... Może, skoro wszyscy uznają, że zakres pomiarowy dla obciążonego ogniwa 3,9 - 3,3 Volta jest w porządku, to niech chociaż pojawi się wykres z pełnego zmierzonego zakresu, wtedy będzie pełny obraz, zarówno założonej użytecznej pojemności, jak i całkowitej zmierzonej. Zauważył to już @pol i przyznał sam @Haze, że używają też elektroników i tam można wykorzystać ogniwo do niższego napięcia niż 3,3 Volta, sam przed chwilą zmierzyłem napięcie nieobciążonego ogniwa wyjętego po rozładowaniu (komunikat boxa) z IPV Mini i woltomierz wykazuje napięcie 3,147 Volta na nim obecne, czyli obciążone coś w okolicach 2,9 Volta. Skoro badane są ogniwa, a obecne mody elektroniczne dają o wiele większą wydajność i elastyczność, oraz z powodzeniem zastępują mody mechaniczne w obsługiwaniu niskich oporności, to dlaczego mamy pomijać tą część zakresu pomiarowego, która w "elektroniku" jest nadal wykorzystywana. Może powstanie tego tematu kilka miesięcy temu było skierowane głównie do użytkowników mechaników, bo było zbyt małe "nasycenie rynku" modami elektronicznymi obsługującymi niskie oporności, jednak obecnie sytuacja się diametralnie zmieniła i posiadaczy takich "zabawek" jest "na pęczki", a skoro ich sprzęt działa przy niższych napięciach, to może warto przedstawić im graficzne porównanie wydajności ogniw z całego zmierzonego zakresu (?).
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1328841
nanak, używam i "elektoluksów" i mechaników i to głównie ja poprosiłem Adama, aby obciął zakres prezentowanych danych, tak od 3,2-3,3 V...ponieważ, może zbyt pochopnie i zbyt pod własne preferencje (mechaniki), uznałem, że jest to de facto zakres nie użytkowy. I broń Boże nie jestem fanem CC ;)

Co do technikaliów - piszesz o grzałce 0,5 Oma i że nawet tak niski próg napięcia (3V i mniej), przy odpowiedniej wydajności prądowej zapewni 15W, które winno starczyć. Grzałki 0,5 Oma (i okolice tej wartości) budowane są zazwyczaj z relatywnie grubych drutów i moim zdaniem 15W to jest za mała moc aby rozgrzać (szybko i efektywnie) taką "tonę" żelastwa. Ale to moje zdanie, Ty oczywiście masz pełne prawo odbierać to inaczej. No offence ;)


W Twoich wypowiedziach powyżej, zabolały mnie jedynie te nawet niezawoalowane zarzuty manipulacji, kryptoreklamy, jednym słowem nierzetelności pomiarowo-wnioskowej.

Pozdrawiam
Grzegorz

PS. Jeżeli chodzi o elektroniki - niemalże dla wszystkich ogniw którymi dysponuję, dla parametrów 0,8 Oma, 16W, elektroniki (DNA30, SX350, OKO) odcinają mi zabawę na poziomie 3,5 V (pomiar bez obciążenia, po wyjęciu ogniwa z zasilania).
By nanak
#1328854
No i właśnie tutaj jest sedno całej metodologii badań ogniw : ogniwo dobrej jakości potrafi podać wysoki prąd nawet po rozładowaniu do napięcia w okolicach 3,0 Volta pod obciążeniem, natomiast te słabsze gdy są obciążone wskazują bardzo niskie napięcie i nie zapewniają odpowiedniej wydajności prądowej, chociaż po "zdjęciu" obciążenia pomiar ich napięcia wskazuje 3,4 - 3,5 Volta. Dobre ogniwo powinno zapewnić jak najbardziej liniowy spadek napięcia, bez gwałtownego spadku parametrów w końcowym etapie rozładowania.
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1328859
No dobrze, ale tak (czyli wg powyższej nomenklatury "słabo") zachowują się takie ogniwa jak :
- VTC5,
- VTC4,
- NCR18650 PD ,
- Efest 2500/35 ,
- INR 18650-25R
...

to nie są "słabe" ogniwa, z całą pewnością ;)

Pozdrawiam
Grzegorz
By nanak
#1328865
I może właśnie dlatego przez ostatnie miesiące zwycięzcą testów nie były te ogniwa, tylko Samsung 29E, KP3200, Efest3100, czy Panasonic PF ? Z wykresów liniowych wynika też, że Sony VTC5 i KP2900 mają lepsze parametry niż obecni zwycięzcy, czyli ogniwa AWT 2500 i 2600, a z kolei AWT 2000 to w porównaniu z innymi ogniwami klasa poniżej średniej.

PS. Panasonic NCR18650PD i Samsung INR18650-25R są nieobecne w tym teście, więc nie możemy się odnieść do ich wyników.
Awatar użytkownika
By Haze
#1328906
Oczywiście wyliczenie pojemności użytecznej dla napięcia 3V to kilka ruchów w Excelu więc teoretycznie żaden problem. Ale w praktyce zamieszczanie dwóch wykresów doprowadzi do sytuacji "to na co mam w końcu patrzeć?" Tak że być może wieczorem zamieszczę ten drugi wykres, ale tylko jednorazowo, żeby zaspokoić co poniektórych :mrgreen: Później pojemność użyteczna będzie wyliczana do napięcia 3,3V bo MOIM ZDANIEM niżej nie ma sensu (i podkreślam tutaj słowo UŻYTECZNA). Powiem więcej: ta granica do pewnego stopnia dotyczy również elektroników bo nie znam wielu modów vv/vw, które potrafią wydygać bateryjkę poniżej tych 3,2-3,3V.

PS1. Oczywiście "zakresu pomiarowego" nigdy nie zmieniłem i nie zamierzam - wykresy liniowe są i będą cały czas pokazywane do 3V.
PS2. Dzięki @Gwido.
By nanak
#1328917
Haze i chwała Ci za to, że chociaż częściowo dałeś się przekonać do zasadności analizy pełnego zakresu pomiarowego. Nie miej mi za złe "czepialstwa", ale właśnie by mieć pełen obraz, tak ważne jest przedstawianie wydajności ogniw w całym, a nawet poza zakresem użytkowym napięcia. W wielu przypadkach to nie wina moda (elektronika), że odcina napięcie, gdy ogniwo ma jeszcze 3,4 - 3,5 Volta, winę za to ponosi ogniwo, które po obciążeniu "funduje nam" gwałtowny spadek napięcia poniżej poziomu zadziałania elektroniki moda i otrzymujemy komunikat o rozładowaniu, mimo, że tak naprawdę ogniwo jest rozładowane dopiero w 50-60%.
Awatar użytkownika
By rafii
#1328937
Skinner pisze:Powiem tak. Używam grzałek w granicach 0.8-1.2 i przy 3.4-3.5V zmieniam na mechaniku ogniwo.

Na mechaniku przy grzałce 0,7-0,9
To już zmieniam aku. Przy 3.6V bo czuć różnicę i rozładowanie do np. 3V było by męczarnią a nie przyjemnoscią z wapowania. Na IPV mini przy takich samych opornościach i 13,5W aku. Rozładowuję się do 3.2V sprawdzane na mierniku po wyjęciu i czuć pod koniec słabszą chmurę, także w moim przypadku test do 3.3V jest jak najbardziej uzasadniony:)
By nanak
#1328957
rafii pisze:
Skinner pisze:Powiem tak. Używam grzałek w granicach 0.8-1.2 i przy 3.4-3.5V zmieniam na mechaniku ogniwo.

Na mechaniku przy grzałce 0,7-0,9
To już zmieniam aku. Przy 3.6V bo czuć różnicę i rozładowanie do np. 3V było by męczarnią a nie przyjemnoscią z wapowania. Na IPV mini przy takich samych opornościach i 13,5W aku. Rozładowuję się do 3.2V sprawdzane na mierniku po wyjęciu i czuć pod koniec słabszą chmurę, także w moim przypadku test do 3.3V jest jak najbardziej uzasadniony:)


@rafii - ale właśnie tym co napisałeś potwierdzasz "moją" teorię, a zaprzeczasz "swojej" pisząc : "w moim przypadku test do 3.3V jest jak najbardziej uzasadniony". Skoro zmierzyłeś napięcie nieobciążonego ogniwa po wyjęciu z IPV Mini i wskazuje Ci on 3,2 Volta, to logicznym jest, że w modzie elektronicznym użytkujesz ogniwo do napięcia około 2,9 Volta (przy obciążeniu), podczas gdy test Haze'go z nowymi założeniami analizuje ogniwa do napięcia o 0,4 Volta wyższego niż Twoje "końcowe". Przy użytkowaniu w mechaniku to "inna bajka" bo tutaj moc regulujemy sobie doborem odpowiedniej rezystancji na grzałce, więc to tylko indywidualne preferencje wpływają na czas w którym wymieniamy ogniwo i przy jakim napięciu to robimy, podsumowując : nie ma to nic wspólnego z pomiarem rzeczywistej pojemności ogniwa.
Awatar użytkownika
By bezi2
#1329148
Jak dla mnie zmiana na plus :)
Przeładowuje akkuska w mechanikach w okolicach 3.5 - 3.6 V, wiec testy będą dla mnie jeszcze bardziej użyteczne.
Co do elektryków to dna 40 w Elitce odcina przy 3.2v (VTC5) a SX350 w CritiBox (MNKE 26650\Panasonic CGR26650A) 3, 2v

Setupy gienkowe w ok. 0,7—0,8 oma
Dripperowe w ok. 0,6-0,7 oma
Nastawy w elektrykach nie przekraczają 20W
Awatar użytkownika
By Haze
#1329189
No to załączam porównanie pojemności wyliczonych dla odcięcia 3,3 i 3,0V:

Obrazek

Obrazek

Jak widać peleton pozostaje prawie bez zmian, zmienia się jedynie kolejność zawodników. Z jednym wyjątkiem... Efest3100 - i to na jego przykładzie wytłumaczę dlaczego według mnie dla użytkowników mechaników LEPSZE będzie rozpatrywanie pojemności użytecznej w przedziale do 3,3V.

Spójrzmy na drugi wykres słupkowy i pojemność uzyskaną przez Efesta3100 przy rozładowaniu do 3,0V. No PIĘKNIE, wyciął właściwie wszystkich, jedynie KP go gonią. No i cacy! A czego doświadczy waper po włożeniu go do mechanika?? Spójrzmy na wykresy napięciowe:

Obrazek

Ano doświadczy tego, że praktycznie od pierwszej minuty napięcie tego Efesta zleci mu do 3,6V! Czyli do poziomu, przy którym niektórzy z nas rozglądają się już powoli za nową batką. A Efest 2500 będzie miał w tym samym momencie około 3,9V i aż do 7 minuty będzie utrzymywał to napięcie na poziomie wyższym niż konkurent. Dopiero po 7 minucie napięcia się mniej więcej wyrównują. Owszem, tej informacji nie wyciągniemy z wykresów z pojemnością, trzeba spojrzeć na przebiegi napięciowe, ale liczenie pojemności do 3,3V przynajmniej nie stwarza fałszywego wrażenia, że Efest3100 to dla mechanika debeściak. Jego duża pojemność wynika z tego, że zejście z poziomu 3,3 do 3V zajmuje mu 5 minut więcej niż 2500-tce.
Awatar użytkownika
By tomasz1502
#1387446
Kolego Haze miałeś może te akusy https://www.e-dym.pl/MODY/Akumulatory_i_%C5%82adowarki/16035-Akumulator_Efest_18650_2800mAh_35A_flat_top.html jak one sie mają do wczesniejszych 35A czy są lepsze?
Awatar użytkownika
By Haze
#1388117
tomasz1502 pisze:Kolego Haze miałeś może te akusy https://www.e-dym.pl/MODY/Akumulatory_i_%C5%82adowarki/16035-Akumulator_Efest_18650_2800mAh_35A_flat_top.html jak one sie mają do wczesniejszych 35A czy są lepsze?

Tych nie mam. Ale będzie można chociaż porównać jak zmieniły się 3100 mAh...

LuziQ pisze:Widzę VTC5 i 25R z mojej propozycji :)

Zgadza się, to @LuziQ i jeszcze jeden Kolega (zapomniałem nicka, a PW usunąłem, sorry) wybudzili mnie ze snu zimowego :mrgreen: informując, że są dostępne ciekawe batki. No i zajawię Wam, że np. żółty LG wygląda BARDZO obiecująco :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Haze
#1399419
Ufff, zmęczyłem w końcu kolejny rzut batek i mogę pokazać wyniki. Trzeba przyznać, że wyszło kilka ciekawych rzeczy. Ale najpierw wykresy:

Obrazek

Obrazek

1. Widać, że pojawił się nowy długodystansowiec, czyli LG DBMH. Myślałem że KeepPower3200 pozamiatał dochodząc do 25 minut, a tu nagle niepozorne LG wyskoczyło z czasem o 3 minuty dłuższym. Może wydawać się to niewiele, ale jest to o 3 minuty dłuższe oddawanie prądu 6A, więc nie przelewki :wink: Zresztą "nowy" Efest3100 też pociągnął o 2 minuty dłużej. Tak że licząc energię oddaną do poziomu rozładowania 3V te dwie batki pobiły wszelkie rekordy - DBMH uzyskał 3100 mAh! Pamiętajmy jednak, że do obliczeń pojemności użytecznej przyjmuję limit 3,3V a to trochę wyrównuje stawkę. I teraz wygląda ona tak:

Obrazek

3 ostatnie słupki to "nowe" batki.

2. A dlaczego są tylko 3 słupki a nie pięć? Uważny obserwator zauważy, że Sony VTC5 oraz Efesty3100 były już testowane w zeszłym roku. I okazuje się, że nie ma sensu pokazywać wyników sztuk kupionych w tym roku bo ... są praktycznie identyczne :wink: Poniżej zestawienie przebiegów napięcia:

Obrazek

Obrazek

Widać, że do poziomu 3,3V przebiegi praktycznie się pokrywają (Efest ma jedynie minimalny rozjazd na początku na korzyść tych nowszych). Tak czy inaczej pojemności uzyskane do poziomu 3,3V wyszły:
* VTC5 ("nowa" vs "stara") - 1910:1903
* Efest ("nowa" vs "stara") - 1750:1747
:shock: nieźle... Dobrze wiedzieć, że firmy trzymają poziom.

3. Jak spojrzeć na przebieg napięcia rozładowania VTC5 i Samsunga 25R to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w środku siedzą te same ogniwa. Być może odkrywam na nowo Amerykę, ale dawno nie śledziłem ECF-a więc nie wiem czym już to ogłaszali ...
Awatar użytkownika
By Haze
#1399467
LuziQ pisze:A powiedz mi, tak z czystej ciekawości, jak to się ma do tego

Ma się nijak ponieważ pokazałeś zestawienie dla 20 amperów a moje pomiary są robione dla około 8A - i bez rozwodzenia się powiem, że dla nas (waperów) bardziej użyteczne wydają mi się wyniki uzyskane przy tych 8 amperach, czyli przy rezystancji około 0,5 ohma, a nie 0,2. Tak że fajnie gdybyś pokazał to samo zestawienie, ale dla 7A (widzę że jest tam taki box do zaznaczenia) bo nie chce mi się teraz tam wchodzić. Zrobiłem natomiast zestawienie tych dwóch batek na wykresie na modłę lygte - ich wykres dla 7A powinien być zbliżony ...

Obrazek
Awatar użytkownika
By Haze
#1399509
LuziQ pisze:Oki, a jak jest w przypadku pracy na niklu? Bo jakoś mechaniki mało mnie obchodzą, a widzę że niestety pomiary opierają się o symulację użytkowania moda mechanicznego przy grzałce o oporze 0,5 Oma.

MISTRZU! Odkryłeś Amerykę :mrgreen: :wink: No jasne, że w tym wątku oceniamy batki pod kątem mechaników. Na szczęście te same batki testuję również w elektronikach, a wyniki publikuję tutaj: http://www.e-papierosy-forum.pl/post1329206.html#p1329206. Wkrótce będą wyniki...

PS. W elektronikach batki sprawują się podobnie niezależnie od rodzaju drutu, decyduje MOC!
Bąbelki wypływające z atomizera

Witam, mam problem z wypływającymi bąbelkami z ato[…]

https://i.ibb.co/B60CxKN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.