EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1127360
Dowiedziałem się już o tym jakiś czas temu ale proszony byłem o zachowanie tajemnicy, teraz jednak otrzymałem zielone światło i mogę poinformować że Stowarzyszenie Użytkowników Elektronicznych Papierosów „WAPER” od dłuższego czasu obmyślało sposoby na obalenie dyrektywy tytoniowej w zakresie obejmującym elektroniczne papierosy. 31 marca została powołana drużyna pracująca nad tematem skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE (ETS), która od tamtej pory nieustannie pracowała nad zarzutami i aspektami prawnymi mogącymi podważyć ważność dyrektywy. Prace niedawno zostały zakończone. Oczywiście pomysł i przygotowanie skargi to nie wszystko; prawo unijne nakazuje, aby w sprawach skierowanych do ETS, skarżący był reprezentowany przez radcę prawnego lub adwokata. Naturalnym jest, że mało kogo stać na skorzystanie z usług prawnika, zatem zgodnie z tym, że każdy ma prawo do dochodzenia sprawiedliwości, UE wymyśliła, że można złożyć wniosek o finansowanie skargi. I tutaj przechodzimy do meritum. Wniosek o finansowanie może złożyć każda osoba której faktyczny stan materialny nie pozwala na samodzielne sfinansowanie skargi. Pierwsze wnioski zostały już złożone, a teraz potrzeba wsparcia całej społeczności. Każdy kogo sytuacja finansowa jest trudna, a chciałby mieć realny wkład w obalenie TPD – proszony jest o kontakt z SUEP.
Poniżej w punktach wypiszę dlaczego ważne jest aby do ETS wpłynęło jak najwięcej wniosków oraz jak wygląda procedura i kto się kwalifikuje do złożenia wniosku:

Waga sprawy:
- Im więcej wniosków w ETS, tym więcej szumu zrobi się na ten temat w Brukseli,
- Im więcej wniosków, tym większa szansa na to, że któryś zakończy się sukcesem,
- Jeżeli Unia sfinansuje skargę, wszyscy pozostali będą mogli automatycznie się do niej podpiąć jako „interwenci” i w sumie może się okazać, że pozywających Komisję Europejską i Parlament Europejski będą setki,
- Sfinansowanie skargi będzie oznaczało zero kosztów na adwokata poniesionych przez wnioskodawcę.
Procedura składania wniosków:
- Częściowo wypełnione dokumenty, oraz założenia skargi wraz z instrukcjami prześle SUEP,
- Osoba która się zgłosi będzie musiała wprowadzić dane osobowe, zgromadzić materiał potwierdzający sytuację materialną (zaświadczenia z pracy, rachunki jakie płaci itp. – pełne odkrycie kart, żadnego ukrywania dochodów),
- Skan wypełnionych dokumentów oraz zaświadczenia należy wysłać mailem na adres sądu,
- Tego samego dnia należy nadać przesyłkę do Brukseli z oryginałami dokumentów,
- Czekać na odpowiedź ;)
Kto kwalifikuje się do złożenia wniosku:
- Najlepiej gdyby były to osoby o niskich dochodach, mieszkające z rodziną (niepracująca żona, rodzice lub dzieci, ktoś trwale chory wymagający kosztownej opieki),
- Osoby nie posiadające nieruchomości,
- Bezrobotni, renciści, emeryci (o niskich dochodach, byli górnicy mogą skończyć czytanie ;) ),
- Wszystkie osoby które uważają, że ich sytuacja materialna jest trudna i są w stanie udowodnić, że nie stać ich na prawnika.
Jakie mogą być konsekwencje złożenia wniosku?
- Wniosek może zostać odrzucony, oznacza to że sprawa jest dla takiej osoby zakończona,
- Wniosek może zostać przyjęty, a wtedy będzie trzeba wskazać radcę prawnego, i rozpocznie się proces składania skargi. W efekcie ETS może skargę odrzucić; przyjąć i Komisja Europejska może wygrać; my możemy wygrać tylko w części zarzutów; lub całość może przejść i e-papierosy z TPD wylecą na stałe.
Kiedy trzeba to zrobić?
- Najlepiej wczoraj, czas na składanie wniosków upływa w piątek, a samo przygotowanie wniosku to ok 2 dni! Nie ma na co czekać!

Wszyscy chętni do złożenia wniosku proszeni są o PILNY kontakt z użytkownikiem Patryk EFVI

To tak tytułem wstępu na podstawie informacji od SUEP. Prywatnie ode mnie dodam że SUEP sprawdził wszystko dokładnie i jak przekazał mi Robert nie podejmujecie żadnego ryzyka zgłaszając wniosek o finansowanie, jeżeli otrzymacie odpowiedź odmowną to trudno finansowania nie otrzymacie ale nikt Was nie zmusza do wynajmowania adwokata z własnych środków (wniosek o finansowanie to jeszcze nie skarga!), wydacie tyle kasy co na znaczek i kartki do drukarki. Wniosek odrzucony to po prostu odmowa finansowania. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany również nie poniesiecie żadnych kosztów, przedstawicielstwo zostanie sfinansowane ze środków UE, a Wy możecie mieć czynny wkład w ewentualna przyszłość e-palenia. Dużo jest na forum paplaniny o tym jak to jest źle która nie przynosi żadnego efektu, zobaczmy czy potrafimy zrobić coś poza smętnym gadaniem w próżnię.

O czym również należy pamiętać to fakt że to co my nazywamy życiem od pierwszego do pierwszego dla wielu mieszkańców UE jest życiem w skrajnym ubóstwie. Wniosek więc nie musi być składany przez tego kto przymiera głodem, wystarczy że wykaże w niepodważalny sposób że obciążenie finansowe związane z wynajęciem radcy / adwokata jest dla niego zbyt poważnym obciążeniem. Oczywiście im sytuacja gorsza tym łatwiej to wykazać, ale powinno się to w mojej opinii udać większości ludzi pracujących za pensję poniżej średniej krajowej (w okolicach najniższej krajowej) z kredytem na mieszkanie na karku.

Zachęcam również pozostałe fora o zbliżonej tematyce do wsparcia akcji, udzielając pełnej zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu.

(spam w wątku nie będzie tolerowany!)
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1127700
Tak, Tommy, tylko że wtedy nie było czego zaskarżać. To stało się możliwe dopiero po wejściu w życie TPD.
Oczywiście warto w to wejść. Na pewno nie będzie to jedyne zaskarżenie, a im więcej tego, tym lepiej.
Awatar użytkownika
By wielgi
#1128270
Ja jeszcze bym miał pytanie takie, możliwe że inni też się tego obawiają, mianowicie:
Czy po akceptacji wniosku o sfinansowanie adwokata będzie wymagane aby stawić się osobiście w jakimś sądzie czy prawnik wystarczy jako osoba mnie reprezentująca?
Awatar użytkownika
By Patryk EFVI
#1128495
Wielgi - bardzo dobre pytanie i bardzo dobrze, że je zadałeś.

Otóż osoba której wniosek "przejdzie" nie będzie musiała dosłownie nigdzie się ruszać. Adwokat może samodzielnie reprezentować Klienta przed sądem - z resztą analogicznie jest w sądach polskich. Wszelka korespondencja etc. będzie odbywała się drogą pocztowo-mailową. Myślę, że jeżeli pojawiły by się dalsze koszty - SUEP je pokryje w całości.
Awatar użytkownika
By matatiti
#1128548
Jeśli możemy zaskarżyć TPD, to mogą to też uczynić mieszkańcy innych krajów EU. Dobrze zrozumiałem? Jest więc ogromna szansa, że wpłynie lawina skarg, która odbije się szerokim echem. Mam więc nadzieję, że i w innych krajach trwają mobilizacje do podjęcia tych działań. Wiadomo coś na ten temat?


Tapatalk
Awatar użytkownika
By Patryk EFVI
#1128663
Francuska organizacja Waperów AIDUCE szykuje się do podobnych działań, choć w trochę inny sposób. Lawina skarg tak na prawdę sprowadzi się do jednego - jeżeli jedna skarga zostanie przyjęta, wszyscy pozostali będą mogli się tylko do niej przyłączyć. Nie ma możliwości prowadzenia kilku identycznych spraw równolegle.

Przypominam, że my nie składamy skargi, a wniosek o finansowanie skargi. Skarga to następny etap po akceptacji wniosku :)
Awatar użytkownika
By p33t-r
#1152974
Dziś wyczytałem taką informację: http://www.eureporter.co/magazine/2014/ ... directive/

Totally Wicked podjęło kroki do formalnego zaskarżenia artykułu 20-tego Dyrektywy. Myślicie, że coś z tego będzie?

EDIT: Jeśli automatycznie strona załaduje Wam się po polsku to przełączcie na angielski. Polska wersja jest przepuszczona przez translator.
Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.